Ruža sv. Franje

Na Korzu predstavljen novi broj Uličnih svjetiljki: “Naša želja je nova zgrada prihvatilišta”

Mirjana Grce

Foto A. KRIŽANEC

Foto A. KRIŽANEC

Riječka nadbiskupija osigurat će prostor na Pulcu gdje ćemo, ako sve bude u redu, početi graditi novu zgradu, rekao je Pjer Orlić



RIJEKA – Na riječkom Korzu danas je predstavljen novi broj Uličnih svjetiljki, prvog hrvatskog časopisa o beskućništvu i srodnim društvenim temama. Broj je posvećen 18. godišnjici djelovanja Prihvatilišta za beskućnike Ruže sv. Franje, pa njegova naslovnica već ističe da je riječ o 18 godina nade i podrške.


Nova zgrada


Časopis su prodavali neki od beskućnika koji privremeni dom imaju u Ružama sv. Franje i drugi njegovi redoviti prodavači – osobe koje su krajnje socijalno ugrožene, a u promociji i prodaji pomogli su im volonteri i Prihvatilišta i samog časopisa te učenici sedmih razreda Osnovne škole Omišalj, sa svojim razrednicama Oliverom Veršić i Josipom Vonić.


Aleksandar Brajuha prodavač je Uličnih svjetiljki 12 godina


– Tijekom 18 godina prihvatilištem je prošlo više od 700 ljudi, i bilo je puno i lijepih i manje lijepih priča. No, sigurno je da jedna lijepa priča briše stotine manje lijepih. Pokazuje se da su potrebe za ovakvim prihvatilištima sve veće, ali i to da se struktura beskućnika mijenja. Nekad su to bili mlađi i radnoaktivni ljudi, a danas u većinom starije i bolesne osobe. Kroz ovaj broj Uličnih progovorili smo o povijesti prihvatilišta, o njegovim sadašnjim potrebama i planovima. Jedna od naših želja i potreba je nova zgrada prihvatilišta, i za nju će nam Riječka nadbiskupija osigurati prostor na Pulcu gdje ćemo, ako sve bude u redu, početi graditi novu zgradu, rekao je voditelj Ruža sv. Franje Pjer Orlić.


U pet gradova




Urednica časopisa Dunja Osojnak Marinović objasnila je da se Ulične svjetiljke danas prodaju u pet gradova – Rijeci, Zagrebu, Zadru, Puli i Varaždinu.


– Časopis postoji 17 godina, a kroz njega je kao projekt prošlo oko 500 ljudi. Putem njega su se osamostalili, izašli iz prihvatilišta, i mogu se sami brinuti za sebe. I neki današnji prodavači su iskusili beskućništvo, a otkad su u projektu časopisa, uspjeli su se osamostaliti i brinuti za sebe. Većina njih živi od zajamčene minimalne naknade ili od izrazito malih mirovina od kojih se ne može živjeti, pa im Ulične malo pomognu. Socijalna uključenost je vrlo važna, i u tome im časopis pomaže. Oni često znaju reći da im je kod Uličnih najvažnije to što im netko priđe i što s nekim porazgovaraju, jer većinom su samci. Kao prodavači povezali su se među sobom i s nama koji volontiramo. Ponekad odemo na neki izlet i zajednički ručak, pa je i to za njih neki trag obitelji i zajedništva, sumirala je Osojnak Marinović.


Pošten posao


Aleksandar Brajuha prodavač je Uličnih svjetiljki 12 godina, i taj mu posao malo popravlja izrazito mali kućni budžet. Kaže da mu nije teško prodavati časopis, i da to mora kako bi imao što jesti.


– Nemam srama to raditi jer radim pošten posao. Imam problema sa zdravljem pa ne mogu raditi sve što bih htio, i radim ono što mogu, rekao nam je Brajuha.


Časopis izdaje izdaje Franjevački svjetovni red Mjesno bratstvo Trsat, dok je provoditelj projekta Prihvatilište za beskućnike Ruže sv. Franje. Ulične stoje 1,30 eura, od kojih polovina ide za tiskanje novog broja, a polovina prodavaču. Nemojmo kraj njih samo proći.