Foto Marko Gracin
U sklopu projekta Cesta plave ribe crikveničke konobe i restorani jela od plave ribe nude čitave godine
povezane vijesti
CRIKVENICA – Čujte i počujte! Najplaviji mjesec u gradu na Dubračini polako se primiče kraju i zato svi vi koji obožavate plavuše – trk u Crikvenicu! I ne, ovdje nije riječ o plavušama koje su vam prve pale na pamet, već o pravim pravcatim morskim sirenama. Srdele, inćuni, skuše, lokarde, tune, gavuni…
Sve one preplavile su crikveničke konobe i restorane, stoga smo se i sami uputili provjeriti ponudu ugostiteljskih objekata na području grada Crikvenice, koji među svojim jelovnicima kao protagoniste navode upravo plavu ribu, i to u sklopu manifestacije Mjesec plave ribe. Riječ je o manifestaciji inspiriranoj bogatom ribarskom prošlošću i tradicijom crikveničkog kraja, a koja u prvi plan stavlja plavu ribu kao iznimno zdravu vladaricu tradicionalne crikveničke gastronomije.
Ovogodišnji 11. Mjesec plave ribe traje do 15. listopada, a veže se uz cjelogodišnji projekt Cesta plave ribe, u sklopu kojeg crikveničke konobe i restorani jela od plave ribe ne nude samo za vrijeme trajanja Mjeseca plave ribe već čitave godine. I manifestaciju i projekt osmislila je Turistička zajednica grada Crikvenice, a jedan od ciljeva je i težnja za produljenjem turističke sezone, naravno uz promociju ugostiteljskih objekata na području crikveničke rivijere i jela od plave ribe.
Odličan odaziv
A zašto baš plava riba? Osim što je riječ o vladarici tradicionalne crikveničke gastronomije, plava riba u našem je moru iznimno raširena pa samim time i vrlo dostupna, a što je najvažnije, ona je izrazito zdrava, ukusna, hranjiva te jednostavna za pripremu. Kako kaže Dragan Visković, šef kuhinje restorana Domino u Dramlju, plava riba je i cjenovno prihvatljiva.
– Naši gosti po cijeni od 25 eura mogu kušati predjelo i glavno jelo koje uključuje plavu ribu, kao i desert. Riječ je o zaista obilnim porcijama s kvalitetnim namirnicama, što ljude kod nas posebno privlači, a mišljenje gosta za nas je najvažnije – govori Visković.
Kako kaže, restoran Domino je u Mjesec plave ribe uključen od samog početka manifestacije, nastale prije 11 godina, a dijelom je i projekta Cesta plave ribe.
– Bilo je godina kad su se meniji slabije prodavali, ali danas s ponosom mogu reći da dnevno u prosjeku prodamo 30-40 menija na bazi plave ribe. Zaista nikad nismo imali odaziv kao što je to slučaj ove godine – kaže Visković.
Jaka gastrodestinacija
A za ovakav uspjeh zaslužna je posebna atrakcija u vidu pršuta od tune, koji se u restoranu Domino nudi kao predjelo i čiji je recept Drago smislio prije 20-ak godina, prezentirajući ga ugostiteljima diljem Hrvatske kao gastronomski edukator.
Za glavno jelo u dramaljskom restoranu nudi se filetirana i otkoštena lokarda s palentom, mediteranskom salsom i crnim fritulama. Nakon Dramlja selimo se u restoran hotela Miramare s pet zvjezdica u Crikvenici, u kojem glavnu riječ vodi šef kuhinje Ivan Vrbanec. Za Mjesec plave ribe osmislio je jelovnik koji čini carpaccio dimljene tune s aioli umakom, ukiseljenim kapulicama, cherry rajčicom, ukiseljenim motarom, kaparima i klicama graška, dok za glavno jelo nudi konfitirani file skuše na kremi od ratatouille povrća i prženoj sushi riži.
Restoran hotela Miramare ove se godine prvi put uključio u Mjesec plave ribe, a od iduće godine postat će i dijelom projekta Cesta plave ribe.
Kako kaže Vrbanec, ovogodišnji Mjesec plave ribe bio je izrazito zanimljiv, pogotovo iskustvo pripreme jela od plave ribe na glavnom crikveničkom trgu za velik broj ljudi. Vrbanec očekuje i da će u idućim godinama još više rasti interes posjetitelja za menijima koji se nude u sklopu samog hotela. Mladi kuhar u Crikvenicu je početkom ove godine stigao iz Zagreba, stoga je logično pitanje koje smo mu postavili bilo: »Kako se jedan Zagrepčanec snalazi na moru i u pripremi jela od plave ribe?«
– Odlično! Puno sam vremena provodio na moru, odrađivao sezone po obali i jako se dobro snalazim u svemu tome. Primorje, a samim time i Crikvenica, iznimno su jake gastrodestinacije, s obzirom na namirnice koje su ovdje prisutne. Bitno je da su one sezonske i svježe, a upravo je to prednost ovog kraja. Nalazimo se na savršenoj poziciji, u blizini Gorskog kotara i Like, Istre, otoka – napominje Vrbanec.
Ekskluzivna večera
Kao šećer na kraju posjetili smo crikvenički restoran Dida na Šetalištu Vladimira Nazora uz samo more. U restoranu Dida 29. rujna održana je ekskluzivna gala večera u šest sljedova, a s vrhunskim jelima uparivala su se jednako tako vrhunska vina vinarija Pavlomir i Grand Village Estate, sve pod stručnim vodstvom sommelierke Ines Matić Matešković. Kako ističu iz restorana Dida, večeri je prisustvovalo oko 50 ljudi, stoga se ona pokazala kao pun pogodak.
– Bilo je zaista divno. Ovakve manifestacije su odlične kako bismo našu filozofiju ugostiteljstva, a kojom dominira podizanje kulture stola i jedenja, mogli adekvatno približiti puno širem krugu ljudi. Zaista je nakon prezentacije jela od plave ribe na glavnom trgu, kao i nakon ove posebne večere, kod nas bilo više ljudi koji su se interesirali za plavu ribu, našu filozofiju, doživljaj gastronomije i ugostiteljstva – ističu iz restorana Dida.
Velike zasluge za uživanje svih osjetila kod posjetitelja restorana Dida ima šef kuhinje Toni Sgomba, čija jela na tanjuru izgledaju kao prava remek-djela. Sgomba nam je prezentirao otoro – potrbušinu od tune posluženu kao predjelo uz dehidrirane crne masline, majonezu od wasabija, gel od limuna, kavijar i prah od cikle. Mladi Sgomba radio je u restoranima ocijenjenim Michelinovim zvjezdicama, u Austriji, Njemačkoj, na brodu… A kako nastaju ideje za njegove nesvakidašnje kreacije?
– Educiram se puno, gledam videouratke, listam knjige… Onda sve to spajam sa svojim idejama i zamislima u glavi. Vrlo sam kreativan i kompetitivan. Čim vidim nečiji tanjur u meni se javi želja i motiv da moj bude još ljepši, bolji i ukusniji – zaključuje skromni Sgomba.