USKLAĐIVANJE

Na Krku su vodili računa o iznajmljivačima, evo koliko iznosi visina paušalnog poreza po krevetu

Mladen Trinajstić

Foto M. TRINAJSTIĆ

Foto M. TRINAJSTIĆ



KRK – Prema očekivanjima, s obzirom na to da do konca veljače moraju biti donesene sa zakonskim novinama usklađene odluke o lokalnim porezima, odnosno visini paušalnog poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu, većina jedinica lokalne samouprave na otoku Krku pokrenula je postupke savjetovanja s javnošću takvih svojih novih nacrta akata. O prijedlozima se sve do sredine veljače svojim promišljanjima i sugestijama mogu očitovati svi njihovi žitelji, kao i svi oni kojih se nove odredbe dotiču.


Prva je u savjetovanje ušla Općina Malinska-Dubašnica, jedna od pet krčkih lokalnih jedinica razvrstanih u prvu kategoriju indeksa turističke razvijenosti. Za njezino područje predlaže se zadržavanje dosadašnje prakse općinskog tretiranja iznajmljivača u dvije zone. U prvoj bi visina paušalnog poreza po krevetu iznosila 110 eura, a ta bi zona, kao i dosad, zahvaćala naselja Malinska, Radići, Bogovići, Milčetići, Zidarići, Turčići, Vantačići i Porat. U drugoj zoni, u kojoj bi se paušal naplaćivao u minimalnom iznosu koji predviđa novi zakon, stotinu eura po turističkoj postelji plaćali bi iznajmljivači iz svih ostalih naselja te općine. Na isti način formirale bi se i dvije zone vezano uz paušal po smještajnoj jedinici u kampu, kamp-odmorištu i objektu za robinzonski smještaj, a koje bi također iznosile 110, odnosno 100 eura.


Jednaki prihodi


Što se pak prijeloga odluke o lokalnim porezima tiče, u promjenama zahvaćenom segmentu kojim se umjesto dosadašnjeg poreza na kuće za odmor uvodi porez na nekretnine, unatoč činjenici da važeći zakon propisuje da visina poreza na nekretnine može biti u granicama od 0,6 pa do 8 eura po četvornom metru objekta, predlaže se za područje općine Malinska-Dubašnica povećanje s dosadašnjih 3,5 na 4,37 eura po četvornome metru u prvoj zoni, odnosno s dosadašnjih 2,5 na 3,12 eura u naseljima u drugoj zoni. Navedenom poreznom stopom Općina bi uprihodila jednaki iznos poreza na godišnjoj razini, dok bi više naplaćeni porez bio onaj koji sukladno zakonu mora biti »proslijeđen« regionalnoj upravi, odnosno proračunu PGŽ-a.




Sličnom logikom kao Malinskari, poveli su se i u Općini Omišalj, gdje se predlaže povećanje godišnjeg poreza na nekretnine s dosadašnjih 3,5 eura po četvornom metru na 4,37 eura. Omišljani podsjećaju da je dosad naplaćivani porez na kuće za odmor bio stopostotni prihod općinskog proračuna, dok se porez na nekretnine koji ga zamijenjuje dijeli na način da će 80 posto prihoda odlaziti u općinski, a 20 posto u županijski proračun. Što se pak paušalnog poreza na iznajmljivanja tiče, dosad se za sva naselja na području općine Omišalj naplaćivalo 55 eura po krevetu, odnosno 80 eura po smještajnoj jedinici u kampu, kamp odmorištu i objektu za robinzonski smještaj. Nacrtom buduće odluke utvrđena je visina paušalnog poreza po krevetu u najnižem zakonskom iznosu od 100 eura, dok se visina paušalnog poreza po smještajnoj jedinici u kampu i objektu za robinzonski smještaj, za sva naselja na području općine, povećava na iznos od 150 eura.


»Gubitak« poreza


I Bašćani su se odlučili vrijednost novog poreza na nekretnine odrediti u povećanoj vrijednosti kojom će se nadomjestiti »gubitak« poreznog prihoda. Nacrtom prijedloga odluke predlaže se tako visina poreza na nekretnine za naselje Baška u iznosu od 5 eura po četvornom metru korisne površine nekretnine, dok se za naselja Batomalj, Draga Bašćanska i Jurandvor predlaže iznos od 4 eura. Time se nastoji postići da prihodi od poreza na nekretnine Općine Baška ostanu na razini poreza na kuće za odmor iz prethodne godine, nastavljeno je u obrazloženju. Dosad su vrijednosti poreza na kuće za odmor bile naplaćivane na način da se za vikendice u Baški porez na kuće za odmor naplaćivao u vrijednosti 4 eura po »kvadratu«, odnosno 3,2 eura po četvornome metru u ostalim naseljima. Onim drugim nacrtom prijedloga odluke predlaže se pak visina paušala po krevetu u minimalnom iznosu od 100 eura za naselja Batomalj, Draga Bašćanska i Jurandvor, odnosno u vrijednosti 130 eura na području naselja Baška. U kampovima i objektima za robinzonski smještaj predlaže se pak visina paušala u iznosu od 125 eura u naseljima Batomalj, Draga Bašćanska i Jurandvor, odnosno 165 eura u Baški. Do sad se paušal naplaćivao u vrijednosti 60 eura po krevetu za naselje Baška, 42 eura za naselje Jurandvor i 30 eura po krevetu u smještajnim objektima u naseljima Batomalj i Draga Bašćanska. U kampovima i objektima za robinzonski turizam paušal je bio određen na iznos od 75 eura za Bašku, 52,50 eura za Jurandvor te 37,50 eura u Batomlju i Dragi Bašćanskoj.


