PREDSTAVLJENO RJEŠENJE

Naselje iznad Hiltona će nalikovati urbanoj šumi: Rješenje za stambenu zonu Turanj je prekid stihijske izgradnje

Ervin Pavleković

Snimila Ana Križanec

Snimila Ana Križanec

Kako je pojasnio autor projekta Alen Žunić, pitanje nije gdje graditi, nego gdje se suzdržati od intervencija te kako uskladiti urbane strukture i zelenilo



RIJEKA – U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke predstavljeno je urbanističko-arhitektonsko rješenje buduće stambene zone Turanj na zapadu grada, ponad Hilton hotela. Radi se o, kako je to pojasnio autor projekta Alen Žunić, arhitekt i docent na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, ideji »naselja kao urbane šume«, odnosno, kako kaže »ideja nije raditi s uobičajenim planerskim zoniranjem i rasporedima namjena, već se stvaraju projektantski potezi urbanih struktura i zelenila primjerenih lokaciji te specifičnoj infrastrukturi u funkciji arhitektoničnog urbanizma. Cilj takvog sustavnog projektiranja s paralelnim linijama terasa i prometnica na padini trebao bi zaustaviti stihijsku izgradnju koja već godinama sve više devastira taj prostor.«


Naselje je planirano za okvirno 1.500 stanovnika, s gustoćom izgradnje od 30 stanovnika po hektaru, iako je u prezentaciji naglašeno kako je variranjem stambenih tipova u okviru iste matrice moguć smještaj i znatno većeg broja stanovnika. Inicijalno se očekuje oko 260 do 280 novih stambenih jedinica, od razine urbanih vila, do nešto gušće postavljenih soliternih i atrijskih kuća, s mogućnošću etapne izvedbe pojedinih otoka. Prezentirana su tri osnovna dijela koncepta koji su međusobno neodvojivi. Prvi sloj je šuma, postojeće zelenilo koje se u visokoj mjeri čuva, s idejom da se umjesto ekstenzivne izgradnje na cijelome obuhvatu, modelima »landscape« dizajna istraže interpolacijske zone za stanovanje ondje gdje će to izazvati najmanje zadiranja u pejzaž. Kako je autor projekta naglasio, pitanje nije gdje graditi, nego gdje se suzdržati od intervencija, pa su procesom eliminacije definirali površine gdje je moguće insertirati arhitekturu, »ali po principu zgušnjavanja sadržaja kako se novo artificijelno urbano tkivo ne bi širilo u okolni, prirodni prostor«.


– Sljedeći sloj koncepta su potezi novoizgrađenog, »lamele terasa« kao teritorij uz koji se mogu potencijalno graditi stambene jedinice i drugi sadržaji, a uz njih slijedi i treći layer – paralelne prometnice. Oblikovno je vidljivo kako je naselje spoj istovremene meke organičnosti, proizašle iz prirodne zadatosti kosog terena i šume, ali i rigidnosti, i jasne, artificijelne strukture koja naglašava da se radi o planiranome dizajniranom naselju. »Flow« i zaobljenosti cjeline naselja prepoznatljivi su već samim pogledom na situaciju – neprekidna fluidnost formi i linija vegetacije, staza i prometnih kretanja. Cirkularnost je tako osim u ekonomskom modelu (održivosti), prisutna i pri organizaciji prostora, ilustrira Žunić.




U uvodu prezentacije naglašeno je kako ovo idejno rješenje predstavlja inicijalnu stručnu podlogu za izradu urbanističkog plana i nudi moguću buduću sliku stambenog područja Turanj, pa ostaje vidjeti kako će se elementi ovog projekti uvesti u plansku dokumentaciju. Uz autora koncepta rješenja, o projektu su uvodno govorili gradonačelnik Marko Filipović i pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo, a nakon predstavljanja projekta uslijedila je rasprava sa zainteresiranim dijelom javnosti koja je pomalo i burno reagirala na samu ideju projekta, s obzirom na imovinsko-pravna pitanja, sam izgled, kao i buduće idejno rješenje stambene zone Turanj.