Društvo Naša djeca

Djeca se premalo kreću i druže. Evo kako na području Vinodola pokušavaju tome doskočiti

Robert Šimonović

Dajana Jerčinović, predsjednica Društva Naša djeca Vinodol / Foto: M. GRACIN

Dajana Jerčinović, predsjednica Društva Naša djeca Vinodol / Foto: M. GRACIN

Dajana Jerčinović, predsjednica Društva Naša djeca Vinodol, upoznala nas je s aktivnostima DND-a



BRIBIR – Na mladima svijet ostaje. Poznata je to krilatica, posebno popularna kod brojnih političara i političkih opcija, naročito u predizborno vrijeme i onda kada nastoje prebrojiti svoje političke zasluge, ciljeve, uspjehe, ostvarenja… Međutim, koliko je vladajućima uistinu stalo do poboljšanja života najmlađih, koliko zapravo razmišljamo o potrebama, željama i problemima djece i mladih, kao i koliko napora kao društvo ulažemo u kreiranju bolje kvalitete njihova života, a samim time i kreiranju perspektivnije i svijetlije budućnosti čitave zajednice, pitanja su o kojima bi svaki samosvjestan građanin trebao razmisliti te u konačnici sebi samome pružiti koliko-toliko zadovoljavajuće odgovore. Među onima koji promišljaju i aktivno rade na poboljšanju statusa djece i mladih u društvu sigurno su volonteri, a neki od njih članovi su Društva Naša djeca Vinodol. DND Vinodol mlado je društvo, osnovano 2019. godine, a kako je nastala ideja o pokretanju, otkrila nam je njegova predsjednica Dajana Jerčinović, upoznavši nas ukratko i s glavnim aktivnostima, radom i djelovanjem Društva.


– Grupica osnivača osjećala je potrebu za izvaninstitucionalnom aktivnošću usmjerenom na djecu, mlade, odgojitelje, učitelje i roditelje. Cilj je bio okupiti djecu Vinodola i ponuditi im zanimljive izvannastavne aktivnosti. Potaknuti smo bili time što je, nažalost, većina današnje djece zaokupljena ekranima, mobitelima, laptopima… Djeca se premalo kreću, premalo druže, a previše njihovog slobodnog vremena nije adekvatno usmjereno. Taj je problem prisutan u čitavoj državi, ali iznenađuje i da postoji u našoj sredini koja nije gradska i koja obiluje čistom i netaknutom prirodom i velikim prostorom za igru i zabavu. To je bila glavna motivacija i želja za pokretanjem Društva i tom se mišlju i dalje vodimo – rekla je Dajana Jerčinović.


Trudnice i sport


Kako kaže, na samom početku djelovanja DND Vinodol je zakočila pandemija. Članovi se nisu mogli okupljati niti provoditi brojne aktivnosti, no, koliko je taj odmak bio loš, toliko je dobro došao Društvu za smišljanje kvalitetnih aktivnosti i programa za djecu i mlade




– Godine 2021. krenuli smo intenzivno s igraonicama, radionicama i drugim aktivnostima za djecu i mlade. Uspjeli smo okupiti dobar broj vinodolske djece, od tek rođenih do onih koja završavaju osnovnu školu. U naše aktivnosti uvrstili smo provedbu vježbi za trudnice i igraonica za bebe do dvije godine. Ove vježbe i igraonice vodi viša fizioterapeutkinja Anđelka Rus, koja je 2019. godine završila tečaj za vježbe u trudnoći i poslije poroda. U bribirskom Domu kulture prošle godine okupilo bi se do deset parova. Majkama su vježbe bile korisne jer im nakon poroda nedostaje fizičke aktivnosti, druženja i razmjene iskustava, a bebe se od najranije dobi privikavaju na prisutstvo većeg broja ljudi, što je korisno za preveniranje sjedilačkog načina života i poticanje druženja s vršnjacima, čime se ostvaruje i njihova lakša socijalizacija – navodi Dajana Jerčinović te nastavlja opisivati ostale aktivnosti za djecu u dobi od 3 do 14 godina, naročito one sportske.


