Najstariji dokument

Novi u čast Vinodolskom zakoniku slavi Dan grada

Alenka Juričić Bukarica, Ante Peričić

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski, u kojem je donesen najstariji dokument hrvatskog srednjovjekovnog običajnog prava, danas održava svete mise, a sutra Svečanu sjednicu Gradskog vijeća



Datum 6. siječnja svečano je zapisan u hrvatskoj povijesti, ne samo kao važan za naš vjernički puk – Bogojavljenje, odnosno Sveta tri kralja – nego i kao dan na koji je, 1288. godine, u Novom Vinodolskom donesen najstariji dokument hrvatskog srednjovjekovnog običajnog prava – Vinodolski zakonik.


Potpisali su ga ondašnji vinodolski gradovi-općine: Novi, Ledenice, Bribir, Grižane, Drivenik, Hreljin, Bakar, Grobnik i Trsat.


Napisan na 14 pergamentnih listova na čakavštini i glagoljici, starom hrvatskom pismu s inicijalima urešenim biljno-geometrijskim motivima i rubnim crtežima, zakon se sastoji od 77 članaka u kojima su opširno razrađeni odnosi krčkih knezova i vinodolskog stanovništva.




Darovnicom hrvatsko-ugarskog kralja Andrije II., Vinodol je 1225. godine potpao pod vlast krčke vlastele. Slobodni seljaci nisu željeli postati kmetovi, pa dolazi do sukoba koji traju sve do 1288. godine, kada su Vinodolci, potpisivanjem Vinodolskog zakonika, priznali vlast otočkih knezova, dok su im ovi učinili određene ustupke.


Dokument su potpisala 42 člana iz devet spomenutih općina te su oni popisali dužnosti i prava što kmetova, što feudalne gospode, čiji je predstavnik bio knez Leonard Krčki.


Iako je riječ o zakonu koji u prvom redu štiti interese feudalaca, Vinodolski zakonik sadržava novine iz različitih grana prava – upravnog, krivičnog i procesualnog – te je važan spomenik starog hrvatskog običajnog prava.


Posebna pažnja posvećena je pravima žena, njihovoj osobnoj, moralnoj zaštiti i integritetu. Ovaj dokument ujedno živo rasvjetljava sam proces feudalizacije u Hrvatskoj i dokazuje visoku razinu društvenog razvoja područja Vinodola u XIII. stoljeću.


Obogaćena ponuda


– Projektom Kulturno-turističke rute »Putovima Frankopana«, koju je pokrenula Primorsko-goranska županija prije petnaestak godina, kroz valorizaciju i revitalizaciju bogate materijalne i nematerijalne baštine plemićke obitelji Frankopana obogatila se kulturno-turistička ponuda na području Gorskog kotara, Vinodola te otoka Krka.


Novouređeni Interpretacijski centar Bribir, kao dio Kulturno-turističke rute »Putovima Frankopana«, posvećen je upravo Vinodolskom zakoniku, a u prostoru stare frankopanske kule Turan, nekadašnjem zatvoru, govori se o važnosti ovog pravnog dokumenta kao »kolijevci europske pravice« – ističe direktorica Turističke zajednice Vinodolske općine Alenka Spoja.


O važnosti očuvanja spomena na davnu i nadasve slavnu prošlost starih Vinodolaca i vladara Vinodola onog doba, obitelji Frankopan, najbolje govore riječi himne malih Bribiraca koji, kroz pjesmu i igru, čuvaju ovo bogato frankopansko nasljeđe.


– Stari Frankopani kao da su bili vizionari i kao da su znali da će nakon njihove bogate ostavštine njihovi prostori i dalje živjeti i biti idealna pozornica i kulisa za razna događaja, susrete i okupljanja.


I nakon što se ove godine obilježava 734. obljetnica Vinodolskog zakonika, i nakon što su iza nas čak 904 godine od prvog spomena knezova Frankopana, njihove utvrde, kašteli i kule i dalje plijene pažnju i svakom novom posjetitelju oduzimaju dah – zaključila je Alenka Spoja.


Svaki potpisnik Vinodolskog zakonika baštini uspomenu na taj dokument, pa tako i Novi Vinodolski koji 6. siječnja i slavi svoj dan – Dan grada.


Rođendan gradu


– Na Bogojavljenje, odnosno 6. siječnja, rođendan je našem gradu i, prije ovih nesretnih okolnosti, običavali smo svi zajedno dostojno ga proslaviti.


Ovako, u otežanim uvjetima, proslava će biti dostojna gradu, ali skromnija nego što smo navikli. Svete mise u župnoj crkvi svetih Filipa i Jakova održat će se u četvrtak u 10.30 i u 18 sati, dok će se u petak u 17 sati u gradskoj vijećnici održati Svečana sjednica Gradskog vijeća, bez gostiju – uz predstavnike Grada, vijećnike i naše ovogodišnje laureate.


Ovim putem svim građanima Novog Vinodolskog želim sretan dan našega grada, a svim žiteljima negdašnjih vinodolskih općina-gradova poručiti neka, kao i mi, čuvaju uspomenu na ovaj važan dokument koji nam je, u mnogočemu, i danas inspiracija i motivacija za daljnji rad – poručio je gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković.