Ribar(i)ja

Potpora projektu crikveničkog dječjeg vrtića: Više ribe domaćih ribara za mališane

Robert Šimonović

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Do rujna 2023. vrtićka kuhinja opremit će se novim ledenicama i hladnjacima te opremom za posluživanje i pripremu ribe, a istodobno će biti povećan broj ribljih menija i organizirana edukacija za kuhare, odgojitelje, ali i roditelje i mališane



Uprava za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede dodijelila je crikveničkom Dječjem vrtiću Radost potporu za projekt »Ribar(i)ja«, priopćili su iz Grada Crikvenice.


Vrijednost projekta prijavljenog na natječaj LAGUR-a Tunera iznosi 81.300 kuna, a Dječjem vrtiću Radost odobren je maksimalni iznos potpore od 75.470 kuna. Projekt će trajati do rujna 2023. godine.


U okviru projekta planirana je nabava ledenice i hladnjaka za skladište kuhinje centralnog objekta, zatim nabava sitnog inventara i opreme za posluživanje i pripremu ribe te dostavu obroka u skupine i ostale objekte vrtića, izrada dvaju tipova jelovnika s povećanim brojem ribljih menija, praktične kuharske radionice za osoblje o važnosti konzumacije, pripremi i pravilnom skladištenju ribe, dvije nutricionističke interaktivne radionice za kuhare, dvije radionice za odgojitelje, edukativni igrokaz za djecu, likovno-kreativne radionice za djecu »Ribar(i)ja« u cilju upoznavanja prednosti i zdravstvene vrijednosti redovite konzumacije ribe i proizvoda akvakulture, prezentacija projekta djeci i roditeljima, kao i tiskanje riblje kuharice.




Kako je pojašnjeno na mrežnoj stranici Grada Crikvenice, planirane aktivnosti projekta usmjerene su na povećanje konzumiranja ribe u dječjem vrtiću, isticanje važnosti konzumacije ribe za zdravlje i promicanje veće i češće konzumiranje ribe među svim populacijskim skupinama grada Crikvenice, naravno, kako bi se zaštitilo i unaprijedilo njihovo zdravlje.


Također, ulaganjem u opremanje kuhinje Dječjeg vrtića Radost trebali bi se stvoriti uvjeti za bolje skladištenje ribe i ribljih proizvoda u Dječjem vrtiću Radost, kao i uvjeti za uvođenje češćih i nutritivno bogatijih ribljih menija.


Kroz projekt će se nabaviti i ostali sitni inventar i oprema za posluživanje i pripremu ribe te dostavu obroka u skupine i ostale objekte vrtića. Riba će se nabavljati od lokalnih ribara.


Projekt i prednosti redovite konzumacije ribe, ribljih proizvoda i proizvoda akvakulture prezentirat će se roditeljima, lokalnom stanovništvu te gostima.


Tako će se poticati češće konzumiranje ribe, kako u ustanovi, tako i u obiteljskom okruženju. U samom vrtiću broj ribljih obroka povećat će se za tri do pet obroka, javljaju iz Grada.