Mirela Ivanković Bielen: "Jelena Zrinski"
Grupna izložba ilustracija otvara se u utorak u 21 sat u Gradskoj galeriji Crikvenica, gdje će ostati do 31. srpnja
povezane vijesti
Otvorenje grupne izložbe ilustracija »Neustrašive žene« održat će se danas u 21 sat u Gradskoj galeriji Crikvenica. Ova se grupna izložba temelji na knjigama »Priče o neustrašivim hrvatskim ženama« autorice Tatjane Barat i »Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku« autorice Rosie Kugli.
Izložba objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice.
Riječ je o istovremeno likovnoj i književnoj priči, s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta. Na inicijativu vlasnice i glavne urednice izdavačke kuće Iris Illyrica Ivane Glavaš Bakija ilustracije iz dviju knjiga pretočene su u putujuću izložbu ilustracija pod nazivom »Neustrašive žene«.
Organizatorica izložbe je kustosica, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol, koja je zajedno s ilustratoricom Željkom Mezić i urednica pratećeg kataloga izložbe.
»Neustrašive žene« krenule su na putovanje Hrvatskom u 2022. godini, ali će zbog velikog interesa struke i javnosti i tijekom 2023. godine posjetiti ukupno deset ustanova u kulturi i umjetnosti diljem Hrvatske.
Posjetitelji Crikvenice moći će pogledati izložbu do 31. srpnja, i to svakodnevno od 10 do 13 te od 18 do 22 sata. Kustosica Sonja Švec Španjol o izložbi je, između ostalog, kazala sljedeće:
– Putujuća grupna izložba »Neustrašive žene« stavlja u fokus ilustraciju i suvremene hrvatske ilustratorice te kroz portretirane žene ukazuje na značaj i ulogu žene u hrvatskoj povijesti i sadašnjosti.
Riječi koje se vežu uz predstavljene žene su neustrašiva, obrazovana, odvažna, neumorna, ponosna, hrabra, plemenita, samostalna, snažna, moralna, inteligentna, empatična, uporna, nesebična, znatiželjna…
Na izložbi su predstavljene žene koje su obilježile hrvatsku povijest, kulturu, umjetnost, književnost, znanost i sport. Žene koje su vlastitim djelovanjem pomicale granice.
Tijekom života bile su fokusirane na obrazovanje, pri čemu se potvrdila stara uzrečica »znanje je moć«. Uz vlastito obrazovanje, učenje i istraživanje nesebično su pomagale, dijelile i prenosile svoje znanje drugima.
Bile su naglašeno usmjerene na djelovanje za opće dobro. Namjera ove izložbe nije prikazati žene kao superiornije, već jednakovrijedne, i ukazati na njihove neporecive uloge i doprinose tijekom hrvatske povijesti i sadašnjosti te iznijeti činjenice koje su bile zanemarene te nedovoljno obrađene i zastupljene u pregledima naše povijesti.