Projekt obuhvaća rekonstrukciju kolno pješačkih površina i rekonstrukciju objekta za povremenu prodaju (suvenir tržnice) u prvoj fazi, dok se u drugoj fazi planira izgradnja nadstrešnice
povezane vijesti
Crikvenička gradska tržnica, kao i prostor neposredno uz i oko nje, u dogledno bi vrijeme trebala dobiti potpuno novi, ljepši i moderniji izgled. Kako saznajemo iz Grada Crikvenice, rekonstrukcija tržnice u Crikvenici cjelovit je projekt obnove prostora oko tržnice, predviđen kroz dvije faze gradnje. Projekt obuhvaća rekonstrukciju kolno pješačkih površina i rekonstrukciju objekta za povremenu prodaju (suvenir tržnice) u prvoj fazi, dok se u drugoj fazi planira izgradnja nadstrešnice kod prostora tržnice i prostora za povremenu prodaju.
Projektom će biti obuhvaćen prostor od Dubračine do tzv. suvenir tržnice, odnosno prostor od parkirališta Rivijera (Ulica braće Brozičević) do spoja s Frankopanskom ulicom koja vodi prema autobusnom kolodvoru, a riječ je o približno 5.500 kvadratnih metara prostora. Cilj projekta rekonstrukcije je prostorno definirati zonu tržnice kao jedinstvenu cjelinu, ali i tu istu zonu komunalno i infrastrukturno opremiti.
Zeleno i digitalno
Iz Grada napominju kako će rekonstrukcija uključivati uporabu održivih materijala i sustava. Tako će sva opločenja biti od recikliranih materijala s 30 posto smanjenim ugljičnim otiskom, drvena konstrukcija će biti od lamelirane drvene građe, kišnica koja se prikuplja će se koristiti za sustave navodnjavanja, dok će se na krovove postaviti fotonaponske ćelije koje će napajati javnu rasvjetu. Prostor će biti komunalno opremljen klupama, parkirališnim mjestima za bicikle, punjačima za manja električna vozila te izvorima pitke vode. Sva rasvjeta bit će od LED svjetala kako bi se smanjilo svjetlosno onečišćenje i potrošnja električne energije. Kako ističu iz Grada, posebna pažnja bit će posvećena hortikulturnom uređenju. Korištenjem lokalnih biljnih vrsta, a poglavito samoniklog medonosnog bilja, cilj je stvoriti ambijent mediteranskog karaktera koji pridonosi biocenozi te ne zahtijeva prekomjerno korištenje energenata kako bi se održavalo. U obuhvatu zahvata unijet će se i dodatne vrste visokog raslinja kako bi se uz nadstrešnicu postiglo optimalno zasjenjenje za boravak i zadržavanje ljudi. Kod izbora stabala pripazit će se da nove vrste ne budu alergeni.
– Htjeli smo prvenstveno riješiti pitanje naše gradske place, promijeniti izgled te uljepšati prostor suvenir tržnice, ali i stvoriti svojevrsni prostor za okupljanje i druženje. Važno je istaknuti da čitav projekt naglasak stavlja na zelenu i digitalnu obnovu, odnosno na sve one smjernice koje su definirane novim programskim razdobljem po pitanju osmišljavanja i realizacije novih projekata, a u skladu sa stavom Vlade RH i Europske unije, ističe vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivona Matošić Gašparović.
Zeleni pojas
Pročelnica Upravnog odjela za investicije, prostorno uređenje i imovinu Vjekoslava Glavan ističe i kako je projekt rekonstrukcije tržnice uključen u Strategiju zelene urbane obnove grada Crikvenice, važan strateški dokument koji je krajem prošle godine usvojen od strane Gradskog vijeća Crikvenice.
– Riječ je o značajnom dokumentu koji pokazuje kako se do sada razvijao naš grad, ali i u kojem smjeru će se dalje razvijati u smislu planiranja, obnove grada, statusa prema klimatskim promjenama, zaštite od plavljenja i slično… Kroz Strategiju su obuhvaćeni projekti koji upravo naglasak stavljaju na zelenu i digitalnu komponentu, a koji čine podlogu za njihovo prijavljivanje na daljnja sufinanciranja, pojašnjava Glavan.
Matošić Gašparović dodaje da Grad Crikvenica kroz Strategiju nastoji zaštititi postojeći zeleni pojas na području grada.
– Nekima subjektivno može djelovati da je Crikvenica preizgrađena, ali mišljenja stručnjaka i ujedno izrađivača Strategije pokazuju drukčije. Naš zeleni pojas zapravo je jako dobro očuvan, pogotovo u dijelu uz more gdje imamo naše crikveničke perivoje. Kroz projekt rekonstrukcije tržnice htjeli smo napraviti jednu povezanu priču u smislu zelene obnove, koja se proteže od samog parka ispod pošte, koji trenutno projektiramo i želimo obnoviti, dakle od samog mora, preko tržnice uz Dubračinu, pa sve do parkinga ispod vijadukta gdje sada sadimo 32 stabla, pojašnjava vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice.
Status projekta
Po pitanju statusa samog projekta, Glavan i Matošić Gašparović ističu kako je gotovo njegovo idejno rješenje, a projekt je trenutno prijavljen na poziv Županije za sufinanciranje projektne dokumentacije.
– Bez obzira na to hoće li Gradu Crikvenici biti odobrena sredstva Županije, plan je da nastavimo s razradom ovog projekta, govori Matošić Gašparović.
Glavan dodaje da se trenutno radi i na ishodovanju građevinske dozvole.
– Olakotna okolnost je ta što je kompletna infrastruktura na području tržnice dovršena, što znači da se duboko pod zemljom neće morati kopati, a to će uvelike olakšati cijeli postupak, kaže Glavan.
Na pitanje kada bismo najranije mogli očekivati realizaciju projekta, Matošić Gašparović ističe da bi radovi, bude li sve bilo po planu, mogli započeti već iduće godine.
– Ako bismo građevinsku dozvolu dobili tijekom ove godine i projektnu dokumentaciju priveli kraju, vjerojatno bismo početkom iduće godine mogli početi razmišljati o ugovaranju javne nabave, odnosno ugovaranju prve faze projekta, odgovara Matošić Gašparović.
Što se tiče procjena ukupne vrijednosti projekta rekonstrukcije tržnice, vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice kaže kako je riječ o okvirnom iznosu od 2,5 do 3 milijuna eura, no on može varirati ovisno o stanju na tržištu. U svakom slučaju, u Gradu vjeruju i da će u budućnosti moći računati na sufinanciranje projekta.
– Sufinanciranje za samu izgradnju svakako očekujemo upravo zato što je projekt u potpunosti prilagođen svim zahtjevima koji su važni, stoga vjerujemo da će biti prostora za sufinanciranje iz europskih i/ili nacionalnih sredstava. Pratit ćemo sve natječaje i odraditi naš dio posla kako bismo mogli na vrijeme prijaviti projekt, no svakako je riječ o investiciji koja se u dogledno vrijeme mora realizirati, s ili bez vanjskog sufinanciranja. Prostor gradske tržnice je neugledniji u odnosu na neke druge javne površine koje su u gradu dobro uređene, stoga nam on predstavlja prioritet u budućnosti, zaključuje Matošić Gašparović.