Sedmu sezonu zaredom

Gradska plaža u Crikvenici 7 godina bez koncesije. Gradonačelnica objasnila u čemu je problem

Robert Šimonović

Gradska plaža u Crikvenici do daljnjeg bez koncesionara

Gradska plaža u Crikvenici do daljnjeg bez koncesionara

Žao nam je da je Županijska skupština prije četiri godine donijela odluku o dodjeli koncesije ponuditelju za kojeg je bilo izvjesno da nema stvarnu namjeru obavljanja te djelatnosti niti ulaganja, kaže v. d. gradonačelnice Ivona Matošić Gašparović



CRIKVENICA – Glavna crikvenička gradska plaža i ove je sezone bila bez koncesionara. Sedmu zaredom. Ne može se reći da se ovakav scenarij nije očekivao, jer nakon čitave trakavice i povijesti bolesti crikveničke plaže, ovogodišnji slijed događanja ipak se činio logičnim. A to je onaj prema kojem je na 29. sjednici Županijske skupštine PGŽ-a, održanoj prije dva mjeseca, usvojen prijedlog rješenja o odbijanju ponuda u postupku davanja koncesije na pomorskom dobru za izgradnju i gospodarsko korištenje plaže Gradsko kupalište, kao i odluka o poništenju postupka davanja koncesije.


Tijek događanja


No, vratimo se na početak. Koncesija za gospodarsko korištenje glavnog crikveničkog kupališta istekla je u rujnu 2017. godine, da bi 28. svibnja 2020. godine Županijska skupština usvojila odluku o davanju koncesije tvrtki Teta Filumena, i to na rok od 20 godina. Uslijedila je žalba Zajednice ponuditelja – crikveničkog komunalnog poduzeća Eko-Murvica i hotelskog poduzeća Jadran, koji su tada bili jedini konkurenti Teti Filumeni. Eko-Murvica i Jadran žalili su se tada, između ostalog, na to da odluka Županijske skupštine nije sadržavala obrazloženje razloga koji su bili odlučujući pri ocjeni za odabir najpovoljnijeg ponuditelja, kao i da stručno povjerenstvo nije pravilno pregledalo odabranu ponudu, a pogotovo studiju gospodarske opravdanosti. Žalbu Zajednice ponuditelja usvojilo je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture 3. srpnja 2020. godine, poništivši odluku Županijske skupštine o davanju koncesije i vrativši predmet na ponovno odlučivanje. Protiv navedenog rješenja PGŽ i trgovačko društvo Teta Filumena pokrenuli su upravne sporove koji su riješeni 14. listopada 2021. godine presudom kojom se poništava rješenje Ministarstva te se predmet vraća Ministarstvu na ponovno odlučivanje. Ministarstvo je 25. studenog 2021. godine donijelo novo rješenje kojim se odbija žalba Zajednice ponuditelja te potvrđuje Odluka o davanju koncesije Županijske skupštine. Rješenje je dostavljeno svim ponuditeljima i od 14. prosinca 2021. godine tekao je rok najpovoljnijem ponuditelju od 180 dana za dostavu cjelokupne dokumentacije koja čini preduvjet za sklapanje ugovora s najpovoljnijim ponuditeljem. Najpovoljniji ponuditelj (Teta Filumena) nije uspio realizirati potpisivanje ugovora o koncesiji radi formalno-sadržajnih razloga. Na rješenje Ministarstva od 25. studenog 2021. godine Zajednica ponuditelja je podnijela tužbu Upravnom sudu u Rijeci. Presuda Upravnog suda u Rijeci donesena je 20. listopada 2022. godine i njome je poništeno rješenje Ministarstva od 25. studenog 2021. godine i predmet je vraćen Ministarstvu na ponovno odlučivanje. Ministarstvo je 22. siječnja 2024. godine donijelo rješenje kojim se poništava Odluka Županijske skupštine o davanju koncesije te se predmet vraća prvostupanjskom tijelu na ponovni postupak. Stručno povjerenstvo za koncesije na pomorskom dobru u PGŽ-u 27. svibnja ove godine ponovo je izvršilo pregled i ocjenu ponuda, zaključivši da su obje neuredne i da se pokretanje novog postupka čini logičnim, budući da su od pokretanja postojećeg postupka do danas, protekom vremena nastupile značajnije promjene na tržištu nabave, materijalnih i radnih resursa, cijena, zbog čega je izvjesno očekivati da bi vrijednost koncesije, visina ulaganja i visina svih rashoda u budućem razdoblju trebala biti značajno drukčija u odnosu na one koje su se očekivale postići postojećim postupkom.


