Turizam

Predsezona na crikveničko-vinodolskoj rivijeri budi optimizam. U Novom za uskrsni vikend 36 posto više noćenja

Robert Šimonović

Na cijeloj rivijeri prva tri mjeseca 2024. godine su osjetno bolja nego prošle godine



BRIBIR/CRIKVENICA/NOVI VINODOLSKI – Za nama je još jedan uskrsni vikend, koji je ove godine bio ranije nego prošle godine, stoga smo provjerili kako je raniji termin utjecao na broj dolazaka i noćenja turista na području Crikveničko-vinodolske rivijere.


Period od Velikog petka do Uskrsnog ponedjeljka ove je godine bio od 29. ožujka do 1. travnja, dok je prošle godine ovaj vikend kalendarski zahvatio travanjski period od 7. do 10. travnja. Statističke podatke o broju dolazaka i noćenja turista, strukturi gostiju i o vrsti smještaja u kojima su turisti boravili u tom periodu, kao i usporedbe s istim periodom lani otkrile su nam direktorica TZG-a Novi Vinodolski Tena Peričić, direktorica TZG-a Crikvenice Marijana Biondić i direktorica TZ-a Vinodolske općine Alenka Spoja. Bila je to prilika i da se osvrnemo na sveukupni turistički promet u 2024. godini, njegovu usporedbu u odnosu na 2023. godinu, ali i da direktorice turističkih zajednica s crikveničko-vinodolskog područja pitamo kakva očekivanja imaju od nadolazeće, glavne turističke sezone.


Hotel Lišanj


Sudeći prema dosadašnjim statistikama, puno razloga za optimizam mogu imati u TZG-u Novi Vinodolski. Kako kaže Tena Peričić, u odnosu na 2023. godinu na području grada Novog Vinodolskog je ove godine bilo 36 posto više upisanih noćenja za vrijeme trajanja uskrsnog vikenda. Od petka do ponedjeljka ostvareno je ukupno 809 dolazaka i 2.252 noćenja. Što se tiče zemalja iz kojih dolaze gosti, na prvom mjestu su Hrvati, a slijede ih Slovenci, Mađari, Nijemci i Austrijanci. Noćenja su prošlog vikenda najvećim dijelom ostvarena u hotelskom smještaju, a jedan dio noćenja je ostvaren i u privatnom smještaju. U brojkama je to 1.628 noćenja u hotelu i 588 u privatnom smještaju.




Što se tiče prva tri mjeseca u 2024. godini, u usporedbi s proteklom 2023. godinom Novi bilježi 11 posto više noćenja, odnosno ostvareno je 13.998 noćenja. Tome je sasvim sigurno pridonio i hotel Lišanj, koji je za razliku od lani, kad je u prva tri mjeseca imao zatvorena vrata, ove godine otvoren puno ranije. Zemlje iz kojih dolaze ovogodišnji posjetitelji su Hrvatska, Slovenija, Austrija, Njemačka… Broj dolazaka u prva tri mjeseca je 5.258. Najveći broj noćenja je ostvaren u hotelu s 10.174 noćenja, slijedi privatni smještaj s 3.076 noćenja te ostali objekti za smještaj sa 748 noćenja. A kakva su očekivanja od nadolazeće sezone?


Veći val dolazaka


– Kroz rezervacije, ali i razgovor s iznajmljivačima, agencijama i hotelijerima mogu reći da očekujemo jako dobru sezonu. Već u siječnju smo krenuli s pripremama, radimo na promociji destinacije i daljnjoj organizaciji događanja koja su pred nama kako bismo pokušali privući veći broj gostiju u pred i posezoni. Uskrs je ove godine bio dosta rano, ali ne očekujemo da će kroz travanj biti manje posjetitelja na destinaciji. Već početkom svibnja, kroz prvomajski vikend očekujemo novi veći val dolazaka te smo za kraj travnja, ali i sam početak svibnja, pripremili mnoga zanimljiva događanja. Ove godine Tijelovo i Dan državnosti obilježavamo istog dana, 30. svibnja, kad je završni dio naše manifestacije FIT4NOVI i kad očekujemo najveći broj dolazak, s obzirom na to da će mnogi taj četvrtak i petak spojiti s vikendom. Novi je auto-destinacija i to nam sigurno ide na ruku kad govorimo o ovakvim kraćim putovanjima. Vjerujemo da će tako od svibnja svaki vikend biti jako dobro posjećen, naravno uz dobro vrijeme. Nadam se i prošlogodišnjem scenariju kad se sezona produžila čak do listopada, uz odlično i toplo vrijeme. Hotel Lišanj radi odlično i upravo kroz brojke vidimo koliko je hotelski smještaj bitan, pogotovo jer u pred i posezoni gosti najviše biraju upravo takav smještaj. Stoga veseli da i Novi Resort otvara svoja vrata 17. svibnja, čime ćemo dobiti još jedan važan hotelski smještaj koji pruža mnoge prilike za Novi Vinodolski kao destinaciju – zaključuje Tena Peričić.


