Prva meteorološka postaja postavljena je 1. srpnja 1891. u vrt ljekarnika Ivana Polića. Termometar za maksimalnu i minimalnu temperaturu zraka nalazio se na ulaznim vratima ljekarne
povezane vijesti
CRIKVENICA – U Crikvenici je 1. srpnja 1891. godine otvorena meteorološka postaja 3. reda, i to šesta u ono vrijeme u Hrvatskoj. Bilo je to vrijeme bana Dragutina Khuena Hedervarija kada je Hrvatska pripadala Austro-Ugarskoj Monarhiji. Prva poznata ispitivanja meteoroloških podataka u Crikvenici obavljaju se od 1587. do 1599. godine. Zabilježeno je također da su knezovi Frankopani na Kvarneru svojim instrumentima mjerili jačinu bure.
Po nalogu ugarskog Namjenskog vijeća od 7. srpnja 1784. godine do kraja 19. stoljeća liječnici hrvatskih županija morali su u svojim godišnjim izvješćima davati pregled vremenskih prilika te naznaku brojčanih iznosa temperature zraka, i to na područjima gdje su se nalazili tijekom godine. Podaci koji su dolazili iz Crikvenice primijećeni su kao – jako dobri!
U 19. stoljeću prije otvaranja meteorološke postaje meteorološko motrenje obavljao je župnik Randić te je dostavljao svoje podatke u Državnu arhivu. Kasnije mještanin Franjo Car Bajina vodi svoj meteorološki dnevnik, upisuje svakoga dana temperaturu zraka, sva opažanja o vremenskim prilikama što su vidljiva, i to meteorološkim motrenjem triput dnevno, punih dvadeset godina.
Iznimna klima
Potkraj 19. stoljeća, daljnjim razvitkom klimatologije, primijećeno je da se Crikvenica nalazi na izvanrednom mikroklimatskom položaju te da ima sve klimatske i bioklimatske preduvjete potrebne za razvoj zdravstvenog turizma, što – rečeno je još tada – treba iskoristiti te poboljšati turističku ponudu Crikvenice. Štoviše, upravo je ban Dragutin Hedervary bio čest posjetitelj Crikvenice; svaki je slobodni trenutak provodio, navodno, upravo u Crikvenici. Sve je to pridonijelo otvaranju meteorološke postaje u Crikvenici, i to upravo 1. srpnja, prije punih 130 godina, a to potvrđuju i sačuvani meteorološki podaci što su ih motritelji upisivali i dostavljali u više centre.
Prva meteorološka postaja postavljena je u vrt ljekarnika Ivana Polića. Termometar za maksimalnu i minimalnu temperaturu zraka nalazio se do 1895. godine na ulaznim vratima ljekarne, nakon čega je premješten, uz ostale instrumente, u dvorište.
Crikvenički motritelji u svih ovih proteklih 130 godina bili su: od 1891. do 1901. godine ljekarnik Ivan Polić, zatim od 1901. do 1953. godine Ivan Kostrenčić Jovo, a od 1954. do 1967. godine Ivan Car Bajina. Valja reći da je Ivan Kostrenčić bio ujak Ivanu Caru te je punih 65 godina meteorološko motrenje održavano u jednoj obitelji. To je jedan od najdužih obiteljskih nizova meteorološkog motrenja u Hrvatskoj! Od 1967. do 1987. godine motritelj je crikvenički krojač Luka Radil, a od 1987. do 2008. godine Mladen Car je Radilov staž nadmašio za jednu godinu. Od 2008. godine do danas motriteljica je nevjesta Luke Radila Anđelka Radil, a to znači da se u obitelji Radil motrenje obavlja već 34 godine.
Žute stranice
Listajući žute stranice crikveničkih motritelja, nailazi se na podatke da je 1928. godine maksimalna temperatura zraka dosegla 39 stupnjeva Celzijevih, da je 1945. godine također temperatura zraka iznosila vrtoglavih 39 stupnjeva te da je 1942. godine vjetar puhao puna 42 dana, a da je 1902. godine 21 dan, znači puna tri tjedna, bilo – snijega!
U povodu ove iznimne obljetnice, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i lokalnu samoupravu Jasminka Citković i motriteljica Anđelka Radil položile su cvijeće na spomen-obilježje postavljeno na ovu crikveničku meteopostaju prije 10 godina.
Nacionalno blago!
I, još, podsjetnik na riječi bivšeg ravnatelja DHMZ-a mr. sc. Ivana Čačića, što ih je izrekao na otvaranju automatske meteorološke postaje 21. veljače 2014. godine u Crikvenici:
– Vjerujte, podaci o klimi na ovoj postaji, u vašem gradu, u Crikvenici, nacionalno su blago! Ne možete to nigdje kupiti – niti u Londonu, niti u Bruxellesu! Vi to jednostavno – imate!
CRIKVENIČKI MOTRITELJI
od 1891. do 1901. Ivan Polić
od 1901. do 1953. Ivan Kostrenčić
od 1954. do 1967. Ivan Car Bajina
od 1967. do 1987. Luka Radil
od 1987. do 2008. Mladen Car
od 2008. do danas Anđelka Radil