Dobava pijeska


Grad Crikvenica spreman je, ako se usvoji prijedlog Neda Pinezića iz županijskog Odbora za turizam te Županija svoju ingerenciju nad glavnom gradskom plažom ustupi Gradu.




– Mi zasad zajednički sa Županijom pripremamo koncesiju i dogovoren je određeni smjer. Ako bi Županija donijela odluku da prepušta raspis koncesije Gradu Crikvenici, mi bismo, naravno, pozdravili takvu odluku i sami proveli natječaj za koncesiju, kaže v.d. gradonačelnice Ivona Matošić Gašparović.


Obratili smo se Gradu Crikvenici i pitali pozdravlja li Grad odluku Županijske skupštine i što ona znači za budućnost crikveničke plaže. V. d. gradonačelnice Crikvenice Ivona Matošić Gašparović kazala je da Grad Crikvenica u potpunosti podržava ovakvu odluku.


– Na to smo već nekoliko godina ukazivali i obavještavali javnost o tome, ali i apelirali na Županiju i Županjsku skupštinu, da je s obzirom na sve okolnosti najbolje rješenje poništenje postojećeg natječaja za koncesiju koji je bio raspisan. Nažalost, crikvenička plaža je sedam godina bez koncesionara, što je svakako narušilo ponudu na samoj plaži. Plaža je bez ozbiljnijih ulaganja na neki način i devastirana, ističe Ivona Matošić Gašparović.


Dodaje da je Grad ipak ove godine uložio velike napore da se plaža uredi i dodatno oplemeni.


– Dovezeno je 1.200 kubika finog morskog pijeska na glavnu gradsku plažu. Ukupan iznos za navedene radove je 112.056 eura bez PDV-a. Velika pažnja posvetila se ove godine i hortikulturalnom uređenju. Grad je vlastitim sredstvima izgradio i uredio potpuno novo dječje igralište. Budući da plaža nije imala koncesionara, Grad Crikvenica bio je primoran uložiti velika sredstva da bi plaža ove godine što ljepša i uređenija dočekala turiste. Ona, naravno, još uvijek nije na onoj razini na kojoj bismo mi htjeli da bude i na kojoj bi trebala biti, jer bez ozbiljnog koncesionara sa stvarnim namjerama za veliko i ozbiljno ulaganje plaža ne može biti podignuta na razinu na kojoj bi trebala biti, napominje v. d. gradonačelnice.


Nasipavanje/dohrana


Gradska uprava ne smatra se odgovornom što Gradsko kupalište već sedmu godinu zaredom nema koncesionara.


– Žao nam je da je Županijska skupština prije četiri godine donijela odluku o dodjeli koncesije ponuditelju za kojeg je bilo izvjesno da nema stvarnu namjeru obavljanja te djelatnosti niti ulaganja, na što smo već puno puta ukazivali. To je bila potpuno novoosnovana firma, bez ijednog zaposlenog koja nije ulijevala povjerenje. S druge pak strane, drugi ponuditelj bila je hotelska kuća Jadran u zajednici ponuditelja s komunalnim poduzećem Eko Murvica, i sigurni smo da je Županijska skupština tada, na početku same koncesije njih odabrala za koncesionara, da bi danas stanje na plaži bilo sasvim drugačije i da bi se veliko ulaganje koje plaža treba do danas već ostvarilo, napominje Ivona Matošić Gašparović.


Zamolili smo je i da odgovori na pitanje je li točno da je čitava trakavica oko crikveničke plaže nastala zato što od samog početka, kod raspisa natječaja za dodjelu koncesije nad plažom, idejno rješenje Gradskog kupališta koje se odnosi na promjenu obalne crte (nasipavanje) nije bilo u skladu s prostornoplanskom dokumentacijom koja, pak, ne predviđa promjenu obalne crte (dohrana).


– Ta tvrdnja apsolutno nije točna. U više navrata smo to provjeravali s našim izrađivačima plana. Njihovo mišljenje je da je idejno rješenje u potpunosti bilo u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom. No, smatramo da više apsolutno nema smisla osvrtati se na priču oko te koncesije. Nama je sada iznimno važno, u suradnji sa Županijom, čim prije krenuti u pripremu novog natječaja. Ove smo godine raspisali natječaj za dodjelu dozvola na pomorskom dobru za prostor Gradske plaže na rok trajanja od dvije godine. Te dvije godine bi trebale biti sasvim dovoljne da mi zajedničkim snagama kvalitetno i stručno pripremimo idejno rješenje, projekt, ishodujemo lokacijsku dozvolu i raspišemo natječaj za koncesiju čime ćemo, naravno, dobiti i ozbiljnog ponuditelja koji će uložiti u plažu i dignuti ju na razinu na kojoj ona mora biti, zaključila je Ivona Matošić Gašparović.