Snimila Ana KRIŽANEC
Raskopanko je odveden na Velu paladu, gdje je skončao u plamenu, a nije mu pomoglo ni naricanje njegove udovice – u narodu poznate kao Zdravko Samardžija
povezane vijesti
CRIKVENICA – Ni Rio, ni Nica, nemaju maškare kakve ima Crikvenica! Nakon dvije godine pauze uslijed koronavirusa, ovogodišnja maškarana događanja u gradu na Dubračini zasjala su u dobro poznatom starom ruhu. Bilo je tu sjajnih maškaranih fešti i tanci, veselih i tradicionalnih povorki te drugih zabavnih događanja, kako za odrasle, tako i za djecu. Šlag na torti bilo je današnje čitanje šentence i spaljivanje sirotog Raskopanka – glavnog i odgovornog za sve crikveničke probleme u posljednjih 365 dana.
Osuđenika je na crikveničku žilu kucavicu, pred okupljenim Crikveničankama, Crikveničanima i njihovim posjetiteljima, doveo meštar Bene (Meriko) i njegova svita, a pratila ga je jedna od najstarijih maškaranih grupa iz Matkovića, uz zvukove bubnja i harmonike. Šentenciju Raskopanku, mesopustu koji je ponajviše kriv za raskopanu Crikvenicu ilitiga projekt “Sustav odvodnje otpadnih voda: Aglomeracije Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce”, na Trgu Stjepana Radića pročitali su meštar Damir Benić, sutkinja Estera Juretić, branitelj Jure Rošić i tužioc Željko Šarar.
Raskopanko je potom odveden na Velu paladu, gdje je skončao u plamenu, a nije mu pomoglo ni naricanje njegove udovice – u narodu poznate kao Zdravko Samardžija. Gradonačelnik Damir Rukavina konačno je mogao predahnuti i ponovno preuzeti ključeve grada, dok mještani u miru mogu iščekivati proljeće. Na Čistu srijedu mesopust se palio i u ostalim mjestima crikveničke rivijere – u Jadranovu i u Selcu. Završetak maškaranih događanja pružio je tako priliku da se još jednom podsjetimo na vrijedne tradicionalne običaje na crikveničkoj rivijeri, koji se ondje generacijama prenose s koljena na koljeno.