povezane vijesti
SENJ- JU Nacionalni park Sjeverni Velebit i ove godine organizira svoj već tradicionalni volonterski program pod nazivom „ Njegovatelj planinskih biljaka“, a interes je svake godine velik jer osim vrtlarstva na 1 500 metara nadmorske visine ovaj program nudi i odmak od svakodnevnice i boravak u prekrasnoj prirodi.
„U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit radimo na obnovi botaničkog vrta , a volonteri se mogu uključiti kroz naš program „Njegovatelj planinskih biljaka“. Ovaj program redovito godišnje provodimo, a za volontirati treba samo dobra volja i ljubav prema prirodi. Optimalan broj volontera koje tražimo je ukupno 12 i biti će raspoređeni u tri petodnevna ili desetodnevna ciklusa, ovisno o dogovoru, i to tijekom druge polovice lipnja te tijekom mjeseca srpnja i kolovoza. Neka posebna stručna sprema nije potrebna, ali zato volonter treba imati interes za biljke i prirodu, volju i strpljenje za rad u vrtu, biti spreman na fizički rad i izloženost suncu, vjetru i nižim temperaturama. Radi se šest sati dnevno, a počima se oko osam sati ujutro.“ o ovom među volonterima popularnom programu kaže ravnateljica JU NP Sjeverni Velebit Irena Glavičić Sertić i dodaje da jezik za komunikaciju može biti i hrvatski i engleski, a mogu se javiti i osobe sa lakšim invaliditetom, primjerice gluhonijeme osobe.
„Smještaj za volontere je osiguran i besplatan i to u zajedničkoj spavaonici u nadzorničkoj postaji na Babić siči koja se nalazi oko 7 km od mjesta rada. Postaja je smještena izvan naselja, na ulazu u Nacionalni park, spavaonica se nalazi na katu, dok je u prizemlju mala kuhinja i zajednička prostorija opremljena stolovima i peći na drva. Sanitarni čvor postoji, ali ne i tuš. Povremeno tuširanje će biti omogućeno, u vidu vanjskog tuša ili u prostorijama Uprave parka u selu Krasnu. Prehrana je osigurana u vidu besplatnih namirnica, a obroke volonteri pripremaju sami. Osiguran je i besplatni lokalni prijevoz unutar Parka , ali radi ograničenog broja vozila, volonteri će se ponekad spuštati pješice do mjesta rada ,što je oko 45 min ugodne šetnje nizbrdo, uglavnom kroz šumu. Dolazak u Park iz najbližih gradova, primjerice iz Senja ili Otočca osiguran je vozilima Parka ili javnim prijevozom s tim da troškove javnog prijevoza podmiruje Park.“ opisuje ravnateljica Glavičić Sertić uvjete za rad volontera.
A u slobodno vrijeme volonteri mogu meditirati, čitati, vježbati jogu i na druge načine uživati u miru i tišini usred šume, piti domaći čaj, ćaskati s domaćinima i planinarima te uživati u vidiku ispred planinarskog doma Zavižan, istraživati planinarske staze i osvajati Zavižanske vrhove ili se biciklom voziti po Parku , kušati lokalne specijalitete u obližnjem selu Krasnu, posjetiti svetište Majke Božje od Krasna, obići Interpretacijski centar Krasno, popularnu Kuću Velebita, Kuću šumarstva ….
„Kroz volontiranje stječu se nova iskustva i jačaju komunikacijske vještine, upoznaju se posjetitelji, lokalno stanovništvo i naša Javna ustanova. Volonteri stječu i nove prijatelje. Ovo tim više jer će surađivati će s čuvarima prirode, puno toga će naučiti o upravljanju zaštićenim područjem, ali i upoznati bogatstvo velebitske flore, a sve su to itekako značajna iskustva.“ navodi ravnateljica Glavičić Serić.
Zainteresirano se trebaju javiti Franki Grbavac, voditeljici volonterskih programa u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit na email: [email protected]. Sve što treba napraviti jest ispuniti formular, nakon čega će se zainteresirani volonter kontaktirati i upisati za volontiranje , naravno ukoliko bude još slobodnih mjesta jer za ovaj program svake godine vlada velik interes, a prijave su otvorene do kraja mjeseca travnja.