Usvojeno 9 od 10 točaka

Gradsko vijeće Crikvenice: Sportske udruge podržale pravilnike za financiranje

Robert Šimonović



CRIKVENICA – Na ovotjednoj, 23. sjednici Gradskog vijeća Crikvenice, crikvenički vijećnici usvojili su devet od deset točaka dnevnog reda, a nije usvojen tek prijedlog odluke o stavljanju izvan snage Detaljnog plana uređenja 8 – hotel Miramare.


Vijećnici su jednoglasno usvojili polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna za 2023. godinu, kao i prijedlog prvih ovogodišnjih izmjena i dopuna proračuna.


S devet glasova za i jednim sudržanim glasom vijećnika Ivana Smojvera (Domovinski pokret) usvojen je i prijedlog pravilnika o mjerilima i postupcima za financiranje programa sportskih udruga grada Crikvenice, kao i prijedlog pravilnika o kriterijima za vrednovanje i odabir programa i projekata javnih potreba u sportu grada Crikvenice.




Po pitanju potonjih pravilnika zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović je naglasila da su stručne službe Grada nacrte pravilnika prethodno poslale na adrese svih 36 sportskih klubova koji se financiraju iz gradskog proračuna.


Svi sportski klubovi tad su mogli uputiti svoje sugestije, komentare i primjedbe, a kako je istaknula zamjenica gradonačelnika, više od 80 posto njih je implementirano u nove pravilnike.


Većina zadovoljna


– Prema povratnim reakcijama klubova, mislim da većina klubova u globalu može biti zadovoljna novim pravilnicima. Interes nam je bio napraviti dobar i primjenjiv pravilnik, kojim bismo na što pravedniji i objektivniji način raspodijelili proračunska sredstva namijenjena za rad sportskih udruga – rekla je Ivona Matošić Gašparović.


Vijećnik Ivan Smojver je konstatirao da je sadržaj pravilnika identičan onom Primorsko-goranske županije.


– PGŽ je veliki sustav i njihov način bodovanja ne može biti istovjetan načinu bodovanja u Crikvenici koja je mali grad – rekao je Smojver.


Zamjenica je uzvratila da ne vidi problem u tome da se u crikveničke pravilnike implementira sve ono što je dobro iz drugih pravilnika, bilo da je riječ o županijskom pravilniku ili o pravilnicima drugih gradova, sve dok se njima uvažavaju crikveničke specifičnosti.


Amandmanom Kluba vijećnika iz redova SDP-a i PGS-a povećan je dio opravdanog troška ishrane na gostovanjima sportskih udruga s 10 na 15 eura.


Amandmanom gradonačelnika Damira Rukavine reguliran je i način na koji se sufinanciraju sportske udruge koje nemaju sjedište na području grada, ali njihovi članovi imaju prebivalište na području grada Crikvenice.


O polugodišnjem izvršenju proračuna za 2023. godinu vijećnike je izvijestila pročelnica Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Jasna Perhat.


Kako je naglasila, u ovom je periodu ostvareno oko 7.270.000 eura prihoda, a najveći dio prihoda poslovanja čine prihodi od poreza s udjelom od oko 48 posto.


– Prihodi od poreza ostvareni su u 17 posto većem iznosu nego prošle godine, a prema visini prihoda dominiraju prihodi od komunalne naknade i doprinosa koji su oko 3 posto veći nego lani. Što se tiče izvršenja rashoda, realizirano je oko 6.600.000 eura rashoda, a preneseni višak na dan 30. lipnja iznosi 1.345.000 eura, no tu je riječ o presjeku napravljenom u tijeku godine – kazala je pročelnica Jasna Perhat.


Kapitalni projekti


Po pitanju prvog ovogodišnjeg rebalansa proračuna Jasna Perhat je naglasila da je njegova suština ta da se nije odustalo od planiranih projekata, iako postoje velike razlike, odnosno umanjenja na prihodovnoj i rashodovnoj strani.


