Dječji vrtić Fijolica

Ljubav utkana u najmlađe naraštaje. Vrtićarci Fijolice silno su ponosni na povijest svog grada

Robert Šimonović

Možda nećemo »stvoriti« mesopustare i pivače kola, ali ćemo usaditi ljubav prema narodnom kolu, običajima, nošnji, folkloru, ljubav prema Gradu kojim se ponosimo, kaže Ana Debelić, ravnateljica vrtića



Klinci i klinceze Dječjeg vrtića Fijolica iz Novog Vinodolskog i ove su godine aktivno sudjelovali u novljanskim mesopusnim običajima. A kako i ne bi kad se Novljanski mesopust voli od malih nogu. Jer, generacije i generacije prenose mlađim naraštajima ono što je utkano u novljanski bilo već više od 300 godina, ono za što kuca srce svakog pravog i istinskog Novljanina ili Novljanke.


– Vrtić smo grada ponosnog na svoje mesopusne običaje kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske, stoga je naša obaveza, a ne samo želja prenositi ih s generacije na generaciju. Možda nećemo »stvoriti« mesopustare i pivače kola, ali ćemo usaditi ljubav prema narodnom kolu, običajima, nošnji, folkloru, ljubav prema Gradu kojim se ponosimo. Neka ta ljubav, utkana u naše najmlađe, postane razlogom čuvanja običaja. Jer, ako nestane običaja, nestat će i ljudi. Novljanski mesopust živjet će sve dok budu postojali i grad Novi Vinodolski i njegovi stanovnici, govori ravnateljica Dječjeg vrtića Fijolica Ana Debelić, posluživši se riječima i mišlju velikog novljanskog sina Srećka Kabalina.


Foto DV Fijolica


Mala Zeča


Iz potonjih razloga novljanski klinci i klinceze i ove su godine aktivno bili uključeni u novljanske mesopusne običaje, u zadnje tri godine svaki put sve više, sve bolje i s još više novih ideja za naredne godine. Ili, kako je to kazala predsjednica Katedre čakavskog sabora »Novljansko kolo« Barbara Kalanj Butković, dočekavši vrtić u Maloj Zeči na novljanskoj placi: »Sada su cijepljeni, za budućnost običaja ne trebamo se bojati!«


Foto DV Fijolica




A upravo prošlogodišnje sudjelovanje vrtića prvi put u Maloj Zeči, kako su je prema Zeči koja se događa na »treti četrtak« nazvali u »Fijolici«, bio je razlogom ozbiljnijeg pristupanja načinu i tijeku cijelog običaja. Tako su 27. veljače, u sklopu Male Zeče, vrtićarci u pratnji svojih odgojitelja i ostalog osoblja dječjeg vrtića prošetali gradom, da bi ih ispred Gradske uprave dočekali gradonačelnik, zaposlenici grada i komunalnih poduzeća.


Foto DV Fijolica


Naime, za vrijeme mesopusta Zeča se održava na treti četrtak – poberuhi, kada mlađe snašice, u zadnje vrijeme najviše muškarci, obilaze grad pozivajući pučanstvo na putovanje barkom na Zeču (pusti stjenoviti otok Zec u Velebitskom kanalu), gdje se sukladno novljanskoj napovijedi idu pobirati datule. Sudionici Zeče maskirani su u kotige ili stare sarze, na leđima im slamnice i kušini (jastuci), a u rukama lanternice. Glavu pokriju u crne marame i pletene crne šalove. U zadnje vrijeme Zečom prevladavaju ribari koji nose vesla, stare timune i bocuniće. Poziv Dječjeg vrtića na Malu Zeču glasio je: »Spravljajte se, spravljajte – vesla su na barki! Prvi j’ vozac – Sanjin, drugi j’ vozac – Dario, a timunjer – Zoran! Zamite sobun slamnice, zglavnice, peliš i balnice pa gremo na Zeču pobirat datule!« Nakon prve Male Zeče prošle godine jedna od odgojiteljica uz pohvale svima izrazila je želju »da bi tako i k letu«, a ravnateljica dječjeg vrtića je dodala »da bi tako zavavik«.


Foto DV Fijolica


Barbajolko i redute


Prije same Zeče, a u suradnji s roditeljima i udrugama, vrtićarci su prikupljali nošnje, mesopustarske instrumente, fotografije… Izrađivali su plakate i eksponate, uređivali ulaze vrtića kao svojevrsno učenje novljanskim običajima. Nakon Male Zeče, u petak uoči mesopusne subote, i najmlađi su iz prve ruke mogli saznati kako izgleda »mišenje i kršćenje mesopusta«. Tijekom jutra, cijeli vrtić sa svim zaposlenicima, u suradnji s Ljubom i Markom te u pratnji desetak Malih mesopustara, otkrio je kako nastaje glavni krivac za sve zlo u protekloj godini, ali i kako mu se po pravilu običaja daje ime. Dječji mesopust Barbajolko u konačnici je postavljen na vrtićku Travicu. Na mesopusni pondiljak Dječji vrtić Fijolica prvi put ikada sudjelovao je na Prelu u Domu kulture, i to s dvije skupine: Smokvice i Pčelice. Tom prilikom predstavili su se s plesnom i recitatorskom točkom. Na mesopusni utorak čitao se Žitak u vrtiću. Za sprogod mesopusta, na posljednji i najtužniji dan kojim završava novljanski mesopusni običaj, a to je Čista sredu ili Pepelnica, vrtićarci su i sami postali »picimorti«, noseći mesopusta ispred plačućih roditelja i ucviljene povorke. Zajedno su napravili tri kruga oko vrtića te na kraju u dvorištu vrtića zapalili brižnog Barbajolka.


Foto DV Fijolica


Novljanski klinci i klinceze sudjelovali su i na dječjoj maškaranoj reduti u Crikvenici te na dječjoj reduti u Novom Vinodolskom. Sudjelovali su kao grupna maska »Šuma s tri borova« s I. B. Mažuranić na čelu povorke, za koju su kostime izradili zajedno s roditeljima. Mići Novljani i miće Novljanske predstavili su se posebno osmišljenom plesnom koreografijom prema odabranom i složenom glazbenom miksu. Prvi put ove godine, Fijolica je sudjelovala i na Dječjoj karnevalskoj povorci u Rijeci, i to s grupnom maskom »Ptice trkačice«. I za ovu povorku »smiksali su« posebnu pjesmicu te izvježbanim pokretima dobrano promrdali kukovima. Živio pust!


Foto DV Fijolica