Foto Nikola Blagojević
Crikveničan koji je za života nadživio samog sebe
povezane vijesti
U gradskoj vijećnici u Crikvenici održana je promocija poštanskog žiga i dopisnice posvećene Nikoli Miki Šnjariću motociklistu i vozaču speedwaya.
Rođen je u Crikvenice 3. kolovoza 1919. (gdje je i umro 17. siječnja 2008.) i bo je legenda moto-trkališta i prvak u čak četiri države.
Točno na dan njegovog rođenja u pošti u Crikvenici filatelisti, ali i svi ljubitelji motociklizma moći će dobiti prigodan poštanski žig koji će djelatnici pošte “lupati” samo taj dan – na njegov 105. rođendan.
Legendarni Crikveničan, sinonim je za motociklističku disciplinu – speedway, moto-sport koji je nekada bio sinonim za Crikvenicu.
Upravo je u Crikvenici 10. kolovoza 1952. godine održano motociklističko natjecanje na kojem je prvi put u državi predstavljen speedway – na današnjem nogometnom stadionu.
Za izgradnju ovakve staze i njezinu pripremu, bila je potrebna velika organizacija, a u pripremi sudjelovalo je i Automoto društva Crikvenica čiji je najpoznatiji član bio i Nikola Šnjarić Mika.
Od tada sve do 1977. godine utrke u speedwayu postaju tradicionalno okupljanje svih ljubitelja tog spota.
– Te godine, održano je i zadnje takmičenje u speedwayu govori nam, Miroslav Krpan motociklistički kroničar, a onda je speedway staza betonirala i pretvorena u atletsku stazu, jer se smatralo da je budućnost omladine u atletici, a ne u speedwayu.
Miroslav Krpan koji je sedamdesetih godina, bio je i aktivan sudionik na događanjima crikveničkog speedwaya, na samom stadionu pokazuje nam nekadašnju stazu za taj nekada vrlo popularan sport, koji bi možda da se obnovi Crikvenicu još bolje turistički pozicionirao.
– Postojale su ideje, da speedway ponovo zaživi u Crikvenici, na nešto udaljenoj lokaciji od ove na stadionu, a danas je aktivan u Sjevernoj Hrvatskoj.
Crikvenica je sinionim za taj motociklički sport, kao što je Preluk za brzinske trke, koje su na Preluku i Crikvenici, prestale iste godine 1977. što je fenomen da se na samo 50-ak kilometara ugase dva svjetski poznata trkališta.
Mika je bio sinonim i za Crikvenicu i za Preluk i može se reći da je za života nadživio samog sebe, rekao je Krpan.
I danas je u mnogim zemljama speedway popularan motosport, a uključuje četiri do šest vozača koji se natječu u četiri kruga ovalnog oblika.
Motocikli su specijalni sa samo jednim stupanj prijenosa i nemaju kočnice. Utrke se odvijaju na ravnoj ovalnoj stazi koja se obično sastoji od zemljane podloge, labavo nabijenog škriljevca ili zdrobljene stijene, a ponekad i na ledu.
Natjecatelji koriste ovu površinu za klizanje svojih motocikala bočno ili prolaskom u zavoje. Na ravnim dijelovima staze motocikli postižu brzinu do 110 km/h.
Na promociji o liku i djelu Nikole Miki Šnjarića govorili su i Marijan Paladinić iz Auto kluba Crikvenica, Jasminka Citković, pročelnica Upravnog odjela Grada Crikvenice i Ivan Lafter koji je predstavio limitiranu seriju od 200 komada razglednica i poštanskog žiga posvećenu legendarnom Miki.
Srećka Blašković Blažević iz poštanskog ureda u Crikvenici pozvala je sve zainteresirana da dođu 3. kolovoza u postanski ured u Crikvenici gdje će moći dobiti priogodni poštanski žig posvećen Miki Šnjariću poznatom ne samo motociklistu, već kako je na promociji naglašeno i poznatom političaru, ugostitelju crikveničkog kraja, a pod pokroviteljstvom grada Crikvenice povodom dana negovog rođenja 3. kolovoza.