Gradsko vijeće

Crikvenica višestruko povećala porez na kuće za odmor, nisu prošli novi iznosi paušala

Robert Šimonović

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Na sjednici Gradskog vijeća usvojen je crikvenički proračun za 2024. koji iznosi 28.444.566 eura



Proračun Grada Crikvenice za 2024. godinu s projekcijama za 2025. i 2026. godinu i popratnim aktima usvojen je na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća Crikvenice.


Proračun gradonačelnika Damira Rukavine (HDZ) u iznosu od 28.444.566 eura podržali su nezavisni vijećnici tzv. Trećeg bloka, što će reći da je usvojen s 10 glasova “za” i četiri glasa “protiv” vijećnika iz redova koalicije SDP-PGS.


Kako je pojasnio Rukavina, planirani su rashodi u ukupnom iznosu od 29.457.426 eura, od kojih su za redovnu djelatnost proračunskih korisnika vrtića, osnovnih škola, ustanova u kulturi, muzeja, knjižnice, Centra za pružanje usluga u zajednici i Javne vatrogasne postrojbe osigurana sredstva od 8,5 milijuna eura, dok su kapitalni rashodi planirani u visini od 11,5 milijuna eura.


Brojni amandmani




– Rashodi za zaposlene planirani su sa značajnim izmjenama kod Javne vatrogasne postrojbe Crikvenica te su usklađeni s donesenim propisima o visini plaće.


Kod planiranja rashoda vezanih uz škole i vrtiće vodili smo računa o planiranoj visini osnovice u narednoj godini i usklađenju plaća u vrtićima u odnosu na prava kakva ostvaraju zaposlenici u osnovnim školama, a sve sukladno Zakonu od predškolskom odgoju.


Što se projekata tiče, financijski najzahtjevniji su projekt izgradnje dječjeg vrtića u Gornjem kraju, a tu su i ulaganja vezana za Dom prosvjete u Selcu, uređenje parkova, dnevni boravak za starije i nemoćne, izgradnju sortirnice, objekte u školama za provođenje cjelodnevne nastave, uređenje plaža…, istaknuo je gradonačelnik Crikvenice.


Na prijedlog proračuna pristiglo je čak 13 amandmana – 10 iz redova Kluba vijećnika koalicije SDP-PSG i tri iz redova Kluba vijećnika Trećeg bloka.


Vijećnici iz redova SDP-a i PGS-a predložili su sufinanciranje potpomognute oplodnje, uređenje dječjih igrališta uz Sabbiju i Uliku, glavnog liječilišnog parka između hotela Miramare i Esplanade, pomoćnog nogometnog igrališta i workout vježbališta u Dramlju, zatim izradu projektne dokumentacije za Črni mul, asfaltiranje Ulice Andrije Antića, povećanje sredstava za održavanje javnih povšina mjesnih odbora, smanjenje izdvajanja sredstava za manifestacije u svrhu preusmjeravanja i povećanja sredstava za redovnu djelatnost sporta.


Svi predloženi amandmani su odbijeni gotovo uz isto obrazloženje, a prema kojem je većina prijedloga već planirana u okviru kapitalnih projekata i drugih aktivnosti predviđenih proračunom ili drugim odlukama.


S druge strane, usvojena su sva tri amandmana podnesena od strane nezavisnih vijećnika Trećeg bloka, a tiču se povećanja iznosa za subvencioniranje poduzetnika, prijedloga za sezonsko zapošljavanje dodatnih komunalnih redara te uvrštenja projektne dokumentacije u obrazloženje projekta vezanog uz uređenje Glagoljaške ulice.


Odluka o porezima


Vijećnici su usvojili i odluku o porezima Grada Crikvenice prema kojoj nije planirano povećanje stopa poreza na dohodak. Kako je pojasnila pročelnica Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Jasna Perhat, stope će ostati na postojećim razinama, tj. 20% za niže plaće i 30% za više plaće.


S obzirom na to da se odlukom Vlade RH od 1. siječnja 2024. godine ukida prirez porezu na dohodak, ova odluka rezultirat će direktnim povećanjem mjesečnih neto plaća građana Crikvenice.


Primjerice, osoba čija mjesečna neto plaća iznosi 1.000 eura može očekivati rast plaće u rasponu od 72 do 192 eura na godišnjoj razini. Porez na potrošnju alkoholnih i bezalkoholnih pića također ostaje na trenutnih tri posto, međutim, povećava se porez na kuće za odmor.


Tako porez na kuće za odmor od 1. siječnja raste s 1,99 eura po kvadratnom metru na pet eura.


Vijećnici iz redova koalicije SDP-PGS predložili su amandman kojim su zatražili ukidanje poreza na potrošnju (tri posto), a isti je odbijen uz obrazloženje da se taj isti porez kroz mjere za poticanje poduzetništva ionako vraća svim onim ugostiteljima koji posluju cjelogodišnje.


Novu odluku o porezima grada Crikvenice u konačnici je podržalo 10 vijećnika iz redova vladajuće stranke i Trećeg bloka, dok je četvero vijećnika iz koalicije SDP-PGS pri glasanju ostalo suzdržano.


Paušal za iznajmljivače


S druge strane, prijedlog odluke o paušalnom porezu za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu za Grad Crikvenicu nije prošao.


Prijedlog je podržalo šest vijećnika iz redova HDZ-ove koalicije, protiv je bilo četiri vijećnika koalicije SDP-PGS, dok je četvero vijećnika Trećeg bloka ostalo suzdržano.


Kako je prilikom predstavljanja odluke pojasnila pročelnica Perhat, izmjenom zakonskih propisa omogućeno je da se visina paušala po krevetu kreće u rasponu od 19,91 do 199,08 eura.


Grad je odlukom iz 2019. godine odredio visinu paušala u iznosu od 45,79 eura. Nacrtom odluke prvotno je predložen iznos od 100 eura, ali je zbog primjedbi pristiglih za trajanja javnog savjetovanja odlučeno konačno povećanje paušala na iznos od 75 eura.


Vijećnici Trećeg bloka podnijeli su amandman kojim su predložili da iznos paušala bude 55 eura, a do kojeg su došli, kako kažu, pribrojivši trenutnom iznosu paušala ukinutu stopu prireza i trenutne inflacije.


Amandman nije prihvaćen, kao niti onaj koalicije SDP-PGS kojim se predlaže paušal u visini od 45,79 eura. Ipak, kako nije prihvaćen niti prijedlog odluke prema kojem bi paušal trebao iznositi 75 eura, visina paušala za sada ipak ostaje 45,79 eura.


– Očigledno se s ovim iznosom može licitirati. Ne vidim zašto bi visina paušala od 75 eura po krevetu bila prihvatljiva, a ne ona od 45,79 eura.


Svi gradovi u okruženju s kojima se možemo komparirati, poput Krka, Opatije, Novog Vinodolskog, su zadržali manje-više iste iznose, rekao je Branko Kleković (PGS), dodavši da vladajući povećanjem nastoje namiriti gubitak prireza, ali i dodatno zaraditi povećanjem poreza na kuće za odmor.


Pročelnica Perhat je demantirala takve tvrdnje, kazavši da će Grad zbog poreznih reformi, ali i drugih olakšica propisanih od strane Vlade uprihodovati oko 400.000 eura manje ne godišnjoj razini.


Crikvenički vijećnici bili su jednoglasni kod prihvaćanja prijedloga odluke o privremenoj zabrani i ograničavanju građevinskih radova za 2024. godinu, što znaći da će isti i dalje biti zabranjeni od 15. lipnja do 15. rujna.