povezane vijesti
Stara dama, Tvrđava Nehaj, simbol grada Senja uskoro dobiva novi unutarnji izgled. Nova priča senjske tvrđave biti će modernija, ali i dalje vezana za svoje graditelje, senjske uskoke koji su ju upotrebljavali kao vojnu utvrdu i koristili ju kao mjesto s kojeg su branili grad Senj te pripremali napade na Turke i Mletke.
Novi trajni multimedijalni postav u tvrđavi Nehaj nosi naziv „Doba Uskoka“, a izvedbeni projekt izradio je dizajnerski ured CLINICA studio d.o.o iz Zagreba koji se prvenstveno bavi produkt dizajnom interaktivnih i interpretativnih izložbi.
To je tim iza kojeg stoje Vedran Kasap, izv.prof. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – odsjek Studij dizajna i Ozana Ursić, mag. art. Specifičan pristup donio im je nagradu BIG SEE za izložbu Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma.
Drugi realizirani projekti su im primjerice: Izložba Vis-a-Vis 200 Arheološki muzej u Splitu, Centar za posjetitelje Poklon Park prirode Učka, Centar za posjetitelje Grpašćak Park prirode Telašćica, Centar za posjetitelje Visit Medvedgrad, Park Za Sva Vrimena Naš Hajduk.
Vedran Kasap dobio je i Veliku nagradu Hrvatskog društva dizajnera za Centar za posjetitelje Crna Roda, a sudjelovali su i u multidisciplinarnom autorskom timu koji je koncipirao i realizirao projekt „Same as it Ever Was“ koji je Republiku Hrvatsku 2023. predstavljao na Venecijanskom bijenalu – 18. međunarodnoj izložbi arhitekture.
Projekt je izrađen uz podršku HRT-a koji je prihvatio suradnju i korištenje dijela scenografije i filmskog materijala upotrjebljenih pri realizaciji filma/serije Doba Uskoka, sve to uz smjernice nadležnog konzervatorskog ureda u Gospiću, a ograničena javna prezentacija idejnog rješenja bila je upriličena tijekom 2023.
Procjena vrijednosti projekta je 2,742 milijuna €, a projekt uključuje adaptaciju elemenata likovnog postava stalne muzejske izložbe , idejno rješenje vizualnog identiteta, razradu likovnog jezika interpretacije te opis estetske i funkcionalne karakteristike predloženog rješenja.
Ovim projektom mijenja se postojeći postav uređenja tvrđave nastao početkom 90-tih godina. „Nesumnjivo da je protekom vremena bilo potrebno osuvremeniti i izmijeniti postav.
Novim postavom upotrjebljene su najmodernije tehnologije, omogućena je interakcija posjetitelja te upotrjebljena multimedija. Međutim, nit vodilja prilikom uređenja nije u pretjeranoj upotrebi tehnologije, već naprotiv, u očuvanju originalne atmosfere, postojećih izložaka i artefakata te njihovom novom prezentacijom u duhu nove koncepcije uređenja.
Zamisao je da se posjet tvrđavi može smisleno i zanimljivo organizirati i u slučaju nestanka električne energije , da se očuva mogućnost neposrednog dodira eksponata kao i doživljaja autentične atmosfere originalne građevine.
Projekt je koncipiran cjelovito tako da su sačinjeni elementi grafičkog i produkt dizajna, od uređenja kompletnog interijera do izrade promotivnog materijala.
Na drugom katu ostaje multifunkcionalna dvorana za svečane prigode, te kao prostor za sastanke, učionice i radionice.“ pojašnjava nam savjetnik – koordinator za kulturu i društvene djelatnosti u senjskog Gradskoj upravi Mislav Bilović.
I ugostiteljski sadržaji u tvrđavi biti će prilagođeni prošlom vremenu, u vidu originalnog menia, prigodne odjeće konobara i ostalog osoblja, posebnog ugostiteljskog pribora…, a sve to pridonosi podizanju originalne i autentične turističke ponude. Projekt multimedijalnog uređenja tvrđave Nehaj nedavno je kandidiran za sufinanciranje na natječaj za obnovu javne kulturne infrastrukture.
Tvrđava Nehaj sagrađena je 1558. godine pod nadzorom kapetana i generala hrvatske Vojne krajine Ivana Lenkovića. Sazidana je od materijala razrušenih crkava, samostana i kuća prvotno smještenih izvan gradskih zidina.
Ima kockasti oblik, a orijentirana je prema stranama svijeta. Visoka je 18, a široka 23 m, a u nju se ulazi stepenicama preko drvenog mosta kroz uska dvostruka vrata.
Zidovi su debeli 2-3, 30 m, prema vrhu se suzuju, a završavaju s kruništem na kojemu je pet malih ugaonih kula. U zidinama se nalazi oko stotinu puškarnica i jedanaest velikih otvora.
S vrh tvrđave su budne straže promatrale prilaze Senju s kopna i mora, te primale dimne i svjetlosne signale od svojih suradnika s otoka i obale.
Danas tvrđava služi u turističke svrhe, a na njenu vrhu je vidikovac s kojega se pruža lijep pogled na Hrvatsko primorje i otoke Rab, Goli otok, Prvić, Cres, Krk te na planine Učku i Velebit.