Senj

Rekonstrukcija kule Nehaj. Nova priča senjske tvrđave bit će modernija, donosimo sve detalje

Dorotea Prpić

Procjena vrijednosti projekta je 2.742 milijuna eura, a ovim projektom mijenja se postojeći postav uređenja tvrđave nastao početkom devedesetih godina prošlog stoljeća



SENJ  Stara dama, tvrđava Nehaj, simbol grada Senja, uskoro dobiva novi unutarnji izgled. Nova priča senjske tvrđave bit će modernija, ali i dalje vezana za svoje graditelje, senjske uskoke koji su je upotrebljavali kao vojnu utvrdu i koristili je kao mjesto s kojeg su branili grad Senj te pripremali napade na Turke i Mletke.


Nagrađivan tim


Novi trajni multimedijalni postav u tvrđavi Nehaj nosi naziv “Doba Uskoka”, a izvedbeni projekt izradio je dizajnerski ured Clinica studio iz Zagreba koji se prvenstveno bavi produkt dizajnom interaktivnih i interpretativnih izložbi. To je tim iza kojeg stoje Vedran Kasap, izv. prof. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – odsjek Studij dizajna i mag. art. Ozana Ursić. Specifičan pristup donio im je nagradu BIG SEE za izložbu “Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma”. Drugi realizirani projekti su im primjerice: Izložba Vis-a-Vis 200 Arheološki muzej u Splitu, Centar za posjetitelje Poklon Park prirode Učka, Centar za posjetitelje Grpašćak Park prirode Telašćica, Centar za posjetitelje Visit Medvedgrad, Park Za Sva Vrimena Naš Hajduk. Vedran Kasap dobio je i Veliku nagradu Hrvatskog društva dizajnera za Centar za posjetitelje Crna Roda, a sudjelovali su i u multidisciplinarnom autorskom timu koji je koncipirao i realizirao projekt “Same as it Ever Was” koji je Hrvatsku 2023. godine predstavljao na Venecijanskom bijenalu – 18. međunarodnoj izložbi arhitekture.Nehaj kula - simbol Senja


Projekt je izrađen uz podršku HRT-a koji je prihvatio suradnju i korištenje dijela scenografije i filmskog materijala upotrijebljenih pri realizaciji filma/serije “Doba Uskoka”, sve to uz smjernice nadležnog konzervatorskog ureda u Gospiću, a ograničena javna prezentacija idejnog rješenja bila je upriličena tijekom 2023. godine.


O tvrđavi



 


Tvrđava Nehaj sagrađena je 1558. godine pod nadzorom kapetana i generala hrvatske Vojne krajine Ivana Lenkovića. Sazidana je od materijala razrušenih crkava, samostana i kuća prvotno smještenih izvan gradskih zidina. Ima kockasti oblik, a orijentirana je prema stranama svijeta. Visoka je 18, a široka 23 metra, a u nju se ulazi stepenicama preko drvenog mosta kroz uska dvostruka vrata. Zidovi su debeli 2 do 3 metra, prema vrhu se suzuju, a završavaju s kruništem na kojemu je pet malih ugaonih kula. U zidinama se nalazi oko stotinu puškarnica i jedanaest velikih otvora.


S vrh tvrđave su budne straže promatrale prilaze Senju s kopna i mora, te primale dimne i svjetlosne signale od svojih suradnika s otoka i obale. Danas tvrđava služi u turističke svrhe, a na njenu vrhu je vidikovac s kojega se pruža lijep pogled na Hrvatsko primorje i otoke Rab, Goli otok, Prvić, Cres, Krk te na planine Učku i Velebit.

Procjena vrijednosti projekta je 2.742 milijuna eura, a projekt uključuje adaptaciju elemenata likovnog postava stalne muzejske izložbe, idejno rješenje vizualnog identiteta, razradu likovnog jezika interpretacije te opis estetske i funkcionalne karakteristike predloženog rješenja. Ovim projektom mijenja se postojeći postav uređenja tvrđave nastao početkom 90-ih godina.


Najmodernije tehnologije


– Nesumnjivo da je protekom vremena bilo potrebno osuvremeniti i izmijeniti postav. Novim postavom upotrijebljene su najmodernije tehnologije, omogućena je interakcija posjetitelja te upotrijebljena multimedija. Međutim, nit vodilja prilikom uređenja nije u pretjeranoj upotrebi tehnologije, već naprotiv, u očuvanju originalne atmosfere, postojećih izložaka i artefakata te njihovom novom prezentacijom u duhu nove koncepcije uređenja. Zamisao je da se posjet tvrđavi može smisleno i zanimljivo organizirati i u slučaju nestanka električne energije, da se očuva mogućnost neposrednog dodira eksponata kao i doživljaja autentične atmosfere originalne građevine. Projekt je koncipiran cjelovito tako da su sačinjeni elementi grafičkog i produkt dizajna, od uređenja kompletnog interijera do izrade promotivnog materijala. Na drugom katu ostaje multifunkcionalna dvorana za svečane prigode, te kao prostor za sastanke, učionice i radionice, pojašnjava nam savjetnik – koordinator za kulturu i društvene djelatnosti u senjskoj Gradskoj upravi Mislav Bilović.


I ugostiteljski sadržaji u tvrđavi bit će prilagođeni prošlom vremenu, u vidu originalnog jelovnika, prigodne odjeće konobara i ostalog osoblja, posebnog ugostiteljskog pribora, a sve to pridonosi podizanju originalne i autentične turističke ponude.