Moderno zdanje

Dječji vrtić Cvrčak i mrav vratio dječju graju u staru bribirsku jezgru

Franjo Deranja

Vrtić polazi ukupno 52 djece o kojima brine 13 zaposlenika u dvije smjene, jutarnjoj i popodnevnoj, i to sve do 21 sat. Uz vrtić, a podno stare frankopanske kule, uređeno je i moderno dječje igralište



BRIBIR – Aktualnu pedagošku godinu 2020./2021., djeca-polaznici bribirskog vrtića počeli su, nakon preseljenja iz zgrade Osnovne škole Dr. Josipa Pančića, u novim, obnovljenim i iznova opremljenim prostorima u prizemlju zgrade Vinodolske općine.


– Dubrovčani počinju svoje Ljetne igre uzvikom: »Glumci su se vratili u grad!« Parafrazirala bih tu rečenicu i primijenila je na našu situaciju ističući: djeca su se vratila u grad!, rekla je Dajana Jerčinović, ravnateljica Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav u Bribiru, u povodu nastavka rada te ustanove u novim prostorima.


Doista, djeca su se vratila u samo središte staroga grada Bribira, u njegovu jezgru, na mjesto odakle se svojedobno i kroz povijest počeo razvijati Bribir kakvog ga poznajemo danas. To osim materijalnog ima i dublje, duhovno značenje. To se odnosi na fizički potencijal takve sredine, ali i na njezin opstanak.


Upisana sva djeca




– Rastući okružena zidinama starog grada Bribira i njegovim kulturnim spomenicima, ta će djeca biti svjesna njegove prošlosti i značaja. Istodobno, djeca žive u sadašnjem trenutku. To je imanentno djetinjstvu – biti ovdje i sada. Tako se jedino može odrasti neopterećen prošlošću, proživljavajući svaki dan kao novu priliku. Nakon punih 29 godina, u bribirski stari grad vratio se žamor djece, a nadamo se da će nam u Bribiru to pružiti novu priliku i za nove oblike razvoja mjesta.


Prostori koji su za tu namjenu uređeni, preuređeni i opremljeni, pružaju mogućnost raznovrsne igre, učenja i druženja. U vrtiću se nalaze dvije vrtićke i jedna jaslička soba dnevnog boravka. U njima boravi 52 djece. Nakon punih pet godina napokon su upisana sva djeca prijavljena u razdoblju upisa. U objektu je i suvremeno opremljena kuhinja koja distribuira obroke pripremljene u središnjoj kuhinji u Driveniku. S djecom radi 13 zaposlenika u dvije smjene, jutarnjoj i popodnevnoj, i to sve do 21 sat. U tijeku je i provođenje projekta ‘’Vrtić po mjeri djece i roditelja’’ u sklopu kojeg je dobiveno 4.235.489 kuna Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.


Tim projektom omogućeno je zapošljavanje 12 djelatnika i produžetak rada do 21 sat, što je nova pogodnost za roditelje koji rade u smjenama. To ministarstvo pomoglo je i ostvarivanju ovog projekta adaptacije općinske zgrade za potrebe vrtića na čemu su im u Bribiru i Vinodolskoj općini posebice zahvalni. Osim toga, u našoj ustanovi provodimo i odgoj za održivi razvoj i ponosni smo vlasnici zelene zastave i zlatnog statusa Međunarodne ekoškole, ističe Dajana Jerčinović.



Ponosni na uspjeh


Djeca su dobila i moderno dječje igralište podno stare frankopanske kule, neposredno uz zgradu vrtića, a mogu koristiti i lijepo uređeno »Frankopansko dječje igralište« koje je uređeno u sklopu županijskog projekta »Putovima Frankopana«. Svi ovi sadržaji preduvjeti su za dobar i uravnotežen dječji razvoj. Ipak, najvažniji su ljudi koji rade i brinu za djecu.


– Zahvaljujem svim našim djelatnicima koji se trude svakog dana oko njihova kvalitetnog odgoja i razvoja, kao i svim zaposlenicima Vinodolske općine, posebice načelniku, Marijanu Karliću, koji je u suradnji s našim djelatnicima i Upravnim vijećem vrtića tražio najbolje rješenje za daljnji razvoj naše djelatnosti u Bribiru.


Dajana Jerčinović / Foto: F. DERANJA


Svi zajedno došli smo do ovog trenutka kada s ponosom možemo reći: uspjeli smo i pružili djeci priliku za razvoj kakvu imaju mnogo bogatije sredine od naše. Hvala Poduzetničkom centru Vinodol na projektnom praćenju, izvođaču radova obrtu Ing. Dom i tvrtki koja je opremila naš vrtić, Škrinjici d.o.o., koji su svaki u svom segmentu odradili odličan posao za ovaj vrtić kojim se ponosimo. Cijela investicija vrijedna je 1,7 milijuna kuna.


A sad Tribalj


Ukratko: Bribir je zaista dobio suvremeni vrtić.


– Drugi dio plana koji trenutačno ostvarujemo jest završetak radova na novom vrtiću u Triblju. To očekujemo početkom sljedeće kalendarske godine. Tada ćemo zaista moći reći da smo djeci Vinodolske općine pružili mogućnost da rastu sretna u adekvatnom okruženju, a njihovim roditeljima da mogu mirno obavljati svoje profesionalne obveze znajući da su im djeca zbrinuta na najbolji mogući način i pod stručnim pedagoškim vodstvom, zaključila je ravnateljica Dajana Jerčinović.


Svojedobno je – u drugoj polovini kolovoza – ovaj Dječji vrtić došao u središte pozornosti zbog jedne odgojiteljice koja je bila pozitivna na test na COVID-19, nakon čega je bio zatvoren više dana, i to odlukom ravnateljice Jerčinović i osnivača ustanove, Vinodolske općine, premda to nije bila i odluka epidemiologa u Primorsko-goranskoj županiji.