PRILIKA ZA OSMAŠE

Novi program Elektroindustrijske i obrtničke škole stvorit će prvu generaciju tehničara za informacijske tehnologije

Ingrid Šestan Kučić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Riječ je o jedinstvenom četverogodišnjem strukovnom srednjoškolskom programu u kojem učenici stječu znanja i vještine za rad u IT industriji, a prvu generaciju činit će 24 učenika



RIJEKA – Riječki osmaši prvi će u Hrvatskoj na predstojećim upisima moći odabrati školovanje za zanimanje tehničar za informacijske tehnologije. Riječ je o jedinstvenom četverogodišnjem strukovnom srednjoškolskom programu koji uvodi Eletroindustrijska i obrtnička škola, a prvu generaciju činit će 24 učenika. Program je, kaže ravnatelj Boris Caput, razvijan pet godina, a kurikulum je izrađen u sektoru Elektrotehnike i računarstva kroz projekt Regionalnog centra kompetentnosti »KaRijERA i JA«, financiranim sredstvima Europskog socijalnog fonda.


Educiran kadar


– Učenici kroz novi program stječu znanja i vještine za rad u IT industriji, kao što su konfiguriranje, sastavljanje i nadograđivanje računala, instaliranje operacijskih sustava, programa, računalne opreme, mrežne opreme, projektiranje jednostavnih računalnih mreža, održavanje hardvera i softvera na klijentskim računalima, održavanje računalne i mrežne opreme, priključivanje i konfiguriranje klijentskih računala i mrežnih perifernih uređaja na LAN, instaliranje i administriranje poslužitelja i izrađivanje sigurnosnih pohrana podataka, objašnjava Caput.


Program je razvijan pet godina – Boris Caput i Ratko Božić


Kao posebnost programa naglašava atraktivne izborne module vezane uz izradu i održavanje aplikacija, baza podataka i web-stranica, ali i izradu te održavanje videoigara. Posebnost je, kaže, i nastava koja se temelji na radu zbog čega će se dio nastave realizirati u suradnji s IT tvrtkama, a s dijelom tvrtki već su sklopljeni sporazumi o suradnji.




– Učenici nakon završetka školovanja mogu odabrati ulazak u svijet rada ili nastavak školovanja. Mogu se zaposliti u cijelom svijetu i doslovce svugdje, jer IT je ušao u sve sfere života. Temeljem strategije Europske unije »Europa 2020: Europska strategija za pametan, održiv i uključiv rast«, zanimanje Tehničar za informacijske tehnologije (IT) ima strateški značaj za korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija u smislu velikog rasta potencijala zapošljavanja. Kroz projekt Regionalnog centra kompetentnosti naši su nastavnici prošli brojne edukacije, a i inače imamo veći broj kadrova koji raspolažu s informatičkim kompetencijama te za uvođenje novog programa nismo morali zapošljavati novi kadar. Nastavnici škole pohađali su stručna usavršavanja u području IT-a, što ih čini kompetentnima za izvođenje programa, kaže Caput.


Informatička oprema


U protekle četiri godine istodobno s izradom programa i edukacijom nastavnika, dodaje profesor Ratko Božić, za izvođenje nastave i vježbi kroz učenje temeljeno na radu nabavljena je informatička oprema čija vrijednost iznosi pola milijuna eura.


– Riječ je o najmodernijim računalima, serverima, VR naočalama, dronovima i drugoj opremi. Sada raspolažemo s gotovo 200 računala, kaže Božić.


S praktičnim radom učenici će se susresti već tijekom prvih nekoliko sati nastave i pratit će ih do kraja školovanja kako bi odmah po završetku obrazovanja, odluče li se za ulazak u svijet rada, bili u potpunosti spremni za njega.


– Budući da je općeobrazovni dio identičan gimnazijskom programu, učenicima se omogućuje i kvalitetna priprema za državnu maturu i nastavak školovanja u sustavu visokog obrazovanja, objašnjava ravnatelj.


S obzirom na to da se radi o jedinstvenom programu, usklađenom s potrebama tržišta rada, škola očekuje veliki interes osmaša, ali i osmašica, a uvjeti za upis je opći uspjeh od 5. do 8. razreda, dok se posebno vrednuju pojedini predmeti 7. i 8. razreda. Riječ je o hrvatskom i engleskom jeziku, matematici, fizici, kemiji te tehničkoj kulturi.


U planu i novi programi


Iako je program tehničar za informacijske tehnologije jedinstven u Hrvatskoj, u svijetu se, kaže Caput, on već provodi, a nije i prvi četverogodišnji program Elektroindustrijske i obrtničke škole, ali ni zadnji.


– Godinama provodimo program tehničar za mehatroniku. Kroz dva projekta »KaRijERA i JA« i »KaRijERA« razvijali smo nove programe i modernizirali postojeće. Tako je u planu od školske godine 2025./2026. uvesti još jedan četverogodišnji strukovni program. Riječ je o tehničaru za brodsku elektrotehniku i elektroniku. Međutim, to ne znači da odustajemo od naših trogodišnjih programa. To je dio tradicije naše škole i to su lako zapošljiva zanimanja. Stalno nas zovu tvrke i traže učenike za praksu, ali i za zaposlenje za sve naše trogodišnje programe, iznosi ravnatelj.