TZG Crikvenice

Predsezona na crikveničkoj rivijeri izvukla nešto lošiju sezonu. Ukupne brojke su 6 posto niže

Robert Šimonović

Crikvenica brojnim manifestacijama obogaćuje sezonu / Foto M. ĐEKIĆ

Crikvenica brojnim manifestacijama obogaćuje sezonu / Foto M. ĐEKIĆ

U razdoblju predsezone zabilježena su 189.574 noćenja, što je za gotovo 11 posto bolji rezultat u noćenjima u odnosu na 2023. godinu



CRIKVENICA  Ljeto je na izdisaju, što u turizmu znači podvlačenje crte pod sezonu, analizu u kojoj će se zbrojiti sve pobjede, ali i svi porazi. A kakva je dosadašnja »turistička slika« rivijere Crikvenica, saznajemo od direktorice Turističke zajednice Grada Crikvenice Marijane Biondić. Statistički podaci tako pokazuju da je na području Rivijere u prvih osam mjeseci ove godine, od 1. siječnja do 31. kolovoza, ostvareno 1,766.196 noćenja.


To je, kako kaže Biondić, rezultat od gotovo 6 posto manje noćenja u odnosu na 2023. godinu. Po pitanju strukture gostiju, u TOP 5 nalaze se oni iz Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Slovenije i Austrije.


Nedostatak inspektora


Hotelski i privatni smještaj, vrste u kojima se ostvaruje većina noćenja na rivijeri Crikvenica, bilježe pad od 4 posto svaki, dok kampovi bilježe pad od 40 posto, a nekomercijalni smještaj 12 posto. Kad je riječ o padu broja noćenja u kampovima, Marijana Biondić ističe da je to rezultat zatvaranja kampa Uvala Slana u Selcu, što je trećina ukupnih kapaciteta kampova na rivijeri Crikvenica. Pad broja noćenja u nekomercijalnom smještaju prema Biondić pokazuje da vikendaši ne prijavljuju svoje goste.


Marijana Biondić / Foto M. GRACIN




– Očiti problem je nedostatak turističkih inspektora na terenu, odnosno slaba kontrola objekata od nadležnog inspektorata. Naša turistička zajednica vikendašima šalje dopise u kojima ih upozoravamo na činjenicu da su zakonski obvezni prijaviti svoje goste. Privatnim iznajmljivačima maksimalno smo odlučili olakšati posao prijave gostiju, omogućivši im vrlo jednostavan način prijavljivanja preko aplikacija m-Visitor i e-Visitor. Gosta je, doslovno, moguće prijaviti u svega nekoliko »klikova«, ali mnogi se i dalje odlučuju na neprijavljivanje. U privatnom smještaju vidljiv je minus od 4 posto u broju noćenja, a jednak rezultat po tom pitanju bilježe i hoteli, napominje Marijana Biondić, dodavši i da na području Rivijere Crikvenica ove godine ne posluju čak četiri hotela, od toga tri u vlasništvu Jadrana te jedan u privatnom vlasništvu.


Objekti lošijih kategorija bilježe veći pad u noćenjima. S druge strane, kapaciteti s više zvjezdica bilježe povećanja broja dolazaka i noćenja, pa tako objekti s pet zvjezdica bilježe ukupno povećanje od 22 posto.


Razdoblje predsezone


Pozitivnu stranu »turističke slike« definitivno čine rezultati u predsezoni. Biondić napominje kako je upravo cilj ostvarivati sve bolje rezultate u pred i posezoni. Tako su u razdoblju predsezone, od siječnja do kraja svibnja, zabilježena 189.574 noćenja, što je za gotovo 11 posto bolji rezultat u noćenjima u odnosu na 2023. godinu. Najviše su noćenja u tom razdoblju ostvarili hoteli te bilježe povećanje od gotovo 17 posto. Slijede objekti u domaćinstvu koji bilježe povećanje od 16 posto u odnosu na lani. Gotovo sve vrste objekata u tom razdoblju bilježe povećanje broja noćenja, osim kampova.


– U glavnoj sezoni, koja se odnosi na lipanj, srpanj i kolovoz, ostvareno je 7 posto noćenja manje nego lani. Glavni razlog zasigurno leži u održavanju Europskog prvenstva u nogometu na našem najjačem emitivnom tržištu, u Njemačkoj. Tu je i drukčiji raspored lipanjskih blagdana, ali i ranije spomenuti problemi.


Kako polako ulazimo u posezonu, vjerujemo da će razdoblje od rujna do prosinca ponovno biti brojčano pozitivno. Za naše goste smo, posebice u rujnu, ali i nadolazećim mjesecima, pripremili bogat program koji je zasigurno motiv dolaska gostiju na našu Rivijeru, zaključuje Marijana Biondić.