More bez smeća

Ekološka akcija u Jadranovu: Iz mora izvadili 89,7 kilograma otpada

Slavica Mrkić Modrić

Ekoakcija u Jadranovu / Foto DALIBOR PERNAT

Ekoakcija u Jadranovu / Foto DALIBOR PERNAT

Osim ronilaca iz Društva sportske rekreacije Jadranovo, svakoj fazi čišćenja u velikom broju su se odazvali ronioci iz tima ScubaGene



Početkom mjeseca u Jadranovu je završena treća i posljednja faza ekološke akcije čišćenja podmorja. Ekološke akcije provodi Društvo sportske rekreacije Jadranovo u sklopu projekta »More bez otpada«. Projekt je sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a provodi se u partnerstvu s Gradom Crikvenicom i ŠRD-om Tunera.


U akciji je ukupno izvađeno 89,7 kg otpada, što je najmanje prikupljenog otpada do sada. Najteži otpad je bila guma čija je ukupna težina iznosila 36 kg. Po težini otpada potom slijedi plastika – 21 kg, s najviše građevinskog materijala, vrećica i rekvizita za plažu.


Izvađen je i plastični krov čija je težina iznosila 12 kg. Pronađeni su predmeti od metala težine 13 kg te staklo i keramika iste težine kao i metal. U nešto manjim količinama pronađene su razne tkanine i obrađeno drvo. U prve dvije faze čišćenja koje su održane početkom ožujka i krajem travnja 2023. godine čistilo se isto područje te je izvađeno 264,35 kg otpada.


Najviše sudionika do sada




Ovoga puta u akciji sudjelovalo je najviše sudionika do sada – njih 35, od čega 9 ronilaca, 13 ribara i 13 volontera. Osim ronilaca iz Društva sportske rekreacije Jadranovo, svakoj fazi čišćenja u velikom broju su se odazvali ronioci iz tima ScubaGene.


Ronioci su očistili 8000 m2 podmorja oko plaže Grabrova te je otpad potom barkama odvezen na obalu gdje su volonteri mjerili, sortirali i odlagali otpad na ekološki prihvatljiv način u suradnji s Eko Murvicom. Po završetku akcije na plaži je organizirano druženje i objed uz gratis proizvode tvrtke Mlinar koja je podržala akciju tijekom sve tri faze čišćenja.


U izradi je promotivno-edukativni videomaterijal uz koji će se prezentirati rezultati akcije prikupljanja otpada. Pritom će se prikazati koliko je i kojeg otpada prikupljeno po etapama u razmaku od šest mjeseci. Pružit će se uvid postoji li razlika u količini i vrsti prikupljenog otpada tijekom i/ili izvan sezone.


Cilj projekta je ukloniti i zbrinuti otpad s morskog dna u Jadranovu te podignuti svijest građana i gostiju grada Crikvenice o problemu zagađenja mora, potrebi za zaštitom okoliša i podmorja te odgovornom odlaganju otpada.


Društvo sportske rekreacije Jadranovo će prikupljene podatke dostaviti Institutu za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. U svrhu praćenja, koordinacije i popularizacije provedbe mjera protiv morskog otpada iz Instituta su razvili platformu za unos i objedinjeno prikupljanje podataka o provedenim ekološkim akcijama čišćenja podmorja od morskog otpada.