DOMAĆE JE NAJBOLJE

Bili smo na sajmu domaćih proizvoda u Novom. Najveći ovogodišnji hit definitivno je – liker od koprive

Robert Šimonović

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Izlagači dolaze iz svih regija Hrvatske, a organizatorica sajma Draženke Lipohar kaže da će se ove godine u Novom Vinodolskom predstaviti devet izlagača s područja Varaždina, Bjelovara, Osijeka



NOVI VINODOLSKI – Na Trgu Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom u tijeku je sajam domaćih proizvoda pod nazivom »Domaće je najbolje«. Na sajmu je moguće kupiti neke od domaćih proizvoda poput suhomesnatih prerađevina, meda, vina od kupine, octa, prirodnih voćnih sokova, likera, sireva i drugih mliječnih prerađevina, fritula… Tu su i ekološki proizvedena kozmetika, nakit, suveniri, tradicionalne drvene igračake, kao i drugi domaći proizvodi vrhunske kvalitete. Izlagači dolaze iz svih regija Hrvatske, a kako saznajemo od organizatorice sajma Draženke Lipohar, ove godine u Novom Vinodolskom predstavit će se devet izlagača s područja Varaždina, Bjelovara, Osijeka, Senja…


Iz Like prema obali


Kako kaže Lipohar, sajam je prvi put pokrenut 2011. godine u sklopu projekta »Lika u fokusu«.


Foto Milan Đekić


– Projekt je pokrenuo moj suprug Tihomir, a sve je krenulo iz Like. Naša je želja bila stvoriti platformu za proizvodnju nečega čega nema u običnim dućanima. Na ovaj način proizvođači imaju izravan kontakt i doticaj s potencijalnim kupcima. Ovi proizvodi se ne mogu stvarati u velikim količinama jer bi im to smanjilo kvalitetu i originalnost, a obitelji koje ih stvaraju jednostavno za takvo što nemaju uvjete. Ako se to i čini nekim nedostatkom, u konačnici je to i prednost jer se sačuvala izvornost i kvaliteta tih proizvoda, napominje Lipohar, dodavši kako su ona i njezin suprug u početku zajednički otkrivali mogućnosti ličke regije, pruživši mogućnost afirmacije malim proizvođačima, obično obiteljskim gospodarstvima upravo s područja Like.


Foto Milan Đekić




S vremenom se sajam »Domaće je najbolje« širio prema hrvatskoj obali, a osim što se širilo tržište, širilo se i područje s kojeg dolaze izlagači/proizvođači.


– Tako smo došli na ideju da organiziramo sajam koji će putovati po našoj obali, od Istre pa sve do Šibenika. U Novi Vinodolski uvijek volimo doći. Bili smo ondje prije dosta godina, jedno vrijeme smo pauzirali, da bismo se u Novi ponovo vratili prošle i ove godine, pojašnjava Draženka.


Foto Milan Đekić


Sajam »Domaće je najbolje« otvoren je od jutarnjih sati, ali najveća gužva ipak je poslijepodne, kad se ljudi vraćaju s kupanja, a vrućina malo popusti. U Novom Vinodolskom sajam će biti otvoren još danas i u nedjelju. Naša ekipa i sama je provjerila ponudu domaćih proizvoda. Zaustavili smo se na štandu Darija Dješke iz Osijeka. Dario nudi više od 10 različitih vrsta meda i druge proizvode od meda poput propolisa, matične mliječi, cvjetnog praha, voska…


Benefiti meda


– Profesionalno se bavim pčelarstvom već 30 godina, a po struci sam inženjer stočarstva. Bavio sam se ispočetka uzgojem koka nesilica, tovnih pilića i pura, ali sam se na kraju okrenuo pčelarstvu i sada je cijela moja obitelj u tome, žena i sinovi, govori Dješka.


Dodaje kako se na pčelarstvo odlučio iz praktičnih razloga.


– Ako jaje ne prodaš danas, sutra već propada. S druge strane proizvodi od meda ne propadaju tako lako i brzo. Ako ne prodam med sada, prodat ću ga iduće godine, pojašnjava naš sugovornik.


Košnice ima u Baranji i manji dio u Dalmatinskoj zagori. Najviše njegovih proizvoda kupuju domaći ljudi, i to zato što oni najbolje mogu prepoznati vrijednost autohtonog hrvatskog proizvoda. Svaki med ima posebnu oznaku koja dokazuje njegovo podrijetlo, a putem aplikacije je moguće točno provjeriti tko ga je proizveo, o kojoj vrsti meda je riječ, gdje je vrcan i u koje vrijeme…


Foto Milan Đekić


A kako se Dario nosi s konkurencijom?


– Ako nisi triput propao onda nisi pravi pčelar, u šali će Dješka, dodavši kako treba biti ustrajan i predan poslu. Jer, kako kaže, ponekad imaš 200 košnica, zatim padneš na 100, ali sve su to izazovi koje nosi bavljenje poljoprivredom.


Posjećujemo i štand Đure Štefančića iz Slavonskog Broda, točnije iz Gornje Vrbe.


Vino od maline


– Naš glavni proizvod je desertno vino od maline. Prvi smo počeli tu priču još prije 35 godina, odnosno 1989. godine, da bismo već 1994. godine krenuli s distribucijom i plasmanom naših proizvoda na tržište, ističe Đuro.


Pojašnjava kako vino od maline prodaju i u raznim vinotekama te hotelima i restoranima, u svrhu obogaćivanja gastroponude.


– Vino od maline odlično je kao digestiv, dakle najbolje »sjeda« nakon jela. Imamo i liker i rakiju od malina, džem od malina, ali i vino i likere od bazge, višnje i kupine, nabraja Štefančić, dobacivši kako je najveći ovogodišnji hit definitivno liker od koprive.