Foto Angela Maksimović/Studio Rechner
Nebojša Zelič tvrdi da je pravi cilj trgovačkog društva ACI Gitone dobivanje u koncesiju cijele riječke rive od Exportdrva do Boonkera
povezane vijesti
- Možemo traži odgodu zakona kojim se rješava pitanje zaštićenih stanara: “Ponuđena rješenja pogoršala bi njihov položaj”
- Kekin: Milijardu eura za 50 tenkova? Za pravu sigurnost trebate pedijatre, javni prijevoz i stanovanje
- Kekin: Nećemo podržati slanje hrvatskih vojnika, Plenković je mjesec dana lagao javnost
RIJEKA – Gradski vijećnik Možemo Rijeka Nebojša Zelič upozorio je na konferenciji za novinare da Lürssen grupacija gomila nekretnine te da grupacija zadužena za izgradnju riječke marine ima mrežu od preko 70 trgovačkih društava, sa zajedničkim nazivnikom Gitone, u kojoj se očituju brojni međunarodno utvrđeni indikatori za povećani rizik od raznih vrsta netransparentnog poslovanja.
Dva aspekta
Možemo Rijeka pozvao je lokalnu i državnu vlast na održiviji razvoj Rijeke, a Lürssen na transparentnost u poslovanju.
– U svjetlu sveopćeg medijskog desanta glede očekivanog budućeg izgleda nove marine Porto Baroš, kao i općenito budućeg izgleda Rijeke i Opatije, smatramo da je važno istaknuti dva aspekta vezana za Lürssen grupaciju odnosno odnos vlasti prema tim investitorima, koji mnogima, namjerno ili slučajno, promiče jednako kao što im je prije dvije godine promaknuo problem u natječaju za luku nautičkog turizma Porto Baroš. Podsjetimo, tada smo ukazivali na problematičnu točku u natječaju koji predviđa proširenje koncesije na cijelu riječku rivu bez dodatnog natječaja, jednom kad se dobije uporabna dozvola za luku Porto Baroš, naglasio je Zelič. On je podsjetio da je to, najblaže rečeno, u potencijalnoj koliziji sa Zakonom o koncesiji i da je pravi cilj trgovačkog društva ACI Gitone dobivanje u koncesiju cijele riječke rive od Exportdrva do Boonkera.
– Sada bismo htjeli istaknuti dva druga aspekta vezana za grupaciju Lürssen i društvo Gitone, na koja je potrebno upozoriti i s kojima je potrebno upoznati građanke i građane Rijeke. Prvi se odnosi na kupovinu čitavog niza firmi i nekretnina, kako na širem riječkom području, tako i u samom gradu Rijeci. Trgovačka društva vezana za Lürssen i Gitone već su postali vlasnici najatraktivnijih nekretnina kroz društva Liburnia Riviera Hoteli, Forum ugostiteljstvo, Bevanda Lido, ali i manje poznata društva kao što je primjerice Aeris, koji se isto bavi poslovanjem nekretninama. Da javnosti bude jasnije, govorimo o Terminalu, Karolini, Boonkeru, opatijskim hotelima i vilama. U stvari, radi se o vlasništvu i kontroli jedne korporacije nad čitavim nizom nekretnina u obalnom pojasu. Neminovna posljedica toga je gentrifikacija cijelog centra grada Rijeke sa svim svojim negativnim posljedicama kao što su visoke cijene nekretnina zbog kojih je već sada mnogima postaje teško živjeti u Rijeci, uvjeren je Zelič.
Sudski registar
On je mišljenja da je posljedica toga i razvoj sadržaja na tome prostoru koji neće biti financijski dostupan mnogim građankama i građanima.
– Ako se tome doda još i planirana koncesija nad cijelom putničkom obalom onda je sasvim jasno da će građanke i građani Rijeke potpuno izgubiti demokratsku kontrolu nad upravljanjem velikim i značajnim dijelom svoga grada. U stvari, najvažnijim dijelom grada upravljat će jedna privatna korporacija u skladu sa svojom poslovnom politikom, a ne u skladu s javnim interesom, izjavio je Zelič.
U Možemo Rijeka dali su si truda i pretražili sudski registar trgovačkih društava.