– Sportske aktivnosti vezane su na poticanje međusobnih igara kod djece bez prisutnosti digitalnih sadržaja, druženje i sport na otvorenom prostoru, razvoj suradničkih i ekoloških navika… Voditeljica sportskih radionica je Iva Stanić, apsolventica pedagogije na Filozofskom fakultetu, a uz to je i polaznica preddiplomskog sveučilišnog studija Rani i predškolski odgoj i obrazovanje na Učiteljskom fakultetu. Dugogodišnja je aktivna sportašica, a sada vodi i mlađe naraštaje u rukometnoj školi. U 2022. godini održano je 15 sportskih igraonica, od toga devet u Bribiru i šest u Triblju. Ukupno je to 30 sati kontinuiranog rada, s prekidom u ljetnom periodu. Posljednja igraonica održana je početkom studenoga na igralištu Pilana. Igraonice su okupile veliki broj djece, prosječno dvadesetak djece po uzrastima – govori Dajana Jerčinović.


Frankopanska bajka


U dogovoru s ravnateljicom Narodne knjižnice i čitaonice Bribir Željkom Jurčić Kleković, Dječjim vrtićem Cvrčak i mrav i Osnovnom školom Dr. Josipa Pančića Bribir u studenom 2022. godine je DND Vinodol održalo i tri književne večeri za djecu školske i predškolske dobi.


– Četrdesetak učenika od prvog do trećeg razreda okupila je Dilajla Pavletić i održala pričaonicu u trajanju od sat i pol. Sandra Miculinić je održala drugu pričaonicu za djecu predškolske dobi. Bilo je prisutno 22 djece. Djeca su slušala priču, crtala, razgovarala, igrala se. Mnogi su prvi put posudili slikovnicu iz knjižnice. Jelena Franjković je održala treću pričaonicu, tematski vezanu uz Domovinski rat. Bilo je prisutno 26 djece od petog do osmog razreda škole. Djeca su iz tekstova Siniše Glavaševića dobila spoznaje o važnosti Domovinskog rata i o strahotama koje su se događale u gradu heroju, Vukovaru. Zajednički su zapalili svijeću za stradale u Domovinskom ratu – kaže Dajana Jerčinović.


Prošlu godinu zaokružili su slikovnicom »Frankopanska bajka«, koja je nastala kao djelo učenika i učiteljica OŠ Dr. Josipa Pančića. Voditeljice projekta su Jelena Franjković i Dilajla Pavletić, članice DND-a Vinodol i učiteljice škole. One su s učenicima petih i sedmih razreda osmislile, napisale i ilustrirale slikovnicu koja govori o ljubavi kneževe kćeri Ivane i sina bribirskih seljaka, Jure. Slikovnica je bogato ilustrirana i dobro grafički opremljena. Broji 40 stranica. DND Vinodol dobio je za slikovnicu deset tisuća kuna od Općine, pet tisuća kuna od PGŽ-a, a dodao je i svojih tri tisuće kuna. Izdavač slikovnice je DND Vinodol, a za promociju je odabrano adventsko doba.


Općina prijatelj djece


Predsjednica DND-a Vinodol kaže da ciljevi društva za ovu godinu ostaju isti – upotpuniti slobodno vrijeme djeci, ali i prepoznati ono što rade učitelji i odgajatelji te njihov rad pokušati plasirati izvan institucionalnog rada.


– Oni su premalo prepoznati, a postoji puno vrijednih i sposobnih ljudi koji rade iznimno važne stvari za čitavo društvo. Nastojat ćemo ih podupirati materijalno i organizacijski. Također, uz postojeće aktivnosti, poradit ćemo na širenju naših aktivnosti, naročito kroz likovne i kreativne radionice – govori Dajana Jerčinović.


Problem koji je važno riješiti u budućnosti tiče se i prostora u kojem bi DND Vinodol bio smješten, s obzirom na to da Društvo trenutno nema vlastitih prostorija. Na kraju, Dajana Jerčinović ističe i važnost nastavka dobre suradnje s Općinom, Županijom i drugim institucijama jer je to jedini način za realizaciju novih ideja.


– Općina je posljednjih pet-šest godina podigla visoko ljestvicu podupiranja djece i mladih unutar institucija, pa tako i kroz našu udrugu. Mišljenja sam da je Vinodolska općina spremna kandidirati se za titulu »Općina prijatelj djece« – zaključuje Dajana Jerčinović.