SNIMIO: NIKOLA BLAGOJEVIĆ
povezane vijesti
- Davor Štimac: Neupisani studenti riječkog Medicinskog fakulteta pohađaju nastavu. Dekan sve ignorira
- Marko Šestan prvi pokazao kako sustavi u tijelu surađuju da bi spriječili preniske razine glukoze
- Riječki znanstvenik otkrio mehanizam interakcije između živčanog, imunološkog i endokrinog sustava u regulaciji glukoze u krvi
RIJEKA – Različite hranjive podloge poslužile su zaposlenicima Zavoda za mikrobiologiju i parazitologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci kao slikarsko platno, a na tom su platnu motivi crtani mikroorganizmima raznih vrsta. Sve je to jučer izloženo za Zavodu, a mogle su se vidjeti čipke crtane bakterijama, karta svijeta, razni prirodni motivi, životinje te niz drugih umjetničkih djela koji su nastajali tjednima, no živjeli su samo jedan dan. Naime, kako pojašnjava pročelnica Zavoda, prof. dr. Marina Šantić, s obzirom da se radi o “živim” slikama one imaju tendenciju brzog umiranja.
– Mikroorganizmi su nevidljivi, a mi smo ih učinili vidljivima tako što smo ih uzgojili na različitim hranjivim podlogama. Svaka bakterija, ovisno na kojoj je hranjivoj podlozi uzgojena daje različiti boju. Napravili smo “žive” slike koristeći različite bakterije i gljive na različitim hranilištima i prikazali raskoš njihovih boja i oblika, objasnila je prof. dr. Šantić.
Svako je djelo bilo popraćeno i QR kodom koji je pružao informacije o mikroorganizmima, a tijekom dana izložbu su posjetitelji riječki osnovci i srednjoškolci. Svi posjetitelji mogli su se jučer sami okušati u slikanju mikroorganizmima, ali onim nepatogenim. Učenici su na zabavan i kreativan način upoznali dobre i loše strane mikroorganizama, njihove oblike i boje.
– Izložba im je približila znanost, cilj je usmjeriti ih prema učenju i istraživanju te potaknuti ih na razmišljanje, komunikaciju i suradnju. Doživjeli su mikrobiološki laboratorij i aktivno sudjelovali u otkrivanju mikroorganizama koji se nalaze svuda oko nas. Medicinski fakultet ima kolekciju mikroorganizama koja se čuva na -80 stupnjeva Celzijevih, a najzaslužniji za izložbu su naši laboranti medicinsko-laboratorijske dijagnostike. Najveći doprinos dala je dr. sc. Gabrijela Begić koja pored mikrobiološkog ima i umjetnički talent, kazala je pročelnica.
Ujedno je izdvojila i laboranta Danicu Rebić te Gabriela Tomasa, a slični izlošci bit će predstavljeni i na predstojećoj Noći istraživača.
– S obzirom da je Noć istraživača posljednjeg petka u rujnu mikroorganizme ćemo morati ponovo nasaditi, ali samo one koji nisu patogeni zbog sigurnosti posjetitelja, najavila je prof. dr. Šantić.