Izložbe u Muzeju Grada Crikvenice dobro su posjećene / Foto F. DERANJA
Zbog velikog interesa, ali i korone, produženo je trajanje izložbe o prvoj trajektnoj liniji na Jadranu, dok će se od 12. do 14. rujna u sklopu EPK moći pogledati izložba Kotor zove, kojoj je cilj osvijestiti javnost o potrebi očuvanja najstarijeg dijela grada
povezane vijesti
CRIKVENICA Ljetna sezona je vrijeme kada, u pravilu, sve muzejske ustanove u priobalju tradicionalno bilježe najveću posjećenost. No, ove godine zbog epidemioloških mjera posjeti muzejima i svim kulturnim ustanovama ipak su nešto slabijeg intenziteta. To potvrđuju i u Muzeju Grada Crikvenice u kojem će do kraja rujna biti otvorena izložba »Prva na Jadranu«. Riječ je o svojedobno uspostavljenoj prvoj trajektnoj liniji na hrvatskoj obali Jadrana.
Korona-zastoj
– Interes posjetitelja jedan je od razloga zašto smo odlučili produžiti trajanje izložbe o prvoj trajektnoj liniji na Jadranu – ističe kustosica muzeja Tea Rosić, dipl. arheologinja i povjesničarka umjetnosti. – Drugi razlog je svakako situacija s epidemijom koronavirusa koja nas je omela u pripremi nove izložbe još za početak lipnja. Naime, naš se muzej od osnutka prije dvanaest godina usmjerio na postavljanje povremenih izložaba, sve dok se ne dostignu uvjeti za stalni postav u zgradi stare Gradske vijećnice u Crikvenici. Izložbe koje pripremamo obrađuju teme iz prošlosti šireg crikveničkog prostora. Upravo takva tematika najprivlačnija je domicilnom stanovništvu, u što smo se uvjerili tijekom proteklih godina. U isto vrijeme smo i gostima crikveničke rivijere zanimljivi jer predstavljamo autentične povijesne priče ovoga kraja.
Osim izložbenog prostora u centru grada, Muzej upravlja i Kućicom od ribari u Jadranovu. U ambijentu stare ribarske kućice, tunere Perčin, tijekom ljetnih mjeseci postavljena je izložba o povijesti ribarstva.
U rujnu Kotor zove!
Unatoč slabijoj posjećenosti u odnosu na ranije godine, u muzeju su ipak zadovoljni i pripremaju se za rujan, kada ih očekuju aktivnosti vezane za Europsku prijestolnicu kulture – Rijeka 2020, gdje su partner u programu »Dvadeset i sedam susjedstava«. U muzeju stoga najavljuju događaje znakovitog naziva – Kotor zove! – koji će se odvijati na brdu Kotor iznad Crikvenice, i to od 12. do 14. rujna, a cilj im je osvijestiti javnost o potrebi očuvanja tog najstarijeg dijela Crikvenice.
Djelatnice Muzeja Grada Crikvenice, ravnateljica Silvija Huljina, prof., i kustosica Tea Rosić, prof., aktivno se i rado uključuju u mnoge kulturne aktivnosti na čitavom gradskom području, pa su tu bile iznimno poduzetne kada su svojedobno, nakon otkrića antičke keramičarske radionice na lokalitetu Stadion predstavljeni neprocjenjivo vrijedni artefakti, a među ostalima i jedinstvena Crikvenička amfora ravnog dna. Ta jedinstvena amfora i danas se čuva u Muzeju. Ili kada je bilo uslijedilo istraživanje jame Vrtare male u Dramlju. Jamu Vrtaru malu – tzv. Lavlju jamu duboku 30 metara – godine 1996. otkrio je i istražio crikvenički speleolog i dokumentarni fotograf Dragan Pelić. Pronalasci iz te jame također su bili predstavljeni u Muzeju Grada Crikvenice. Nove zamisli i nove inicijative vrijednih djelatnica Muzeja također tek slijede.