Foto Mladen Trinajstić
Mreža uređaja postavljena je na 7 lokacija na Krku, Crsu, Rabu, Pagu i u Novom Vinodolskom.
povezane vijesti
U Vrbniku je predstavljen projekt KvarnerExtrem – Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena iza kojeg, kao njegov nositelj stoji Hrvatsko meteorološko društvo (HMD), a kao partner i ekološka udruga Eko Kvarner.
Kako nam je predstavljeno tijekom prezentacije upriličene u Vinariji Katunar lociranoj uz sam rub Vrbničkog polja koje će, postavljenim mjernim uređajem od sad biti stalno “nadzirano”, riječ je o vrlo zanimljivom, a poljoprivrednicima pa tako i vinogradarima i korisnom projektu u okrilju kojeg se na odabranim lokalitetima Kvarnera postavlja mreža inovativnih uređaja za mjerenje tuče i jake kiše.
Tuča i jaka kiša često se pojavljuju iznenada izazivajući velike poteškoće u prometu i štete u poljoprivredi, ustvrdila je na početku predstavljanja Vesna Đuričić, predsjednica HMD-a.
Dojave o stanju na cestama stižu prekasno i rezervirane su uglavnom za glavne državne prometnice dok se u poljoprivredi nakon tuče javlja velika opasnost od razvoja raznih bolesti.
Inovativne tehnologije mjerenja omogućuju nam da u realnom vremenu detektiramo pojavu tuče i jake kiše, te da putem raznih kanala informacije o pojavnostima te vrste nepogoda distribuiramo prema krajnjim korisnicima tih informacija, a sve kako bi se minimizirao rizik od prometnih nezgoda te prevenirale štete i razvoj bolesti na poljoprivrednim kulturama, objasnili su nam smisao ovog projekta čelnica nacionalne meteorološke asocijacije te Vjeran Piršić i Marta Matić iz Eko Kvarnera.
Razlažući nadalje ciljeve nemalih ulaganja u inovativan sustav primjena novih tehnologija u praćenju ekstremnih vremenskih uvjeta za razvoj i izradu kojeg su zaslužni upravio stručnjaci HMD-a, organizatori prezentacije rekli su da u red “ciljanih” rezultata uporabe novih uređaja ali i tehničkih alata kojima će oni u budućnosti biti nadograđeni spada i jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u razumijevanju utjecaja ekstremnih pojava na lokalnu zajednicu, jačanje njihove suradnje s lokalnom upravom ali i zadrugama te pravnim i fizičkim osobama koje bi mogle imati koristi od pravovremenog raspolaganja informacijama o ekstremnim padalinama.
U ovom konkretnom slučaju, napomenuo je Piršić, ciljane skupine na koje se adresira projekt su vinogradari, maslinari ali i “vodari” te ostali poljoprivrednici na području Kvarnera, a ništa manje koristi mogli bi imati i sudionici u prometu kao i organizacije koje se bave informiranjem javnosti te tijela javne uprave i interventnih službi koje će, nakon što u drugom djelu godine u funkciju uđe i prateća aplikacija, u stvarnom vremenu raspolagati informacijama o trenutku i lokaciji koju je pogodila ektremna kiša ili pak tuča.
U Vrbniku ovom prigodom predstavljeni projekt, doznali smo također, dio je mreže takvih uređaja koji su postavljeni na sedam lokacija – na otoku Krku i Cresu po dvije, te na po jednom mjestu na Rabu, Pagu odnosno na području Novog Vinodolskog.
Bitna sastavnica projekta je mobilna aplikacija koju još uvijek razvijamo i koja će već za koji mjesec u realnom vremenu, posredstvom pametnih telefona i ostalih sličnih uređaja, informirati tijela lokalne vlasti, interventne službe ali i javnost (posebice poljoprivrednike) o pojavi tuče i jake kiše na pojedinim lokacijama.
Osim vrbničkim vionogradarima koji na svojim mobitelima odskora u trenu moći dobivati upozoranja o padalinama koje bi mogle pričiniti štetu njihovim nasadima, Piršić je napomenuo i da bi izmjereni pokazatelji korisni mogli biti i vlasnicima kućnih fotonaponskih elektrana koje također mogu “nastradati” pod udarima tuče.
Nije zaboravio napomenuti i da bi Kvarner Extremom izmjereni i prezetnirani podaci mogli biti vrijednim pomagalom osiguranicima u lakšem dokazivanju da je šteta na nasadima, fotonaponu ili na vozilima koju prijavljuju osigravateljskoj kući nastala upravo od ektsremnih vremenskih nepogoda.
Koristi implementacije novih tehnologija i komunikacijskih alata, složili su se u Vrbniku udruženi meteorolozi i ekolozi, ogledati bi se mogle i u boljoj budućoj koordinaciji javnih službi, pa u konačnici i manjem opterećenju zdravstvenog sustava.
Ukupna vrijednost projekta “Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena” – KvarnerExtrem je nešto veća od 480 tisuća kuna, a bespovratna sredstva u 85-postotnom udjelu osigurana su iz Europskog socijalnog fonda kao i Državnog proračuna, iz čijih je izvora pokriveno 15 posto vrijednosti projekta.
Spomenimo i da se projekt provodi u sklopu poziva “Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”, a traje 15 mjeseci – od prosinca 2021. do ožujka 2023. godine.