Godina bolja


Kako ističu iz TZG-a Crikvenice, dosadašnje brojke za 2024. godinu i ondje su odlične. U prva tri mjeseca ostvareno je 13.100 dolazaka, što je za 41,7 posto više nego u istom razdoblju lani. Ostvareno je i 46.100 noćenja, što je za 30,4 posto bolji rezultat od 2023. godine. Sva veća emitivna tržišta bilježe velike poraste (Hrvati – 123,2 posto, Austrijanci – 116,2 posto, Slovenci – 202,6 posto, Nijemci – 178,1 posto, Mađari – 176,4 posto). U »top 5« su Hrvatska, Austrija, Slovenija, Njemačka i Mađarska. Iz TZG-a Crikvenice dodaju i da sve vrste smještajnih objekata bilježe povećanje u broju dolazaka i noćenja.


Za uskrsni vikend na području rivijere Crikvenica ostvareno je oko 7.700 noćenja, što je 9 posto manje noćenja u odnosu na prošlogodišnji uskrsni vikend. Najviše su to bili gosti iz Hrvatske, Austrije, Njemačke, Mađarske i Slovenije. Trenutno je otvoreno deset hotela, šest u Crikvenici i četiri u Selcu, kao i kamp u Selcu. Otvoreni su hotel Esplanade, Heritage hotel Stypia, Mediteran, Miramare, Omorika, Vila Ružica, Amabilis, Esperanto, Katarina i Marina.


– S obzirom na to da je Uskrs ove godine bio rano, zadovoljni smo ostvarenim turističkim rezultatima. Hoteli su ostvarili broj noćenja na razini prošlogodišnjeg uskrsnog vikenda, dok je u ostalim vrstama smještaja broj noćenja nešto manji nego protekle godine. Očekivanja za sezonu su nam pozitivna, s obzirom na iskustva koja smo imali na ovogodišnjim turističkim sajmovima na kojima je iskazan veliki interes za Rivijeru Crikvenica, kao i na temelju vrlo dobrih predsezonskih rezultata – rekla je direktorica TZG-a Crikvenice Marijana Biondić.


Privatni iznajmljivači


Kako saznajemo od direktorice TZ-a Vinodolske općine Alenke Spoja, dobar turistički promet u Vinodolu se nastavlja i ove godine. Turistička sezona u prva tri mjeseca u Vinodolu i više je nego dobra, što bi u postocima značilo 30 posto više dolazaka i 29 posto više noćenja u odnosu na 2019. godinu, koja se u Vinodolu uzima kao referentna godina, te 16 posto više dolazaka i 15 posto manje noćenja u odnosu na lanjsku godinu. Tako je ove godine u prva tri mjeseca ostvareno 219 dolazaka i 2.157 noćenja (2023. godine 188 i 2.467, a 2019. 167 i 1.575). Spoja ističe da su privatni iznajmljivači nosioci tih dobrih rezultata u Vinodolu. Dobar turistički rezultat temelji se i na vjernosti gostiju s primarnih emitivnih tržišta, a tu su u prvom redu gosti iz Njemačke, Austrije, Slovenije, Poljske te Hrvatske. Što se tiče uskrsnih statističkih podataka, oni su u padu u odnosu na 2023. godinu, a Spoja kao razlog navodi raniji termin uskrsnog tjedna.


– Zadovoljni smo s dosadašnjim statističkim podacima i očekujemo da će se dobre brojke nastaviti i dalje. Svake godine broj kreveta u obiteljskom smještaju ima tendenciju rasta, što ima za posljedicu i puno jaču konkurenciju. U vrsti smještajnih objekata prednjače kuće za odmor, s četiri i pet zvjezdica. Opremljene svim onim sadržajima koje zahtijeva današnji gost, od bazena, wellnessa, jacuzzija, teretana, sportskih sadržaja za djecu i odrasle, pa do helidroma i punionica za električne automobile. To direktno svjedoči o razvoju elitnijeg segmenta turizma čija prisutnost nedvojbeno pozitivno utječe na status destinacije – zaključuje Alenka Spoja.