Dorešić i Učur

Mjesec knjige u Novom Vinodolskom zaokružen dvama zanimljivim predavanjima

Robert Šimonović

Miljenko Učur / Foto Saša Učur

Miljenko Učur / Foto Saša Učur



Mjesec knjige u Novom Vinodolskom zaokružen je dvama zanimljivim predavanjima. Prvo se odnosno na predavanje Miroslava Dorešića o rođenom Bakraninu, Stjepanu Mohorovičiću, nesuđenom nobelovcu koji je zaslužan za otkrivanje pozitronija. Stjepan Mohorovičić sin je poznatog geofizičara Andrije Mohorovičića.


Miroslav Dorešić govorio je o teorijskom predviđanju Stjepana Mohorovičića o postojanju vezanog stanja elektrona i pozitrona, što je bio šok u svjetskoj znanstvenoj zajednici tog vremena.


Dorešić je predstavio i Mohorovičićevu kritiku Michelson-Morlijeva eksperimenta iz 1881. godine, koja je u kasnijim godinama krivo protumačena kao njegovo suprotstavljanje Einsteinovoj teoriji relativnosti.





U Narodnoj čitaonici i knjižnici održano je i predstavljanje udžbenika prof.dr.sc. Marinka Učura “Vrela međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja na radu”.


Čitaonica je bila dupkom ispunjena. U glazbenom dijelu nastupila je klapa Vinčace, dok je knjigu predstavio prof.dr.sc. Vanja Smokvina. Marinko Učur je sveučilišni profesor u miru koji uopće ne miruje.


O tome svjedoči ova opsežna knjiga na 716 stranica, koja na pregledan i strukturiran način prikazuje složenu građu koja obuhvaća vrela (izvore) međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja na radu.


Prema mišljenju Marinka Učura, “pravne norme vrela međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja radnika na radu imaju za cilj istaći ta prava kao prirodna prava (ljudska prava, prava čovjeka) i njihovu dosljednu primjenu u svakoj radnoj operaciji, na svakom radnom mjestu i mjestu rada, u radnom okruženju, a sve da bi se spriječilo nastajanje ozljeda na radu, profesionalnih bolest, drugih bolesti u vezi s radom te zaštitom radnog i životnog okoliša”.