– Društvo GITONE Kvarner, inače član osnivač društva ACI-GITONE, koje je dobilo koncesiju za Porto Baroš, ima u vlasništvu kao jedini član osnivač ukupno 15 aktivnih trgovačkih društava, društvo Gitone Beteiligungsverwaltungs GMBH, Austrija, ima 13 aktivnih trgovačkih društava, a Johannes Böck, direktor gore navedenih društava, u svojem vlasništvu ili pak pod vlastitom “direktorskom palicom” ima čak 70-ak aktivnih trgovačkih društava. Većina tih društava registrirana je za potpuno iste djelatnosti, većinom za ugostiteljstvo te poslovanje nekretninama. Bio bi to običan kuriozitet, čak i formalno legalne naravi, jer nije ilegalno osnovati ili posjedovati više trgovačkih društava, da sva ta društva ne čine svojevrsnu mrežu na način da ih povezuju brojni detalji kao ista sjedišta, isti čelni ljudi od kojih neki imaju adrese prebivališta na istim adresama na kojima druga društva imaju sjedište, isti datumi osnivanja, doslovno jednake djelatnost. Sve nabrojene pojavnosti su službeni indikatori, tzv. “red flags”, koji ukazuju na povećan rizik od raznih aktivnosti od netransparentnog poslovanja pa do pranja novca, upozorila je Morena Lekan.
Ona je dodala da Transparency International te Financial Action Task Force – FATF, kao vodeći međunarodni entiteti u borbi protiv korupcije, pranja novca i financiranja terorizma, godinama izdaju i ažuriraju preporuke za države, a među glavnim kriterijima, indikatorima i znakovima za uzbunu su upravo navedene situacije.
– Želimo naglasiti da ovime ne tvrdimo da se kod spomenutih investitora GITONE grupe radi o kriminalnim radnjama, međutim, želimo skrenuti pažnju na neobične okolnosti koje u domaćem i međunarodnom pravu inače predstavljaju razlog za dubinsku analizu i kontrolu, uvjerana je Lekan.
Neobične okolnosti
Ona upozorava da su okolnosti oko brze prodaje atraktivnih nekretnina u Rijeci i okolici iznimno neobične i nedovoljno transparentne.
– Zabrinjava nas činjenica da ova situacija prolazi ne samo bez ikakve institucionalne kontrole, već i uz očiti poticaj lokalne SDP-ove i državne HDZ-ove vlasti. U svjetlu te činjenice, aktivnosti Lürssen grupacije nadilaze razinu diskrecijskih odluka unutar obične poslovne politike društva. Njihove aktivnosti imaju veliki utjecaj na život i budućnost građanki i građana te je, stoga, nužno da o svojim namjerama i aktivnostima vrlo jasno i transparentno komuniciraju u javnosti, što ih ovim putem pozivamo da učine. Pozivamo nadležne institucije i medije da izvrše detaljnu analizu navedenih činjenica, gradsku vlast da se očituje o ovoj situaciji, a građanke i građane pozivamo da kritički promisle o tome tko dobiva, a tko gubi u ovoj igri serijskog otvaranja trgovačkih društava i rasprodaje ključnih resursa, zaključili su u Možemo Rijeka.
Odgovor Lürssena
Na navode riječkog ogranka Možemo! o poslovanju Lürssena u Hrvatskoj očitovali su se iz Gitone grupe, koja u vlasništvu Lürssena, s tvrdnjom kako ta grupacija u Hrvatskoj “posluje uspješno i transparentno”.
– Lürssen grupa vrlo je ozbiljna i profesionalna tvrtka koja posluje više od 140 godina po čitavom svijetu te je došla u Hrvatsku sa željom da tu ostane i da investira u različite segmente poslovanja. Iako je fokus grupe na brodogradnji, dolaskom u Hrvatsku grupa je prvi puta uložila u turizam kupnjom tvrtke Liburnia Riviera Hoteli. Stoga je u Hrvatskoj, osim na području maritimne industrije, fokus na pružanju turističkih i hotelijerskih usluga najviše razine kvalitete s namjerom da se razvijaju ozbiljni projekti koji će doprinijeti razvoju pojedinih destinacija, ali i Hrvatske kao takve.
Hrvatska je područje s velikim razvojnim potencijalom i grupa ovdje posluje transparentno i uspješno od 2019. godine te razvija i jača sve segmente poslovanja u koja ulaže, a posebno u području turizma i maritimne industrije. Naša investicijska strategija je dugoročna te nam je želja kroz razvojne projekte podići kvalitetu čitave destinacije na jednu višu razinu, ne samo Rijeke, već čitavog Kvarnera te na taj način doprinijeti i povećanju kvalitete života stanovnika ovog područja, ali i svih posjetitelja.
Kada govorimo o Porto Barošu, radi se o najvećoj investiciji u nautički turizam u povijesti Republike Hrvatske, vrijednoj više od 50 milijuna eura, koju će provesti društvo ACI-GITONE. Kroz ulaganje i razvoj marine, tvrtka želi da to bude prva svjetska zelena i digitalna marina. Prostor Porto Baroša koji je dosad bio nedostupan, otvorit će se građanima i omogućiti Riječanima i drugim posjetiteljima na korištenje sav sadržaj koji će se nalaziti u marini: šetnicu, restorane, trgovine i mnoštvo drugih sadržaja, stoji u odgovoru Gitone grupe.