Snimio Milan ĐEKIĆ
Gubi se vrijeme na punjenje cisterni vodom, kao i na vožnju cisterni od reciklažnog dvorišta do hidranata, umjesto da su u reciklažnom dvorištu hidranti s vodom s najmanje 7 bara pritiska, objašnjava Mensur Ferhatović, pomoćnik zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke za preventivu
povezane vijesti
- Neznanac došao do terase lokala te uporabom lakozapaljive tekućine i otvorenog plamena izazvao požar
- Požar izbio uslijed kvara na električnim instalacijama. Proširio se na cijeli stan koji je u potpunosti izgorio
- Isključena mogućnost da je uzrok požara pirotehničko sredstvo. Najvjerojatnije izazvan djelovanjem otvorenog plamena
RIJEKA – Točno godinu dana nakon što je požar u reciklažnom dvorištu na Pehlinu svojim dimom i smradom uznemirio veći dio stanovnika zapadnog dijela Rijeke, dogodio se novi – na istom mjestu. Pola sata iza ponoći, od četvrtka na petak, izbio je požar na deponiju u sklopu reciklažnog dvorišta na Pehlinu. Nažalost, repriza događaja od prošle godine redovito će se ponavljati ako se ne pronađe pravo rješenje.
Požar je prvi zamijetio noćni čuvar reciklažnog dvorišta i odmah obavijestio pripadnike Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke koji su ubrzo stigli na teren. U akciji gašenja sudjelovali su i vatrogasci dobrovoljnih vatrogasnih društava Drenova, Halubjan-Viškovo i Kraljevica. No, ponovo se pojavio problem kao i prošle godine. Naime, u blizini ne postoji hidrant za vodu kako bi se vatrogasci odmah upustili u gašenje požara.
Istina, oni su došli s cisternama punim vode, ali su brzo ispražnjene jer se radi o golemoj količini otpada, istina puno manjoj nego prošle godine. Prema nekim procjenama, požar je zahvatio prostor od oko 2.500 četvornih metara, a o kubicima je teško govoriti jer se negdje hrpe smeća penju od dvije do pet-šet metara visine. Vatrogasci su zato ispražnjene cisterne svojih vozila morali puniti vodom na dva hidranta koji su udaljeni oko 500 metara od mjesta požara, na cesti prema Viškovu.
Sve ista firma
O tome smo razgovarali s pomoćnikom zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke za preventivu i opće poslove i doktorom tehničkih znanosti Mensurom Ferhatovićem, s kojim smo obišli mjesto gdje se cisterne pune na dva hidranta.
– Gubi se vrijeme na punjenje cisterni vodom, kao i na vožnju cisterni od reciklažnog dvorišta gdje je požar, do hidranata, umjesto da su u samom reciklažnom dvorištu hidranti s vodom s najmanje 7 bara pritiska, kako bi se požar mogao gasiti direktno preko hidranata, objašnjava Ferhatović.
Prostor gdje se nalazi reciklažno dvorište je u vlasništvu Grada Rijeke, njime upravlja Čištoća, a za hidrante bi se trebao pobrinuti Vodovod i kanalizacija, ukratko rečeno sve ista – firma.
Ferhatović napominje da osim ekološke katastrofe, samog dima i smrada, ne postoji adekvatan način skupljanja toksične vode od gašenja, već ona odlazi direktno u zemlju, pa tako dalje i u more.
– Problem je u tome što za ovo reciklažno dvorište ne postoje ni minimalni tehnički uvjeti, a jedan od osnovnih je izgradnja adekvatne hidrantske mreže te sustavnih betonskih pregrada u kojem bi sektorski bio odvojen otpad u boksove, tako da bi ga bilo lakše gasiti kada bi došlo do mogućeg požara, napominje Ferhatović.
Opasnost od eksplozija
Vatrogasce zovu kada izbije požar, umjesto da se drže njihovih savjeta, tako da do požara uopće ne dođe ili da se, ako već izbije, može brzo ugasiti uvažavajući njihove savjete. Jučer u poslijepodnevnim satima vatrogasci su kontrolirali požar, ali daleko od toga da je bio ugašen jer je na mnogim mjestima bio još uvijek otvoreni plamen. Uz ogromne količine vode kojima su gasili požar, vatrogasci su radili pod punom opremom od 30 kilograma, zajedno s teškom mehanizacijom, prebacujući hrpe otpada.
Iz Policijske uprave primorsko-goranske kratko su priopćili da u požaru nije bilo ozlijeđenih, kao ni materijalne štete, pa nije bilo potrebe intervenirati. Naravno, snimke kamera s reciklažnog dvorišta u trenutku početka požara bit će dostavljene policiji kako bi se točno mogao utvrditi uzrok požara. Jedan od mogućih je i samozapaljenje. Kada govorimo o mogućim opasnostima u ovakvim požarima, Ferhatović upozorava da osim ekoloških, postoji i opasnost od mogućih eksplozivnih predmeta u smeću, kojih se neki građani na taj način žele riješiti, usprkos tome što ih mogu predati policiji bez ikakvih sankcija.
Gorio glomazni otpad i
ostaci orezanih stabala
I gradonačelnik Rijeke Marko Filipović obišao je dio reciklažnog dvorišta na Pehlinu u kojem je izbio požar. Iz Grada Rijeke izvijestili su da je gorio glomazni otpad i otpad zaostao od orezivanja stabala te da je opožareno oko 2.500 m2 prostora, te da je požar brzom intervencijom vatrogasaca nakon dva sata stavljen pod kontrolu. Gradonačelnik Filipović je naglasio kako je najvažnije da nema ozlijeđenih.
– Prema informacijama kojima raspolažem, požar je pod kontrolom i stavljen je pod nadzor, više nema otvorenog plamena. Trenutno se radi na razvrstavanju otpada i očekujem da će situacija u potpunosti biti sanirana, rekao je Filipović, dodajući da će se, nakon što požar bude u potpunosti ugašen, pristupiti detaljnom očevidu i utvrditi uzroci požara, o čemu će javnost biti obaviještena.
Filipović je zahvalio prije svega vatrogascima i djelatnicima KD-a Čistoća na brzom i učinkovitom postupanju u gašenju i sanaciji požara.