Autor fotografija koje su korištene na izložbi, ali i u budućoj monografiji, je Damir Škomrlj
povezane vijesti
- Rektorica pozvala sve članove fakultetskih vijeća da biraju novog čelnika riječkog Sveučilišta
- Više nema diplome koja ne jamči radno mjesto. Imamo dugi popis deficitarnih zanimanja, traži se gotovo sve
- Održana komemoracija za profesoricu Katicu Ivanišević. Predvodnica znanstvene i političke zajednice u Hrvatskoj
RIJEKA – Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci danas je otvorena izložba plakata povodom 50. obljetnice Sveučilišta, a riječ je o jednom u nizu događanja kojim ta visokoškolska institucija obilježava pola stoljeća postojanja. Navodeći kako je izložba uvod u monografiju rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić Samaržija kazala je da je kuratotica izložbe Elvira Marinković Škomrlj napomenuvši da je riječ o osobi koja skrbi o baštini Sveučilišta.
– Izložba će se u rujnu naći na Korzu, a tada ćemo i promovirati monografiju te nakon toga i leksikon o ljudima Sveučilišta. Naša priča o baštini traje, a ovo je prvi događaj. Izložba baštini vrijednosti koje su naše ključne riječi koje spominjemo u obilježavanju 50. obljetnice. To su baština, nasljeđe, tradicija i ljudi. Ova izložba u sebi sadrži ono što je najvažnije, a to su naši ljudi. Studenti, profesori, scene našeg svakodnevnog života. I to je sveučilište. Sveučilište jesu vrijednosti, tradicija, baština, ali zapravo sveučilište su ljudi, kazala je rektorica.
Autor fotografija koje su korištene na izložbi, ali i u budućoj monografiji, je Damir Škomrlj, a navodeći kako izložba prikazuje sve sastavnice riječkog Sveučilišta Marinković Škomrlj je kao najinovativniji dio monografije istaknula povijesni dio koji je predstavljen kroz vremensku lentu koja je također prikazana na izložbi.
– Lenta donosi najbitnija događanja na Sveučilištu, ali prate se i događanja u regiji. Čitatelj će moći na dinamičan način vidjeti ključna događanja kroz povijest koja su obilježila Sveučilište i Rijeku, kazala je Marinković Škomrlj.
Autor te vremenske lente je prof. dr. Amir Muzur koji je istaknuo da je iskušenje danas prikazati povijest, a da to nisu dugi tekstovi. Upravo zbog toga se Sveučilište odlučilo za lentu koja pokazuje dinamiku.
– Naravno da lenta nosi drugi problem, a to je što odabrati za prikaz. Odabrano je ono što nas povezuje, naša zajednička povijest, figure rektora i rektorica, događaji koji su za svih važni, osnivanje sastavnica, počasni doktori i slično, kazao je prof. dr. Muzur.
Ono što se željelo postići lentom, dodao je, je potaknuti na razmišljanje, ali i pozvati na kompletiranje priče koja nikad neće biti gotova ili potpuno točna, jer će se uvijek nešto zaboraviti.
– Ni izložba ni monografija nisu u povodu, nego o povodu. Mi pričamo priča o Sveučilištu koje nosi svježinu ideja, ljudi, pojedinaca, projekata i ostalog, poručio je prof. dr. Muzur.