Stiže sezona

Najavljen prekid radova na sustavu odvodnje aglomeracije Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce

Robert Šimonović

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Evo što je sve dosad napravljeno.



U crikveničkoj Gradskoj vijećnici je održana konferencija za novinare na kojoj su članovi Uprave VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol Veselko Mutavgjić i Igor Uremović te voditelj projekta Miljenko Čupić predstavili dosadašnje aktivnosti na projektu “Sustav odvodnje otpadnih voda – aglomeracija Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce” te iznijeli informacije o stopiranju radova zbog nadolazeće ljetne turističke sezone, a govora je bilo i o uređajima za pročišćavanje otpadnih voda te postavljanju geografsko-informacijskog sustava (GIS).


U uvodnom obraćanju Veselko Mutavgjić podsjetio je kako je čitav projekt vrijedan 459.545.345 kuna, od čega prihvatljivi troškovi iznose 367.636.276 kuna, dok je iz europskog Kohezijskog fonda osigurano 261.119.567 kuna, odnosno 71 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova.


Financiranje preostalog iznosa prihvatljivih troškova od 106.516.709 milijuna kuna pokrili su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatske vode (21,2 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova), dok je na lokalnu komponentu (Gradovi Crikvenica i Novi Vinodolski, VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol, Eko Murvica…) otpalo 7,8 posto cjelokupnog iznosa.


Prekid radova




Mutavgjić je najavio prekid radova zbog dolaska turističke sezone, a zabrana radova nastupit će 1. lipnja u Novom Vinodolskom i 15. lipnja u Crikvenici. Kako kaže Mutavgjić, većina radova dovedena je pred samu završnicu, dok je dobar dio njih već dovršen.



– Od preostalih dionica manji zahvati očekuju nas u Povilama i naselju Grabrova, prekopi se vrše na dijelovima Jadranske magistrale, a do kraja mjeseca planiramo asfaltirati otvorene dijelove ceste kod naselja Kačjak i Manestri, kao i one u ulicama Tončićevo, Jurišićevoj, Basaričekovoj, Turističkom putu, Ulici Vatroslava Lisinskog i Ulici Josipa Košuljandića Tome.


Također, dio asfalta skida se na Petaku te će i taj dio do sezone biti doveden u prvobitno stanje, rekao je Mutavgjić i nadodao kako trenutno najkritičniju točku predstavlja Kotorska ulica.


– Radi se s dvije strane te očekujemo da ćemo do konca svibnja završiti s aktivnostima u toj ulici, odnosno pripremiti navedenu površinu za asfaltiranje.


Također, planiramo vratiti prvobitnu, odnosno jednosmjernu regulaciju prometa kroz centar grada. Kritične dijelove, one kod Plodina i raskrižja, nastojimo odraditi tako da na jesen više ne moramo vršiti preregulaciju pomoću rotora i uvođenjem dvosmjernog prometa, istaknuo je Veselko Mutavgjić.


Igor Uremović potvrdio je Mutavgjićeve navode te naglasio kako će Crikvenica i Novi Vinodolski po pitanju stanja na prometnicama ovu sezonu dočekati spremnije nego što je to bio slučaj prošle godine.


Nova radna mjesta


Voditelj projekta Miljenko Čupić podjetio je kako je cilj projekta izgradnja dva uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, izgradnja i rekonstrukcija više od 77 kilometara kanalizacijske mreže, izgradnja i rekonstrukcija 24 crpnih stanica te izgradnja i rekonstrukcija više od 16 kilometara vodoopskrbne mreže. Također, Čupić je iznio konkretne brojke po pitanju dosadašnje realizacije projekta.


– Financijski je realizirano gotovo 60 posto svih aktivnosti. Što se fizičke realizacije tiče, trenutno je realizirano oko 60 posto odvodnje i izgradnje, 30 posto vodoopskrbe i izgradnje, preko 50 posto rekonstrukcije i sanacije, 50 posto odvodnje priključaka.


U Novom Vinodolskom izgrađeno je oko 76 posto cjelokupne odvodnje i nešto manje od 60 posto u Crikvenici. Vodoopskrbne mreže je na području Novog Vinodolskog izgrađeno oko 70 posto, dok je u Crikvenici izgrađeno približno 45 posto, rekao je Čupić te napomenuo kako su zaključeni i ugovori vezani uz nabavku vozila i dodatnu opremu za održavanje sustava, kao i ugovori o nabavi geografsko-informacijskog sustava.


Ugovor o nabavi dodatne opreme za održavanje sustava u iznosu od 7.488.940 kuna u potpunosti je realiziran, ugovor o nabavki vozila za održavanje sustava u iznosu od 6.097.967 kuna realiziran je u iznosu od 3.591.000 kuna, dok je ugovor o nabavi GIS-a u iznosu od 1.555.028 kuna realiziran u iznosu od 440.936 kuna.


Čupić je istaknuo i kako geografsko-informacijski sustav sadrži softverski paket u sklopu kojeg se za cijeli sustav vodoopskrbe i odvodnje izrađuje sva potrebna konfiguracija, kako bi se tim istim sustavima moglo upravljati. Izrađen sustav donijet će prostora za osam novih radnih mjesta.