Žitelji grada Krka mogu se u savjetovanju očitovati o prijedlogu koji bi do konca veljače trebao biti izglasan na Gradskom vijeću, a koji ide za tim da se novi porez na nekretnine plaća u iznosu od 3,50 eura po četvornom metru na cijelom području grada Krka. Kriteriji za uvećanje te visine poreza istim se prijedlogom određuju tako da se nekretninama kojima je građevinska dozvola izdana nakon 1. siječnja 2014. godine porez uveća za dodatnih 1,50 eura po četvornom metru, a za nekretnine koje imaju izgrađene bazene za 1 euro. Dosad se porez na kuće za odmor, koji se sad zamjenjuje porezom na nekretnine, plaćao u vrijednosti 3,5 eura po četvornom metru kuća za odmor, bez odredbi kojima se povećavala ta vrijednost. Što se poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu tiče, novim prijedlogom predviđa se podizanje dosadašnjeg paušala u vrijednosti 55 eura po postelji, odnosno u vrijednosti 80 eura po smještajnoj jedinici u kampu, kamp-odmorištu i jedinici za robinzonski smještaj na iznos od 100 eura po postelji, odnosno 150 eura po smještajnoj jedinici u kampu, i to za sva naselja.


Nova terminologija


Općina Punat, koja je zbog ostavke većine članova Vijeća u posebnom, »povjereničkom« sustavu, u tim je okolnostima izmijenila samo dio spomenutih akata.


– Što se odluke o lokalnim porezima tiče, prijedlogom odluke koji je stavljen u javno savjetovanje odradit će se samo njeno terminološko usklađivanje s novim zakonskim odredbama, bez zadiranja u promjene njome predviđenih vrijednosti. Nadležna tijela državne uprave, naime, zauzela su stav da je ta odluka ipak »preteška« da bi je svojim potezima donosio povjerenik kojeg imamo do idućih lokalnih izbora – predstavio nam je načelnik Daniel Strčić, navodeći da će ta odluka biti povjerena novom Vijeću, nakon svibanjskih izbora.


Tako će se porez na nekretnine plaćati u nepromijenjenom iznosu od 2 eura po četvornome metru korisne površine nekretnine. Promijenjena je ipak odluka o visini paušalnog poreza, koji je dosad po krevetu iznosio 40 eura u naselju Punat, odnosno 34 eura u Staroj Baški, te po smještajnoj jedinici u kampu 46 eura u Puntu i 39 eura u Staroj Baški. Po novome bi se paušal u cijeloj općini Punat plaćao u iznosu od 100 eura po postelji, odnosno 125 eura u smještajnoj jedinici u kampu i smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj.


Vrbnik i Dobrinj


Što se jedinih dviju krčkih općina koje su uvrštene u drugu kategoriju indeksa turističke razvijenosti tiče, na području općine Vrbnik visina paušala iznosila je 60 eura za sva naselja, odnosno 80 eura u kampu. Novom odlukom propisao bi se minimalni iznos paušala po krevetu, odnosno 70 eura, dok bi visina paušala po smještajnoj jedinici u kampu, kamp-odmorištu i objektu za robinzonski smještaj ostala ista kao i u prethodnoj odluci – 80 eura. Porez na nekretnine u vrijednosti 4 eura po »kvadratu«, kako je vrijedilo dosad za kuće za odmor, ostat će isti, predstavio nam je vrbnički načelnik Dragan Zahija.


Njegov dobrinjski kolega Neven Komadina rekao nam je pak da prijedlog nove odluke o lokalnim porezima za Općinu Dobrinj podrazumijeva zadržavanje dosadašnje vrijednosti poreza na kuće za odmor, u vrijednosti od 4 eura po »kvadratu«, odnosno njeno »preslikavanje« u odredbe kojima se regulira naplata poreza na nekretnine. Što se pak paušala na smještaj tiče, umjesto dosadašnjih 55 eura po postelji u naseljima uz more i 35 eura u onima u unutrašnjosti, novom se odlukom predviđa porast na minimalnih 70 eura po postelji za sva naselja i sve kategorije smještaja, kako one u iznajmljivačkim apartmanima, tako i u kampovima.