Foto Milan Đekić
Na području Primorsko-goranske županije pedesetak je udomiteljskih obitelji, koje su udomile oko 50 djece, govori nam Nikica Sečen, ravnatelj Centra Izvor Selce
povezane vijesti
Djeca iz udomiteljskih obitelji s područja PGŽ-a kroz ljeto, a onda i tijekom godine za vrijeme školskih praznika, boravit će po sedam dana na imanju nedaleko Osijeka, kako bi se spriječio sindrom sagorijevanja udomitelja, govore nam iz provoditelja programa Udruge Breza iz Osijeka te iz Centra za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce.
Na području Primorsko-goranske županije pedesetak je udomiteljskih obitelji, koje su udomile oko 50 djece, govori nam Nikica Sečen, ravnatelj Centra Izvor Selce.
Prvi put u Hrvatskoj
– Ovo je prvi put da se provodi ovakav odmor od skrbi u Hrvatskoj. On je inače dio programa udomiteljstva, ali se u našoj zemlji još nije radio. Djeca će po dva puta po sedam dana boraviti na imanju u Slavoniji, pored Osijeka.
Taj je odmor važan udomiteljima, jer su oni non-stop 365 dana u toj priči, a na ovaj način će se malo odmoriti, kaže Sečen. Na naš komentar da su i roditelji 365 dana u godini sa svojom djecom, kaže da proširena obitelj često brine o djeci, pa se roditelji odmore, dok kod udomitelja to nije slučaj.
– Ovdje su samo udomitelji, a njihova je odgovornost ogromna. To su najposebniji ljudi u pozitivnom smislu. Ako je netko sinonim za solidarnost među ljudima, to su udomitelji. Nema veće solidarnosti nego kad uzmeš nekoga tko je napušten, slab i nemoćan i brineš o njemu.
S njima nam je posebno drago raditi jer u kontaktu s njima i mi učimo kao stručnjaci, rekao nam je Nikica Sečen, ravnatelj Izvora Selce, Centra koji pomaže djeci i mlađim punoljetnicima bez roditeljske skrbi, ali i obiteljima, posvojiteljskim i udomiteljskim, kao i biološkima iz kojih su djeca izdvojena.
Također, pružaju i podršku djeci i mladima s teškoćama mentalnog zdravlja, ali i starijim osobama.
Surađuju godinama
Suzana Vargović, predsjednica Udruge Breza iz Osijeka kaže da sa Izvorom Selce surađuju već nekoliko godina, a nakon što su zajedno sudjelovali na edukaciji o organiziranom stanovanju.
– Izvor Selce je jedan od najkvalitetnijih pružatelja usluga usmjerenih podršci udomiteljskim obiteljima, a mi smo željeli pokrenuti novu uslugu odmora od skrbi za udomitelje. Lani smo s njome krenuli u Osječko-baranjskoj županiji, od lipnja 2024. do 1. lipnja 2025. ona će biti usmjerena na udomitelje iz PGŽ, a potom ćemo ju organizirati i za udomitelje iz još jedne županije, koju ćemo tek odrediti.
U Hrvatskoj ne postoji usluga odmora od skrbi za udomitelje koji kontinuirano 365 dana u godini pružaju pomoć djeci, pa smo ju zato mi odlučili pokrenuti, govori Suzana Vargović. Dodaje da ponekad udomitelj nema braće, sestara, ujaka, tetki, strini, koji će pričuvati dijete kad treba na primjer, otići kod doktora.
– Udomitelji skrbe i o djeci s različitim poteškoćama i ponekad trebaju imati malo vremena za sebe, a ako nemate proširene obitelji koja će vam pružiti podršku onda ste u velikom problemu.
Na primjer, u Osijeku je jedna udomiteljica oboljela od karcinoma i nije imala komu ostaviti dijete kad je išla na kemoterapije. U tim iznimnom situacijama potrebna je podrška, kaže Vargović. Opisuje kako će izgledati boravak djece iz udomiteljskih obitelji na imanju.
– U jednom lijepom slavonskom selu smjestit ćemo u više navrata po osmero djece iz PGŽ-a te će ondje boraviti po šest-sedam dana. Planirali smo im cjelodnevni program, da upoznaju Slavoniju i Baranju, organizirat ćemo razne izlete, da vide Kopački rit, zoološki, da odu u Vukovar.
Sadržajno provedu dane: plivanje; spremanje obroka i sve drugo za što pokažu interes. O njima će brinuti četiri odgajateljice i studenti socijalnog rada, koji su članovi Udruge Breza. Mi ćemo doći po djecu u Rijeku, odvesti ih u Slavoniju te vratiti kući.
Brinu o 18 djece
Nadamo se da će ovaj program zaživjeti i razvijati se i dalje, kaže predsjednica Udruge Breza. Udruga brine o 18 djece koja su bez odgovarajuće roditeljske skrbi, a savjetuju i pružaju psihološku podršku još tridesetak obitelji.
– Imamo 23 zaposlena te oko 10 do 15 volontera na mjesečnoj bazi te provodimo razne program koji su usmjereni na ranjive skupine, a fokus nam je na djeci, mladima i roditeljima, zaključuje Vargović. Claudia Juranić Klarić, jedna je od pedesetero udomitelja s područja PGŽ, prije 17 i 14 godina ona i njen suprug uz troje biološke djece, udomili su dvojicu dječaka, koji sad već imaju više od 20 godina, a ujedno je i predsjednica Udruge udomitelja PGŽ “Damdom”.
– Kao članovi Udruge okupljamo se jednom mjesečno, razmjenjujemo iskustvo pružamo si podršku. Kao Udruga financiramo se iz projekata, na primjer, ove godine imam jedan projekt koji financira Grad Rijeka, u kojem posjećujemo osnovne škole te gdje ćemo s učenicima raditi na razbijanju predrasuda o djeci iz drugačijih obitelji te nastavnicima približiti udomiteljstvo, kako bi bolje razumjeli udomljenu djecu, kaže Claudia Juranić Klarić.
Dodaje kako su kao Udruga upravo u procesu izmjene statuta kako bi obuhvatili i posvojitelje.
– Oni nemaju nikakvu podršku, međusobno se ne poznaju i nemaju kontakt. Tako će sad imati priliku doći u našu Udrugu, dobiti bitne informacije, podršku, savjetovanje o djeci, a i djeca će moći dobiti podršku.
Cilj nam je da se oni okupe i da vide zajedničke probleme i rješavaju ih, dodaje. Za udomiti dijete treba imati veliko srce.
– I prihvatiti dijete zajedno s njegovim “ruksakom” u kojem su i njegova biološka obitelj i njegovi problemi. Naravno da je djetetu teško i da je frustrirano kad dođe kod udomitelja. Došlo je u nepoznati ambijent, boji se onoga što ga čeka.
No, kroz par mjeseci, kroz ljubav i pažnju, kroz upoznavanje druge djece, uz druženje s drugim udomiteljskim obiteljima, to vrlo brzo sve dođe na svoje. Dijete prihvati udomiteljsku obitelj kao svoju i druži se s njom kao svojom. I to su na kraju vrlo sretne priče.
Jedno dijete je došlo kod mene s 4 i pol godine, a sada već studira, vrijedan je i normalan dečko, kao i drugi koji radi. U nama oni zauvijek imaju mamu i tatu, zaključuje Claudia Juranić Klarić.