UPISI NA MEDICINU

Nakon teksta u našem listu pravobranitelj za osobe s invaliditetom zatražio očitovanje Fakulteta

Ingrid Šestan Kučić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Osobe s invaliditetom ne smiju biti stavljene u nepovoljniji položaj, već pod jednakim uvjetima moraju imati pravo pristupa i testiranja te obrazovanja, kaže Darijo Jurišić o odluci Medicinskog fakulteta da kandidati koji ne mogu hodati, ne mogu upisati medicinu



RIJEKA – Vijest da Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci od ove godine kao dio upisnog postupka brucoša uvodi test situacijske prosudbe jučer je ozbiljno uzdrmala akademske krugove, ali i ostalu javnost, jer dio najavljenog testa odnosi se na dva fizička testa, test hodanja naprijed-nazad i test rolanja papira. Dakle, radi se o provjeri motoričkih funkcija organizma, a onaj tko ne prođe tu provjeru, na riječki Medicinski fakultet neće moći ući.


Inkluzivnost


Za Sveučilište u Rijeci koje se proklamira kao inkluzivno, socijalno osjetljivo i već godinama stvara uvjete za studente s invaliditetom koji su postali takvi da u Rijeku dolaze na studij i osobe s invaliditetom iz drugih hrvatskih krajeva, takva odluka u potpunoj je suprotnosti sa svime dosad učinjenim.


Nakon što je naš list jučer objavio detalje o tome kako će izgledati budući upisi na Medicinski fakultet, reagirao je i pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, koji kaže da je od Sveučilišta u Rijeci i Medicinskog fakulteta u Rijeci zatražio očitovanje u odnosu na navode iznesene u članku objavljenom u Novom listu.


DARIJO JURIŠIĆ
SNIMIO SERGEJ DRECHSLER




– Ističemo kako je zabranjena diskriminacija s osnove invaliditeta te da jednako tako neosiguravanje razumne prilagodbe predstavlja diskriminaciju. Osobe s invaliditetom ne smiju biti stavljene u nepovoljniji položaj u odnosu na invaliditet, već pod jednakim uvjetima moraju imati pravo pristupa i testiranja te obrazovanju uz obvezu osiguravanja razumne prilagodbe i obvezu svladavanja ishoda učenja, naglašava pravobranitelj.


Stvarna motivacija


Kako je naš list jučer objavio, osim provjere motoričkih funkcija organizma, prema planu Medicinskog fakulteta test se treba sastojati i od motivacijskog razgovora, a provodit će se za kandidate koji žele upisati sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina. Iako se radi o testu koji se neće vrednovati dekan, prof. dr. Goran Hauser, kazao je da se bez njegovog prolaska studij medicine neće moći upisati. Testu, koji će se kandidatima naplaćivati 50 eura, morat će se odazvati svi kandidati koji prijave studijski program Medicine. Onaj tko se ne pojavi na testu, bit će eliminiran i neće ući na završnu listu, a takav bi test trebao pokazati koji su kandidati doista motivirani za upis studija te će se eliminirati oni koji studij prijavljuju bez ozbiljne namjere upisa. Riječki Medicinski fakultet prvi u Hrvatskoj uvodi takav oblik upisa. Samo testiranje trebalo bi trajati desetak minuta, a Medicinski fakultet očekuje da će se testu odazvati sedamstotinjak kandidata.