Foto Sergej Drechsler
Projekt rekonstrukcije postojećeg otvorenog plivališta ne rješava problem našeg sporta – ističe predsjednik VK-a Crikvenica Zoran Brozičević
povezane vijesti
CRIKVENICA – Bivši i sadašnji crikvenički vaterpolisti, kao i članovi te simpatizeri Vaterpolo kluba Crikvenica, poslali su jasnu i nedvosmislenu poruku – opstanak i budući razvoj crikveničkog vaterpola, ali jednako tako i plivanja te drugih vodenih sportova u Crikvenici, ovise isključivo o jednom faktoru – izgradnji zatvorenog, natkrivenog bazena.
U tom stavu složni su predsjednik Vaterpolo kluba Crikvenica Zoran Brozičević, tajnik Kluba Goran Ježić, ali i legendarni crikvenički vaterpolski vratar te osvajač dvaju olimpijskih medalja (srebro 1964. u Tokiju i zlato 1968. u Mexico Cityju) Karlo Stipanić te poznati crikvenički vaterpolist Krešimir Zubčić.
Predsjednik Kluba Zoran Brozičević rekao nam je da se pitanje izgradnje zatvorenog bazena u Crikvenici povlači već dulji niz godina (pa i desetljeća), stoga su crikvenički vaterpolisti ovoga puta odlučili javno istupiti i iznijeti svoj stav po pitanju opstanka i budućeg razvoja crikveničkog vaterpola, a prvenstveno potaknuti brojnim upitima koje u posljednje vrijeme dobivaju od strane vlastitih sugrađana.
Neadekvatni uvjeti
– U elektroničkom oglasniku javne nabave za ovu je godinu naveden projekt rekonstrukcije plivališta, a isti je predviđen u crikveničkom gradskom proračunu za 2022. godinu. Također, ranije je javnosti bio prezentiran projekt zatvorenog bazena s garažom na parkiralištu Rivijera, stoga je dio naših građana zbunjen i ne zna koji će se od ova dva projekta u konačnici realizirati. Najavljeni projekti pokrenuli su raspravu među našim građanima, koji od nas traže da se izjasnimo po tom pitanju, odnosno da javno kažemo koji od tih projekata podupiremo. Dojma smo da su ti upiti jednim dijelom motivirani stvarnim interesom građana za sudbinu našeg sporta, ali isto tako i »ispipavanjem bila«, a kojim bi se utvrdilo nalazi li se naš klub s jedne ili druge strane političkog spektra u našem gradu – govori Brozičević te pojašnjava kako crikvenički vaterpolisti »dišu« po tom pitanju.
– Naša stranka je sport, u ovom slučaju vaterpolo. Mi podržavamo svaki projekt koji oplemenjuje i poboljšava život u gradu Crikvenici, međutim, moramo naglasiti da projekt rekonstrukcije postojećeg otvorenog plivališta ne rješava problem našeg sporta. Vaterpolo klub Crikvenica od ove godine nastupa u 1.B Hrvatskoj vaterpolskoj ligi, no nažalost, crikvenički vaterpolisti nemaju svoj adekvatni dom u sklopu kojega bi mogli trenirati, kao niti klupske prostorije. Nalazimo se u situaciji u kojoj naših 30-ak mladih igrača više puta tjedno putuje u Rijeku, pa čak i Pulu, dok opremu vozimo u prtljažnicima naših automobila i skladištimo po garažama naših članova. Iz tog razloga, mišljenja smo da je jedino rješenje za naš sport izvođenje natkrivenog bazena, na bilo kojoj mogućoj i dostupnoj lokaciji, a koji bismo mogli koristiti čitave godine – ističe Brozičević.
Širi značaj
Kako kaže Brozičević, jedino u sklopu takvog objekta koji bi u potpunosti zadovoljavao sve standarde za održavanje vaterpolskih utakmica i plivačkih natjecanja, stvorio bi se osnovni preduvjet za razvoj vaterpola, plivanja, ali i drugih vodenih sportova, koji u Crikvenici imaju gotovo pa stoljetnu tradiciju. A kada već govorimo o tradiciji crikveničkog vaterpola, dovoljno je »uperiti prstom« prema 80-godišnjem Karlu Stipaniću, bivšem reprezentativcu Jugoslavije i osvajaču dvaju olimpijskih medalja, koji je ujedno proglašen i najboljim crikveničkim sportašem 20. stoljeća. Stipanić će skromno staviti vaterpolo u drugi plan i reći da izgradnja natkrivenog bazena za Crikvenicu predstavlja puno širi značaj od samog razvoja vaterpola.
– Kada bi se oko novoizgrađenog bazena objedinile Terme Selce, Thalassotherapia, pa možda i nekoliko stomatologa ili poliklinika, stvorili bi se preduvjeti za razvoj zdravstvenog ili nekog drugog oblika turizma. Crikvenica bi tako od turizma mogla živjeti 12 mjeseci u godini, a ne samo ljeti, kao što je to sada slučaj. Gradnjom natkrivenog bazena profitirali bi mnogi, a vaterpolo bi se u čitavu priču »ugurao« iz drugog plana – kaže legendarni vratar Stipanić.
Nekadašnji istaknuti ljevoruki prvotimac riječkog Primorja Krešimir Zubčić smatra i da bi jedno od mogućih rješenja za problem crikveničkog vaterpola moglo biti povezivanje Grada Crikvenice, Grada Novog Vinodolskog i Vinodolske općine, naravno, s ciljem zajedničke suradnje po tom pitanju.
– Osim u Crikvenici, mladih vaterpolista ima i u Vinodolskoj općini te Novom Vinodolskom, stoga ne bi bilo loše kada bi navedene jedinice lokalne samouprave zajedničkim snagama pokušale riješiti naš problem. Nama je zaista sasvim svejedno kojem će se rješenju pristupiti, kao i na kojoj bi se dostupnoj lokaciji budući zatvoreni bazen trebao nalaziti, važno je samo reći da je vremena sve manje i da opstanak i budući razvoj vaterpola na čitavom crikveničko-vinodolskom području ovise isključivo o jednom faktoru – zaključuje Zubčić.
Izgradnja zatvorenog bazena tendencija Grada
Iz Grada Crikvenice potvrdili su nam da je proračunskim sredstvima za 2022. godinu planiran projekt rekonstrukcije postojećeg plivališta, dok će se projektu izgradnje zatvorenog bazena pristupiti čim se za to stvore svi potrebni i relevantni uvjeti.
– Grad Crikvenica prilikom planiranja projekata osluškuje potrebe i želje svojih građana te smo svjesni da je svim vodenim sportovima potrebna adekvatna infrastruktura kako bi se mogli razvijati. Osim što bi se time pospješio napredak sporta na području grada, adekvatna infrastruktura vrlo je važna i za daljnji razvoj turizma Crikvenice, a koja slovi kao destinacija zdravlja i rekreacije. Upravo zbog toga sagledavamo mogućnost izgradnje zatvorenog bazena samostalno ili čak kroz javno-privatno partnerstvo te ćemo o tome, kada budemo imali točne informacije, pravovremeno izvijestiti javnost. Dakle, naša je tendencija izgradnja bazena koji bi bio najbolje i najkvalitetnije rješenje i za sport, ali i za turizam Crikvenice – rekla je zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović.