150 GODINA

Crikvenička knjižnica proslavila čak tri velika jubileja

Filip Brnelić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Proslavljeno je stoljeće i pol rada crikveničke knjižnice te obilježeno 180 godina rođenja i 100 godina od smrti velikog crikveničkog i hrvatskog knjižničara dr. Ivana Kostrenčića



Prigodnim programom u svečanoj večeri Crikvenica je obilježila tri značajne obljetnice vezane uz knjižničarstvo i širenje pisane hrvatske riječi. Brojni su uzvanici pristigli u dvoranu Zora kako bi obilježili 150. godišnjicu osnutka Gradske knjižnice Crikvenica, kao i godišnjicu njenog utemeljitelja Ivana Kostrenčića od čijeg se rođenja navršilo 180, a smrti 100 godina.


U čast i spomen na prvog hrvatskog profesionalnog knjižničara, kako se ovog rođenog Crikveničana često naziva, u sklopu događaja pod organizacijom Gradske knjižnice Crikvenica i Centra za kulturu “Dr. Ivan Kostrenčić”, istaknut je njegov nemjerljiv doprinos u njegovanju hrvatske pisane riječi, institucionalizaciji obrazovnog djelovanja, kao i postavljanje modernih standarda u knjižničarstvu.





– Ivan Kostrenčić veliki je Crikveničan na kojeg smo svi ponosni, a uza sve funkcije koje je obavljao, nama je iznimno važno da je utemeljio i osnovao našu gradsku knjižnicu. Crikvenica je ponosna i na 150 godina vrlo uspješnog rada i uloge koju je gradska knjižnica imala u povijesti i kulturi našeg grada, zbog čega odajemo počast svim ravnateljima i djelatnicima koji su dajući sebe u tom predanom radu pridonijeli razvitku naše knjižnice.


Danas, knjižnica je prostor koji je postao dnevni boravak grada s brojnim aktivnostima namijenjenim svim dobnim skupinama, od beba do umirovljenika – kazala je vršiteljica dužnosti gradonačelnika Crikvenice Ivona Matošić Gašparović.


Vizionar i praktičar


Kostrenčićevog djelovanja kao dugogodišnjeg ravnatelja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dotaknula se njena sadašnja ravnateljica Ivanka Stričević, navodeći da je upravo njegovim angažmanom ova ustanova ojačala svoje sveučilišne funkcije.



– Kostrenčić je veći dio svog radnog vijeka proveo u Zagrebu, nakon što je iz Beča stigao prihvativši pozive Franje Račkog, Matije Mesića i Josipa Juraja Strossmayera.


Kao ravnatelj Mlade sveučilišne knjižnice upravljao je od 1875. do 1910. godine, a tijekom 35 godina rada postavio je temelje modernog knjižničarstva, prateći praksu vodećih europskih knjižničara, izvrsno pomirio dvije funkcije koje knjižnica ima i danas te prikupio dokumentaciju i postavio temelje za izgradnju zgrade na Marulićevom trgu u Zagrebu – navela je Ivanka Stričević, dok se na Kostrenčićev 25 godina dug tajnički i blagajnički rad u Matici hrvatskoj osvrnuo potpredsjednik Matice Mario Jareb, ističući da je vlastitim nastojanjima i prikupljanjem donacija omogućio izgradnju Matičine Palače te pridonio njenom povećanju članstva i imovine.


Dva filma


U sklopu prigodnog programa koji su predvodile ravnateljica Gradske knjižnice Crikvenica Irena Krmpotić i ravnateljica crikveničkog Centra za kulturu Andrea Car Avdagić, njihove su obljetnice Crikveničanima čestitali Ljiljana Črnjar, voditeljica Županijske matične razvojne službe pri Gradskoj knjižnici Rijeka, te Mario Kružić u ime župana Primorsko-goranske županije.



Tijekom večeri premijerno je prikazan kratki film o životu i djelu Ivana Kostrenčića pod nazivom “Čovjek koji je volio knjige” u kojem je skiciran obrazovni, životni i profesionalni put crikveničkog sina, opisanog kao vizionara, kreativca i velikog praktičara koji je svoj grad uvijek nosio u srcu.


Također, o slavljeničkoj crikveničkoj knjižnici prikazan je film “Više od knjige”, dok je o Kostrenčićevu radu u Beču, Zagrebu i Crikvenici održan predavački znanstveni trolist.


Svoje čestitke u povodu spomenutih obljetnica pisanim je putem uputila i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, a večer su svojim prisustvom uveličali i članovi obitelji Ivana Kostrenčića, dok je to svojim glazbenim nastupom učinila klapa Sveti Jakov iz Jadranova.