Maškarani Vinodol

FOTO Griški krabunoški susret: Mesopusta neka voda nosi, zavavik žive griški krabunosi!

Robert Šimonović

Foto: Marko Gracin

Foto: Marko Gracin



GRIŽANE – Mačkare, maškare, krabulje, krabunosi… Svi oni okupili su se u Grižanima kako bi zajednički sudjelovali na još jednom, već 17. Griškom krabunoškom susretu. Jer, u malom vinodolskom mjestu nad kojim bdije sveti Martin, miće, velo, staro, mlado…, krabulja se saki rado!


Griški krabunoški susret zapravo je svojevrsni ruralni karneval, koji predstavlja krunu svih maškaranih događanja u Vinodolu.


Foto galerija: Griški krabunoški susret Foto: Marko Gracin


Kroz Grižane su tako prodefilirale različite maškare griško-belgradskog i vinodolskog kraja, ali i susjednih i okolnih prijateljskih mjesta, i to približno 700 maškara podijeljenih u 20 grupa.


Ča grji to lipši




Griški krabunoški susret otvorila je Mala glazba starog griško-belgradskog kraja, a pratila ih je Šumska patrola, odnosno klinci i klinceze okupljeni oko Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav. Od Potočine preko Marušića pa sve do griške place potom je »promarširala« domaća Centralna glazba iz Grižana, a zatim i grupe Vela sloga i Mala sloga iz Triblja, kao i tribaljske grupe Barilac te Momak veseljak.



Bile su tu i Drivenička parada te najbrojnija Bribirska parada u pratnji maškarane grupe Kirci Bribirci. Crikvenicu su predstavile maškare Duga, Matkovići i Gornji kraj, kao i Jakovarske krabulje te Selačka mantinjada. Od onih starijih Crikveničana bili su tu članovi Udruge umirovljenika grada Crikvenice i Vinodolske općine. S alegorijskim kolima protutnjali su Mesopustari Kraljevice, zatim Grobničke štrige, Kukuljanski zvončari, Šmričke maškare i hreljinski Čočman express.



Kao i svake godine, zanimljivo je bilo vidjeti griške krabunose okupljene oko grupe Zbrda zdola. Potjerali su krabunosi i zimu i kišu, a bogme i svu zlovolju i mrzovolju koju su u Vinodolsku dolinu dovukli oni opterećeni svakodnevnim brigama, mukama i jadikovkama.


Mesopusno je vrime, što znači da nema mjesta za negativu i slične pantarije. Među krabunosima srećemo i Damira Gašparovića, koji je krabunos od 1978. godine, odnosno od svoje 18. godine.


– Krabunosi postoje od davnine, neću reć od stoljeća sedmog, ali poznato je da u Grižanima od 1866. postoji glazba Gašpara Kalinića. Krabunosi su službeno organizirano hodili od tog datuma – govori Gašparović koji pojašnjava i kako griški krabunos treba izgledati.



– To j’ nekad bilo poć va konobu, nać ča god, ča je tamo bilo, a bila je mizerija. Onda se obuć i tu moraju bit ovi elementi ratni i zelenilo. A se to pod geslom »ča grji to lipši« – pojašnjava Gašparović.


Jota i frite


Maškarane grupe s pozornice su predstavljali predsjednik Udruge za očuvanje narodnih običaja »Juraj Julije Klović« Daniel Blažičević, član Udruge Stjepan Miroš te sveprisutni griški kantautor Neven Barac.


Bolje rečeno, za ovu priliku Nevenka Barac. Kako kaže suvoditeljica, trebalo je malo razbiti monotoniju među »tri jajine« pa je zato tu uskočila Nevenka u sedmom mjesecu trudnoće. A da maškarani svijet ne ostane gladan, pobrinule su se mlade dame iz Udruge umirovljenika grada Crikvenice i Vinodolske općine – podružnice Grižane-Belgrad. Sonja, Anka, Neda, Marija, Vesna, Milka i Beba storile su preko 300 litara jote!



– Već osan dan se pripravlja maneštra. Se se j’ moralo pripravit, a čera se j’ kuhalo – govori Anka.


Nakon slanog, trebalo je pojist i nešto slatko, a to su bile frite koje su pripremale Dijana i Vlatka.


– Mi smo OPG Dubai! Velike smo zaljubljenice u Griški krabunoški susret i zato ćemo nafrigat čuda teh friteh – govore dobro raspoložene ženske.


Fešta u Grižanima potrajala je do kasno u noć, kad je atmosferu dodatno rasplamsala grupa Point. Što više reći nego zaključiti tekst stihovima Nevena Barca: »Polak običaja i navadi stare, bolje da se selo nego užanca zatare. Mesopusta neka voda nosi, zavavik će živit griški krabunosi!«