Fulfinum

Nalazištem Mirine uskoro će se moći šetati uz virtualna “pomagala”

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Kroz elemente virtualne stvarnosti i 3D tehnologije posjetitelji će moći "razgledati" kompleks, upoznati i "osjetiti" njegove najvažnije objekte.



Na području arheološkog nalazišta Mirine – Fulfinum danas je održan Info dan, i to kao dio projekta “Transfer – Integrirani modeli upravljanja arheološkim parkovima” koji se provodi u sklopu EU programa Interreg Adrion.


Cilj događaja, predstavili su nam njegovi moderatori Doris Miloščić i Mateo Pahljina, povećanje je sudjelovanja, ali i interesa lokalne zajednice za spomenuti lokalitet i njegove iznimno vrijedne i aktraktivne arheološke nalaze, a zajedno s tim i ojačavanje kulturnog identiteta Omišlja i otoka Krka.


– Kako bi se izgradila svijest o važnosti arheoloških područja i prenio koncept njihove integrirane zaštite i valorizacije, na današnjem događanju tijekom kojeg su Mirine-Fulfinum posjetili brojni mještani među kojima omišaljski školarci, predstavljeni su ciljevi i aktivnosti na kojima Omišljani i od njih angažirani areheološki, tehnološki i komunikacijski stručnjaci već neko vrijeme predano rade, istakli su naši sugovornici.




Projekt koji je tijekom današnjeg info dana javnosti prezeniran, sufinanciran je kroz europski transnacionalni program Adrion koji promovira suradnju između osam država – Albanije, BiH, Hrvatske, Grčke, Italije, Crne Gore, Srbije i Slovenije.


Uvođenje “dobre prakse”


Cilj projekta je organiziranije, sustavnije i suvremenije prezentiranje vrijednosti ovog otočnog, ali i više njemu sličnih lokaliteta, a jedan od prezetacijskih smjerova koje će, vođeni željom za čim kvalitetnijom i atraktivnijom turističkom valorizacijom arheološkog parka Mirine-Fulfinum ondje uskoro implementirati u projekt uključeni stručnjaci, uvođenje je “dobre prakse” koja se već danas koristi u nekim drugim sličnim centrima.



Projekt uređenja suvremenog arheološkog parka, a iza kojeg čvrsto stoji Općina Omišalj, osim nizom novih pratećih muzeoloških i interpretacijskih sadržaja uskoro će tako rezultirati i brojnim tehnološkim nadgradnjama koje će se realizirati posredstvom tog Interreg programa.


Njima će se posjetiteljima omogućiti da korištenjem suvremenih informacijsko-komunikacijskih tehnologija na samom lokalitetu, kroz elemente virtualne stvarnosti i 3D tehnologije, “razgledaju” kompleks, odnosno da “opipljivije” vide, upoznaju i osjete sve njegove najvažnije objekte, doznali smo od voditelja i moderatora današnje prigodne prezentacije tijeka projekta koji bi, potpuno zgotovljen, posjetiteljima Mirine-Fulfinuma to nalazište trebao početi predstavljati na interaktivan, tehnološki osuvremenjen način već početkom 2023. godine.


Za tu je namjenu posredstvom ovog Interreg programa Općini Omišalj bespovratno “doteklo” nemalih 167 tisuća eura.


Upravljački model


Spomenuti program jadransko-jonske suradnje (Adrion), pod vodstvom talijanskog Sveučilišta u Macerati, zajednički provode partneri iz više zemalja našeg susjedstva.


Cilj projekta je razviti, prenijeti i distribuirati zajednički upravljački model za arheološke parkove, i to u obliku koji nadilazi tradicionalni pristup njihova očuvanja.



Model zajedničkog upravljanja testira se kroz pilot akcije dio kojih je i ovaj info dan, a kakve se provode u šest arheoloških parkova koji sudjeluju u projektu – arheoparkovima Urbs Salvia (Italija), Antigonea (Albanija), Ptuj (Slovenija), Dodona (Grčka) te u Omišlju, odnosno Šibeniku.


Voditeljica samog nalazišta, omišaljska arhoeloška stručnjakinja dr. Morana Čaušević-Bully objasnila nam je i da je, najjednostavnijim rječnikom rečeno, smisao i cilj ovog velikog i vrijednog međunarodnog projekta unapređenje i osuvremenjenje prezentacijskih “aktivnosti” unutar samih aheoloških parkova korištenjem suvremenih ICT tehnologija kojima se danas odlično može odgovoriti interesima posjetitelja, i to kroz unapređenje načina interpretacije predstavljenih sadržaja.