Akademska umjetnica

Izložba “Nit vodilja” Nevene Živić 3. rujna u Gradskoj galeriji Crikvenica

Robert Šimonović



Otvorenje izložbe “Nit vodilja” riječke akademske umjetnice Nevene Živić održat će se u Gradskoj galeriji Crikvenica u utorak, 3. rujna, s početkom u 20 sati, javljaju iz Centra za kulturu “Dr. Ivan Kostrenčić”.


Izložbu će otvoriti viša kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol. Nevena Žilić će se predstaviti selekcijom recentnih radova različitih formata izvedenih u kombiniranoj tehnici na platnu.





Na izložbi će biti zastupljeni i posve novi radovi nastali u posljednjih nekoliko mjeseci koji još nisu bili predstavljeni u javnosti.


U svom radu Nevena Živić spaja klasične slikarske tehnike s ručnim vezom, koji svoje korijene vuče iz Baranje u kojoj je Nevena provela djetinjstvo i kojoj se i danas rado vraća.


Umjetnica je u ovoj godini imala poveći broj samostalnih izložbi, no ona u Crikvenici bit će najbogatije i brojčano najveće predstavljanje recentnih radova Nevene Živić u 2024. godini.



Izložba ostaje otvorena do 30. rujna i može se pogledati od 10 do 13 sati i od 18 do 22 sata u Gradskoj galeriji Crikvenica.


O izložbi je Sonja Švec Španjol, između ostalog, napisala: “Ciklus obuhvaća djela nevjerojatne vedrine i estetike koja je istovremeno nježna i zaigrana.



Svi oni trenuci, osjećaji, stanja i iskustva iz kolektivnog i individualnog sjećanja objedinjena su na izvezenim platnima pulsirajućih boja, gdje naznake figuracije uravnotežuju apstraktnu podlogu prvenstveno crpeći motive iz svijeta prirode.


Biljke različitih oblika i podneblja lajtmotiv su koji prožima i uzemljuje zaigrane otvorene kompozicije prepune intenzivnih boja, preklapajućih ploha i tankoćutnih linija.



Element flore igra ključnu ulogu u značenjskom kodu svake slike, jer metaforički ukazuje na mogućnosti, bogatstvo izbora, poticaj rasta i razvoja te sposobnost promjene, regeneracije i obnove čovjeka.


Koliko nam je priroda bliska i koliko smo s njom povezani, potvrđuje i činjenica da u najtežim životnim situacijama odgovore najčešće tražimo u kontemplativnom okruženju prirode.”