Elektronički oblik

Dostupna dopunjena i ažurirana građa knjige Krsta Zoričića o 9.500 Novljana

Robert Šimonović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Na mrežnoj stranici Grada Novog Vinodolskog dostupna je dopunjena i ažurirana građa knjige “Prilozi za biografski leksikon Grada Novog Vinodolskog”, autora Krsta Zoričića.


Knjiga je tako dostupna u elektroničkom obliku, dok je tiskana verzija objavljena u studenom 2020. godine, na autorov 101. rođendan.


Tada je obuhvatila oko 6.500 osoba, dok je u novim dopunama dopisano i prošireno niz biografija (s dopisanom djecom i potomcima), stoga sada obuhvaća oko 9.500 osoba!




Građa je u međuvremenu ažurirana i za umrle i za novorođene, a dopunjene biografije bilježe djecu u puno širem obliku nego je to zabilježilo tiskano izdanje.


Dopunjenu i ažuriranu verziju Priloga priredio je Bojan Zoričić, urednik i redaktor tiskanih Priloga za biografski leksikon.


– Na redakciji građe Priloga radio sam od rujna 2019. do rujna 2020. u želji da Krstu za života izdamo knjigu na kojoj je predano radio dvadeset godina prikupljajući podatke i slažući rodoslovlja, a koja je, uz suhi biografski dokumentarij i kaleidoskop osobnosti i karaktera, dala i široku sliku i uvid u dalju i bližu novljansku (i zagonjsku, ledeničku, poviljarsku, klenovarsku i krmpoćansku) svakodnevnicu i koloplet sudbina uvjetovanih povijesnim okolnostima i načinom življenja (i preživljavanja) na ovom oporom i škrtom primorskom prostoru.


Iako na prvu skeptičan prema tolikoj brojci uvrštenih osoba, i na heterogen – nesustavan pristup; predbacivao sam Krstu što građu nije sveo na 700-800 osoba (Lukežićev “Grobnički leksikon” obuhvatio je oko 300 osoba značajnih za Grobinštinu), a ovdje je zabilježeno 6.500 do 7.000 osoba, s ovim dopunama već i preko 9.500 osoba, ali me Krsto razuvjerio podatkom da je već prvi popis branitelja Domovinskog rata kojeg je dobio sadržavao preko 220 osoba, u knjizi preko 240, a sam je popisao stradale i poginule u I. i II. svj. ratu, partizane, domobrane i ustaše, poginule u austrijsko-talijanskim ratovima, u Jelačićevom pohodu na Mađare 1848., potom 132 svećenika Novljana, pučke i magistratualske suce – knezove (godišnje birane od puka između puka), gradonačelnike, liječnike i ljekarnike, suce, bilježnike i činovnike, učitelje, političare, pivače kola, sopce, žitkopisce, čitače žitka, sportaše, obrtnike, pekljare (prosjake)…, sve za koje je našao podatke o zanimanju ili su mu bili interesantni i vrijedni bilježenja, stoji u bilješci Bojana Zoričića u dopunama Priloga.