– Umanjenja se najvećim dijelom odnose na prihode koje planiramo ostvariti od onih projekata za koje je zatraženo sufinanciranje od strane EU-a, države i slično, prihode do kojih još nije došlo, ali za koje očekujemo da će doći.


Na prihodovnoj strani umanjenja su najveća uz kapitalne prihode i paralelno s tim su umanjeni rashodi. Korigirani su i rashodi za zaposlenike u Gradu, školama, vrtićima i vatrogastvu, a s obzirom na rast rashoda uslijed povećanja osnovice za zaposlene u ovim djelatnostima – pojasnila je Jasna Perhat.


Nezavisna vijećnica Dina Domijan iskazala je zadovoljstvo time što se ne namjerava odustati od planiranih projekata, upitavši u kojem su trenutnom statusu kapitalni projekti.


Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović osvrnula se na svaki od projekata za čiji se status zanimala vijećnica Domijan.


– Za projekt izgradnje dječjeg vrtića u Gornjem Kraju kroz desetak dana očekujemo rezultate i nadamo se pozitivnom ishodu, odnosno odobrenju sredstava. Projekti vezani uz domove prosvjete u Selcu i Jadranovu prijavljeni su na Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Velik broj bodova već smo ostvarili i vjerujem da će nam sufinanciranje biti odobreno.


Projekt izgradnje sortirnice prijavili smo na natječaj, ali smo u formalnoj provjeri imali jedan nedostatak koji smo uklonili i na što smo podnijeli prigovor. Čak i ako naša žalba ne bude prihvaćena do kraja godine bit će raspisan još jedan natječaj, tako da je to dodatna opcija.


Nakon izgradnje sortirnice dio terena na prostoru sadašnje garaže Eko-Murvice bit će pripremljen za reciklažno dvorište, što ćemo samostalno financirati.


Nadalje, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike lani je raspisalo natječaj za projekt dnevnih boravaka za starije osobe na kojem nismo prošli, ali ćemo se javiti na idući natječaj koji uz dnevne boravke uključuje i domove za starije. Projekt vezan uz uređenje šetnice uz Dubračinu je pripremljen te također čekamo natječaj Ministarstva turizma i sporta na koji ćemo se prijaviti zajedno s Vinodolskom općinom jer projekt obuhvaća šetnicu od ušća Dubračine do Tribaljskog jezera.


Projekt uređenja parka Obala (Podolčić) prijavljen je na sredstva LAG-a, zadovoljili smo sve uvjete, a još čekamo samo potpis ugovora nakon čega kreće realizacija.


Za projekt kuglane u Dramlju čekamo lokacijsku dozvolu, a s projektom vezanim uz uvalu Pazdehova ne možemo nastaviti dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi – rekla je Ivona Matošić Gašprarović.


Rušenje Intera


Vijećnik Dalibor Latin (HDZ) za vrijeme aktualnog sata postavio je pitanje vezano uz rušenje hotela Internacional. Kako je primijetio Latin, početak rušenja bio je najavljen za 1. listopada, stoga ga je zanimalo hoće li se tada zaista krenuti s rušenjem.


Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović kazala je da rušenje neće krenuti s prvim danom listopada.


– Neki dan smo imali sastanak s predstavnicima Jadrana. Zadnje informacije su da bi Jadran za gradnju novog hotela trebao dobiti potporu od države, odnosno sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.


Formalno još uvijek nije potpisan ugovor, stoga Jadran ne može niti započeti s rušenjem hotela.


U Jadranu su optimistični i svi vjerujemo da će to krenuti u skoro vrijeme, čim odluka bude donesena – odgovorila je Ivona Matošić Gašparović.


Podsjetimo, prema posljednjim informacijama riječ je o investiciji od oko 22 milijuna eura, a Jadran iz NPOO-a planira ostvariti sufinanciranje u iznosu od 6,6 milijuna eura.


Dovršetak obnove očekuje se do ljeta 2025. godine.