Vinodolski zakon najstariji je i najznačajniji hrvatski srednjovjekovni pravni spomenik, a prije 733 godine potpisali su ga predstavnici devet gradova – Ledenica, Novog Vinodolskog, Bribira, Grižana, Drivenika, Hreljina, Bakra, Trsata i Grobnika
povezane vijesti
NOVI VINODOLSKI – Na današnji dan, 6. siječnja 1288. godine, u frankopanskom kaštelu, u središtu Novog Vinodolskog, predstavnici devet ondašnjih gradova – od Ledenica te kroz Vinodolsku dolinu – Novog Vinodolskog, Bribira, Grižana, Drivenika, Hreljina – pa do Bakra i Trsata do Grobnika, potpisali su već tada jedinstveni, a kasnije glasoviti Vinodolski zakon.
Krčki knezovi
Bio je to već u to doba originalni popis dotadašnjih običajnih normi, a kako će se pokazati, od Vinodolskog zakona i sličnih pravnih dokumenata i pravnih kodeksa, možda je jedino starija Ruska pravda. Vinodolski zakon najstariji je i najznačajniji hrvatski srednjovjekovni pravni spomenik! Pisan je glagoljicom na 14 pergamentnih listova, veličine 24,3×16,5 centimetara i sastavljen od 77 članaka u kojima su opširno razrađeni odnosi između gradova slobodne općine Vinodol i krčkih knezova.
Donošenju Vinodolskoga zakona prethodili su odnosi u kojima slobodni seljaci nisu željeli postati kmetovima pa je dolazilo do sukoba koji su trajali sve do 1288. godine. Žitelji i gradovi Vinodola odlučili su priznati vlast krčkih knezova, a ovi su im odlučili priznati neka, štoviše znatan broj, od dotadašnjih običajnih prava.
Radi toga utemeljena je komisija od 42 člana iz spomenutih devet općina s područja Vinodola i najbliže okolice koja je popisala dužnosti i prava kmetova i feudalne gospode, a predstavnik tih feudalaca bio je Leonard Krčki. U novljanskom kaštelu, u najužem središtu tadašnjeg Novog-grada, danas Novog Vinodolskog, u vijećnici tog frankopanskog zdanja, i to na Sveta tri kralja, 6. siječnja 1288. godine, potpisan je zakon koji se kasnije spominje kao Vinodolski zakon, jedan od najstarijih pravnih kodeksa u Europi. Naknadne analize pokazale su da to ipak nije bio pravi, a kamoli puni odraz običajnog prava, već da ga je komisija prilagodila potrebama tadašnjeg feudalnog poretka. U Zakoniku je sustavno razrađeno kazneno pravo s popisom globa, kazni, davanja feudalcima, ali i obvezama feudalaca te izgledom suda i međusobnih prava i obveza seljaka i knezova!
Ogledni primjer
Prijepis Vinodolskog zakona čuva se u Narodnom muzeju Novog Vinodolskog koji će ove godine obilježiti 70. obljetnicu djelovanja, a osnovan je donacijama izložaka i vrijednih artefakata što su ih Novljani dotad čuvali u svojim domovima i obiteljima. Vinodolski zakon se već odavna izučava u zemlji i u svijetu, na mnogim pravnim fakultetima, i služi kao ogledni primjer starog tradicijskog pravnog kodeksa, a u Novom Vinodolskom već desetljećima djeluje Međunarodna ljetna škola ljudskih prava.
Zbog općepoznatih epidemioloških mjera ove godine neće se na uobičajeni način obilježiti Dan Novog Vinodolskog koji se već desetljećima označava na datum potpisivanja Vinodolskog zakona.