Nova igrališta i amfiteatar bit će smješteni uz zgradu Sveučilišnih odjela, a studentima će biti na raspolaganju kroz mjesec i pol dana
povezane vijesti
RIJEKA – Kroz mjesec i pol dana studenti Sveučilišta u Rijeci na raspolaganju će imati dva nova igrališta te amfiteatar čija je gradnja započela na Kampusu na Trsatu. Nova igrališta bit će smještena uz zgradu Sveučilišnih odjela, a već početkom iduće godine započet će i gradnja aneksa zgrade Step Ri-ja gdje će biti smješten INOVALAB, prostor za razmjenu znanja. Sve je to dio projekta »Žilavi Kampus« koji je pak dio strateškog projekta Sveučilišta u Rijeci »Zelena tranzicija Sveučilišta u Rijeci: provedba ciljeva održivog razvoja UN-a i Europskog zelenog plana. Riječ je o projektu čiji je fokus na vanjskim prostorima Kampusa, s ciljem zadovoljavanja potreba studenata, ali i svih drugih korisnika prostora, a vodi ga DeltaLab – Centar za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam.
Prostor za vježbanje
Trenutno se izvode radovi na budućem košarkaškom igralištu, cageball igralištu te amfiteatru koji je u funkciji zamišljen kao učionica na otvorenom, dok će izgradnja paviljona INOVALAB, za koji je dobivena i građevinska dozvola, podrazumijevati krajobrazno uređenje parcele koja se nalazi ispod zgrade Sveučilišnih odjela u zaleđu Akademije likovnih umjetnosti i Filozofskog fakulteta. Riječ je o parceli površine 3.564 četvornih metara, gdje će biti smješteno košarkaško igralište površine 795 četvornih metara, cageball igralište površine 276 četvornih metara te amfiteatar površine 261 četvorni metar.
Košarkaško igralište, cageball igralište i amfiteatar morali su biti planirani na način da odolijevaju svim atmosferskim prilikama, pogotovo u smislu utjecaja klimatskih promjena poput povećanih količina padalina i dugotrajne suše. S obzirom na ograničene aktivnosti održavanja, novi sadržaj oslanja se na postojeće prepoznate krajobrazne ambijente i samoniklo bilje, na sve ono što je pokazalo izdržljivost kroz vrijeme u specifičnim uvjetima.
Igralište projektirano za košarku poligon je i za ostale sportove. Osim košarke može se igrati tenis i odbojka, a po kosinama i sjedištima moguće je izvoditi vježbe istezanja ili ih koristiti kao dio sekvence parkoura. Svojom veličinom igralište može biti i gledalište za filmske projekcije na otvorenom ili koncerte, a imat će i pristup za osobe s poteškoćama u kretanju. Osim igranja malog nogometa u kavezu, cageball igralište s pristupnom rampom moguće je koristiti kao prostor za vježbanje, a učenje na otvorenom u amfiteatru može biti zamijenjeno i s javnim nastupom ili probama glumaca s Akademije uz prirodnu kulisu. Intimnija pozicija omogućava i izvedbu tiših programa kao što su yoga ili gong kupka.
Paviljon INOVALAB trebao bi biti gotov do idućeg ljeta, a riječ je o aneksu čija neto površina iznosi 90 četvornih metara te će služiti uredskoj i istraživačkoj namjeni. Paviljon će se sastojati od centralnog polivalentnog prostora koji se koristi kao učionica, izložbenog prostora i ureda te od servisnih prostora sanitarija, kuhinje i spremišta. Aneks je djelomično ukopan u postojeću uređenu zelenu površinu, a na otvorenim i neizgrađenim površinama građevne čestice planira se pejzažno uređenje parka, pješačkih staza, pristupa aneksu osobama smanjene pokretljivosti, kao i opremanje lokacije za vanjske društvene aktivnosti namijenjene edukaciji. Okoliš aneksa opremit će se parkovnom opremom koja podrazumijeva izradu pet klupa i postavljanje slavine s pitkom vodom.
Novi identitet
Cilj projekta »Zelena tranzicija Sveučilišta u Rijeci: provedba ciljeva održivog razvoja UN-a i Europskog zelenog plana« je unapređenje infrastrukturnih i ljudskih kapaciteta s ciljem osiguranja održivog razvoja i zelene tranzicije na Sveučilištu u Rijeci s posebnim naglaskom na podizanje kvalitete studiranja i studentskog standarda na Sveučilištu. Glavni partner Sveučilišta je Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci jer se dio sredstava mobilizira i temeljem suglasnosti skupštine Studentskog zbora, iz neiskorištenih sredstava akumuliranih prethodnih godina iz studentskih upisnina za svrhu kreditiranja studenata.
Predviđa se da će do 2025. godine na Kampusu biti uređene zelene površine uz vrlo inovativne paviljone ili objekte namijenjene kvalitetnom provođenju slobodnog vremena studenata, djelatnika i građana. Koncept korištenja trsatske bure, kišnice, sunca te koncept ponovnog korištenja materijala posve je u skladu s promišljanjem progresivnog prostora i kreiranja novog identiteta Kampusa kao ogledne zone održivog razvoja. Ono što je posebnost projekta je i činjenica da su studenti studijskog programa »Urbani studiji« uključeni u projektno rješavanje problema, kao neka vrsta laboratorija ideja i vizija.