Mnoštvo događanja

Pripremljen bogat program za Noć muzeja na crikveničko-vinodolskom području

Robert Šimonović

Prošlogodišnje »minglanje« u Kući Klović uz Marijana Mavrića / Foto I. KLEŠČIĆ

Prošlogodišnje »minglanje« u Kući Klović uz Marijana Mavrića / Foto I. KLEŠČIĆ

Ovogodišnja tematika Noći muzeja u petak 26. siječnja je »Muzeji i nova publika«. Turistička zajednica Vinodolske općine, Muzej grada Crikvenice i Narodni muzej i galerija Novi Vinodolski osmislili su razne sadržaje u kojima će svatko, bez obzira na godine i interese, moći pronaći nešto za sebe



BRIBIR – Noć muzeja ove se godine održava u petak 26. siječnja, a ovogodišnja tematika je »Muzeji i nova publika«. Koji su sve programi pripremljeni tim povodom diljem crikveničko-vinodolskog područja i što posjetitelji mogu očekivati, saznali smo od direktorica, odnosno ravnateljica Turističke zajednice Vinodolske općine, Muzeja grada Crikvenice i Narodnog muzeja i galerije Novi Vinodolski.


Minglanje u »Kloviću«


Kako nam otkriva direktorica Turističke zajednice Vinodolske općine Alenka Spoja, s obzirom na odličan prošlogodišnji interes i odaziv, u Vinodolskoj dolini ponovo je organiziran Mingle u Kući Klović, koji obuhvaća slikanje, vođenu turu, poeziju, fotografiju i glazbu.


– Program je osmišljen tako da svatko, bez obzira na godine i interes, može pronaći nešto za sebe, a isto tako da se poveže s istomišljenicima, da »mingla«, sluša, gleda, uči, uživa i stvara – pojašnjava Spoja.




Program će početi u 18 sati, nakon čega će se svi prijavljeni pridružiti slikarskoj radionici Žmulj&Pitura s Marijanom Mavrićem, dok će ostali posjetitelji imati priliku pridružiti se vođenoj turi Kućom Klović te slušati i učiti o Michelangelu minijature – Jurju Juliju Kloviću. Broj sudionika slikarske radionice je ograničen, a slikarski pribor i vino bit će osigurani za sve polaznike. Od 19 sati svoju poeziju čitat će Alena Barac, mlada studentica psihologije iz Grižana, čiji će posebni izražaj zasigurno oduševiti mnoge. Slijedi izložba fotografija Eduarda Tucakovića, mladog fotografa iz Triblja, koji će predstaviti svoje itekako posebne radove, a za koje je, i izvan granica Republike Hrvatske, osvojio već mnoge nagrade.


Kako saznajemo od direktorice TZ-a, večer će završiti glazbom, odnosno nastupom Gorana Tomića u 21 sat. Riječ je o riječkom gitaristu koji je svoje znanje sviranja klasične i električne gitare zaokružio flamencom, koji je izučavao u Španjolskoj, a njegov trio projekt baziran je na akustičnom zvuku u kojem se flamenco spaja s elementima latino jazza i glazbe s područja Balkana. Planirani kraj programa je oko 22.30 sati.



Predstavljanje edukativne slikovnice »Vinodolski zakon kroz sliku i rimu« – Sandra Ristić, Sonja Šišić, Barbara Kalanj Butković, Ana Božić Blažević, Zoltan Djeke i Tomislav Cvitković / Foto M. LEVAK


Kotor na ishodištu


Ravnateljica Muzeja grada Crikvenice Silvija Huljina napominje da će crikvenički muzej za Noć muzeja biti otvoren od 18 do 22 sata, a u tom će vremenu posjetitelji moći pogledati izložbu »Kotor na ishodištu« te se priključiti stručnom vodstvu izložbom u 19 sati.


– Staro naselje Kotor iznad Crikvenice prošle je godine »navršilo« 700 godina. Smatrali smo da je okrugla brojka valjan povod da unutar muzejskih zidova pokušamo predstaviti nezaobilazan Kotor. Tim više što se muzej još od svojeg osnutka kontinuirano i u okviru svojih mogućnosti bavi popularizacijom ovog značajnog kulturnog krajolika. Iako se na Kotoru ljudska prisutnost može brojiti u tisućama godina, nama je opipljiva i mnogo razumljivija upravo pisana povijest, a ona u slučaju Kotora počinje 1323. godine. Od te se godine Kotorani počinju spominjati u čitavom nizu srednjovjekovnih isprava, što svjedoči o sve većoj važnosti naselja. Ta prva pravna isprava iz 1323. godine sačuvana je u glagoljskom prijepisu iz 1635. godine i nalazi se u Arhivu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu – ističe Silvija Huljina.



Crikveničani će moći razgledati izložbu “Kotor na ishodištu”
/ Foto M. MATEJČIĆ


U želji da se što kvalitetnije predstavi slojevitost Kotora, autorica ove izložbe Tea Rosić okupila je brojne stručne suradnike. Obrađene su tematske cjeline koje posjetitelja upoznavaju s prostorom – od njegovog položaja, geologije, primorske vegetacije do prvih tragova ljudi iz razdoblja prapovijesti, zatim preko antike i srednjovjekovlja sve do 18. stoljeća kada počinje postupno napuštanje naselja na uzvisini i intenzivnije razvijanje današnje Crikvenice. Kako saznajemo, na izložbi su prvi put predstavljeni neki od predmeta, poput Matične knjige župe Kotor iz 18. stoljeća, zatim najstariji trag čovjeka na Kotoru – mezolitički alat s predjela Godača. Izložena je i crikvenička amfora, najprepoznatljiviji predmet antičkog Ad Turresa.


Izložba, predavanje…


– Pripremili smo i nekoliko interaktivnih sadržaja – virtualnu šetnju, 3D model naselja, a putem ekrana moći ćete doznati i tko je poimence živio u Kotoru na prijelazu 19. u 20. stoljeće – govori ravnateljica muzeja, dodavši da se izložba može pogledati sve do 29. veljače u radno vrijeme muzeja.


A što će sve Novljanke, Novljani i njihovi posjetitelji moći razgledati i naučiti za Noć muzeja, otkrila nam je ravnateljica Narodnog muzeja i galerije Novi Vinodolski Darija Bažok.


– Od 18 do 23 sata moći će se razgledati naš stalni muzejski postav, ali i izložbu Vitra Drinkovića pod nazivom »Tehno(em)patija«. Vitar Drinković sigurno je jedan od važnijih predstavnika umjetnika mlađe generacije, koji svoj habitus uspostavlja kroz interes usmjeren k svakodnevnom životu, povezanosti percepcije, informacija i biologije, razvoj i utjecaj informacija i tehnologije na razvoj ljudskog društva i načina života, održivost te povezanost umjetnosti, znanosti i gospodarstva. Od 19 do 20 sati na rasporedu je čitanje edukativne slikovnice Ane Božić Blažević »Vinodolski zakon kroz sliku i rimu«. Slikovnica je predstavljena lani, a u Noći muzeja je želimo još jednom predstaviti široj javnosti i ukazati na važnost jednog od najznačajnijih pravnih dokumenata hrvatske povijesti. Od 20 do 20.40 ugostit ćemo Vlatku Janjić, koja će održati predavanje »Kulturna baština u očuvanju konzervatora-restauratora«. Ovim predavanjem Vlatka će nam objasniti čime se to bave konzervatori/restauratori, zašto njihovom poslu treba puno vremena i mirna ruka te zašto je dobro da se ne boje visine – napominje Darija Bažok.