KRASOPIS

Festival u Triblju: Promišljanje odnosa prema prirodi krša

Robert Šimonović

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



Treći po redu Krasopis, festival znanosti, umjetnosti i aktivizma za istraživanje, promociju i zaštitu krša, održat će se od petka do nedjelje u tribaljskom Hotelu Village Balatura, javljaju iz Turističke zajednice Vinodolske općine.


Kako ističu, na festivalu će sudjelovati glazbenici, književnici, pjesnici, karstolozi, likovni umjetnici, speleolozi, antropolozi, krajobrazni arhitekti, filozofi, biolozi, aktivisti iz Hrvatske, Slovenije, Njemačke, Bosne i Hercegovine te Sjeverne Makedonije.


Oni će se ponajviše fokusirati na razgovor o dvije teme: oblikovanje krških krajolika te odnos čovjeka i životinje. Kako pojašnjavaju organizatori, ove teme su srodne ne samo po svojim geografskim aspektima, nego i po podređenim predstavama u javnosti.




– Ove teme će pokušati mapirati put koji krajolici i životinje prelaze od prirodnih znanosti do predstava u muzejima, izdavaštvu, umjetnosti i općoj javnosti. Što će nam pokazati taj put? Gdje nastaje problem? Što uopće možemo o tome znati? – pitanja su koja postavljaju organizatori.


Analiza i rasprava


Krasopis je festival koji nastoji široko promisliti odnos prema prirodi krša, kako umjetnički, tako znanstveno i uporabno.


– Pri tome treba imati na umu da je krš jedna od najsloženijih i najbogatijih vrsta krajolika i ekoloških sustava, koja je, zahvaljujući vodećim javnim narativima i stereotipima najmanje vidljiva. A upravo je Vinodol savršeno mjesto za analizu, promatranje i raspravu o kršu – napominju organizatori, dodavši da je smisao festivala da sudionici međusobnom razmjenom iskustava upotpunjuju vlastiti doživljaj prirode i stvaraju prilike za izgradnju slike o svijetu koja je znatno manje reduktivna od postojeće, one koja je uzrok mnogih nevolja današnjeg svijeta.


Festival u petak od 17 sati otvara likovna izložbe hrvatske slikarice Katarine Ivanišin Kardum o planinama, nakon čega na podlozi knjige Ive Lučića “Humski put” slijedi razgovor o krajolicima, planinama, životinjama i ljudima kroz nasljeđe transhumantnog stočarstva.



U razgovoru će sudjelovati slovenski arheolog i antropolog Dimitrij Mlekuž, hrvatski filozof Hrvoje Jurić i njemačko-hrvatska književnica i provoditeljica Anne-Kathrin Godec. Prvi dan donijet će i razgovor “Čovjek i krajolik: Pjesništvo između čežnje i pripadnosti” o knjigama makedonskog književnika Nikole Madžirova “Premješteni kamen” i njemačkog književnika Jana Röhnerta “Erdtagzeit” (Vrijeme zemljanog dana).


Osim autora sudjeluju hrvatsko-bosansko-hercegovački književnik i prevoditelj Milan Soklić te Anne-Kathrin Godec. U večernjim satima bit će otvorena izložba fotografija Riječanke Sandre Polić Živković “Pogled na stijenu”, a austrijsko-srpska glazbenica Jelena Popržan (viola i glas) izvest će koncert interpretirajući mješavinu jazza, world musica i kantautorske glazbe.


Nakon subotnjeg prijepodnevnog izleta u donji tok Rječine, gdje će izvedbena hrvatska umjetnica Iva Korbar kod mlina Žakalj prikazati perfomans o geotraumi, nastavit će se “sjenica” festivala posvećena odnosu čovjeka i životinje.


Otvara je slovenski zoolog i kustos Slavko Polak, koji će od 14 sati govoriti o krškoj fauni, nakon čega će Katarina Ivanišin Kardum govoriti o svom kustoskom iskustvu. Austrijski fotograf i umjetnik Werner Anselm Buhre govorit će, pak, o zidnim pločama zoologa i umjetnika austrougarske monarhije Paula Pfurtschellera. Hrvatska antropologinja Suzana Marjanić predstavit će rezultate svoje knjige o ljudskom odnosu prema životinjama “Cetera Animantia”, dok će Hrvoje Jurić govoriti o odnosu čovjek – životinja iz perspektive bioetike.


Sve će završiti okruglim stolom o prikazima faune. Večer je posvećena razgovoru o romanu hrvatskog književnika i glazbenika Zorana Žmirića “Visoke trave”, u kojem uz autora sudjeluju članovi Frakturina Book Cluba i Anne-Kathrin Godec. Večer će zaokružiti gitaristički Trio Gorana Tomića koncertom “Balcan flamenco fusion”.


Krški krajolici


Posljednji dan festivala predviđen je za rasprave o krškim krajolicima. Najprije će slovenski data scientist Rok Mihevc predstaviti svoj rad na sistematizaciji vrtača. Rad je zajedničko djelo s netom preminulim vodećim slovenskim i dinarskim geomorfologom Andrejem Mihevcem (1952. – 2024.).


Njemu će Mihevc pridodati i sistematizaciju vrtača Hrvatske. Potom će hrvatski krajobrazni arhitekt Goran Andlar predstaviti kulturne krajobraze jadranske Hrvatske, a ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu Dijana Posavec predstaviti pogled na poljoprivredu Rudolfa Steinera.


Slijedi aktivistički pogled na dinarske rijeke članova Centra za životnu sredinu iz Banje Luke Vladimira Topića i Sandre Josović te likovne suradnice Vanje Lazić, zatim predavanje o geotraumi u Dinarskom kršu Anne-Kathrin Godec i novinara i karstologa Ive Lučića, kao i rasprava svih sudionika o izloženim problemima. Krasopis će zatvoriti putopisac Hrvoje Jurić multimedijalnim predstavljanjem svojih putovanja na sjever.


– Krška priroda je inspirirala mnogo znanstvenika, umjetnika, hodača, zapravo svakoga koji je voljan uroniti u tu vrstu prirode. Veselimo se ugostiti na festivalu ljude koji su svojim radom, stvaralaštvom, duhom istraživanja ili samo svojom znatiželjom pronašli put izražavanja vlastitog dijaloga s prirodom – poručuju iz Hotela Village Balatura.