Crikvenica

Predstavljena nova knjiga Franje Deranje “Feniks gospodina Fahrenheita”

Kim Cuculić



CRIKVENICA – U crikveničkoj Gradskoj knjižnici, u Mjesecu hrvatske knjige, predstavljena je nova knjiga epistolarne proze novinara i pisca Franje Deranje, naslovljena „Feniks gospodina Fahrenheita – 40 pisama prije spaljivanja“ (Naklada Kvarner, Gradska knjižnica Crikvenica, Grad Novi Vinodolski, 2024.).


O ovom, dvadeset i prvom Deranjinu naslovu, govorili su, ili sudjelovali posredno kao književnica i prevoditeljica Ljerka Car Matutinović, čiju je recenziju u autoričinoj odsutnosti pročitala knjižničarka Sanja Šubat, zatim prof. Marija Gračaković, Irena Krmpotić, ravnateljica Knjižnice, te nakladnik i urednik Franjo Butorac.


– Prateći poticajne stvaralačke manire upoznajemo autorov novinarski, publicistički angažman i Deranjine memoarsko-autobiografske reminiscencije, u kojima se spisateljska upornost bez nametnutog moraliziranja suočava s tjeskobama današnjeg globalističkog svijeta. Odabravši kraće formate, četrdeset pisama, kojima je kreativno udahnuo uvod, zaplet, kulminaciju i rasplet, autor se obraća osobnostima nazočnima u kulturi, umjetnosti i znanosti, a i onima koji su zbog nečeg posebnog u fokusu pozornosti. Franjo Deranja osebujni je romansijer čije poruke duboko urasle u život donose pozitivne vibracije, ističe Ljerka Car Matutinović.




Marija Gračaković rekla je kako je Franjo Deranja i kroničar i istraživač života i događaja te najznačajnijih pojava i osobitosti ovoga kraja, ali i podneblja znatno širih obzorja, dok je Irena Krmpotić predstavila autorovu bio-bibliografiju.


Autor Franjo Deranja naglasio je kako ne gaji iluzije da se pisanjem, bilo u novinarstvu ili u beletristici, pa tako onda ni u publicistici ili, pak, još manje poezijom može mijenjati svijet, ali da se upozoriti, potaknuti ili aktualizirati neke teme i događaje te time itekako svjedočiti – svakako može! Misli se pritom i na misterij otprije punih dvadeset godina, točnije 2003., kada je netragom i do danas bez ikakva pravno-sudskog epiloga nestala vremešna Crikveničanka, pri čemu se zbog indicija i suspektnih okolnosti sumnja na eklatantan zločin.


Također, zahvalio je onima koji su omogućili da i ovaj njegov naslov bude tiskan kao tradicionalna knjiga – ili, danas pomalo iz pepela „uskrsavajući feniks” – jer bi to u protivnom ostalo samo u digitalnom formatu. Tome su pridonijele ustanove i pojedinci među kojima su bivši krčki hotelijer Mario Jantol, Grad Crikvenica, odnosno, Gradska knjižnica Crikvenica, Grad Novi Vinodolski i njegov KTD „Ivanj”, VIO Žrnovnica Crikvenica-Vinodol, Vinodolska općina i Narodna knjižnica i čitaonica Bribir te Izgradnja d.o.o. Crikvenica.