Foto Aleksandra KUĆEL-ILIĆ
Susjedne zemlje poput Slovenije i Italije su dokazale da se može, da mirovine mogu biti puno veće. Penzioneri se trebaju bolje organizirati, biti svi zajedno i izboriti se za dostojan život - rekao je umirovljenik Sergio Smaila iz Ičića
povezane vijesti
OPATIJA – U mirovini sam dosta godina, od 1995. godine, a taj umirovljenički život nije onakav kakav bi trebao biti, naročito onima s mirovinama do 500 eura. Smatram da se Vlada i državni vrh trebaju puno više zauzeti za bolji standard umirovljenika, da ne moraju kopati po kantama za smeće, to je prizor koji jako boli, a koji se svakodnevno može vidjeti. Uvijek kažem da su umirovljenici ljudi koji su stvarali ovu državu i treba im omogućiti dostojan život. U Opatiji se, srećom, mnogi bave turizmom i na taj način popunjavaju kućni budžet, no tko nema takvu mogućnost, od same mirovine ne može preživjeti i to je žalosno.
Susjedne zemlje poput Slovenije i Italije su dokazale da se može, da mirovine mogu biti puno veće. Penzioneri se trebaju bolje organizirati, biti svi zajedno i izboriti se za dostojan život – rekao je Sergio Smaila iz Ičića, jedan od opatijskih umirovljenika koji se danas zatekao na trgu ispred gradskog mrkata gdje se u okvirima Međunarodnog dana starijih osoba razgovaralo s najstarijim sugrađanima. Njihove su probleme poslušali političari iz HSU-a i SDP-a, a »penzići« su imali priliku besplatno pojesti krafnu i popiti piće uz »čašicu razgovora«. Na prigodnom štandu Gradskog društva Crvenog križa Opatija svi koji su željeli provjeriti svoje zdravstveno stanje mogli su izmjeriti šećer u krvi i tlak.
Nova usluga knjižnice
– Svim građanima »zlatne dobi« želimo puno zdravlja, dobrog raspoloženja i veselja te ih pozivamo da se odazovu na neke od aktivnosti koje se redovito održavaju u okvirima Kluba 60 plus Crvenog križa Opatija, uz financijsku podršku Grada Opatije. Naši sugrađani vole provjeriti svoje zdravstveno stanje i mi smo ovdje da im pomognemo, a u prostorijama Kluba 60 plus ćemo imati radionicu na temu kako ostati mentalno aktivan u zlatnoj životnoj dobi u suradnji s NZZJZ-om, a počinjemo i s novom aktivnošću osmišljenom za ljubitelje čitanja – otvaramo čitalački kružok za one koji vole pisanu riječ te najavljujemo da će se organizirati i susreti s književnicima, a sve će biti u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom u Opatiji – istaknula je Đana Pahor, ravnateljica Grdskog društva Crvenog križa Opatija.
Kada je već riječ o knjigama i »koricama koje prijateljstvo znače«, u povodu Međunarodnog dana starijih osoba Gradska knjižnica Opatija predstavila je novu uslugu koja nosi ime »Knjiga na portun«.
– Nova usluga Gradske knjižnice i čitaonice »Viktor Car Emin« iz Opatije podrazumijeva dostavu knjiga na vrata osobama s invaliditetom, slabo pokretnim i nepokretnim osobama te starijim i nemoćnim osobama s područja grada Opatije koje žele čitati i koristiti usluge Gradske knjižnice, ali više ne mogu samostalno dolaziti u knjižnicu. Usluga je besplatna, korisnici usluge moraju biti članovi Knjižnice, a dostava knjiga je organizirana na sljedeći način: jednom mjesečno (zadnji ponedjeljak u mjesecu) djelatnici Knjižnice dolaze na adresu korisnika i dostavljaju naslove po izboru korisnika ili naslove odabrane prema dosadašnjim čitateljskim preferencijama korisnika, a koje još nisu čitali. Knjige se naručuju telefonski (pozivom na broj 051/712-987) ili elektroničkom poštom ([email protected]) u tjednu prije same dostave knjiga. Odjednom je moguće posuditi četiri naslova. Nova usluga Gradske knjižnice Opatija ima za cilj osobe starije životne dobi kao ranjivu skupinu društva integrirati u kulturni i društveni život zajednice te promicati čitanje kao cjeloživotnu aktivnost – rekla je Iva Mihovilić, ravnateljica opatijske knjižnice i čitaonice.
Puno starijih osoba
Mirko Bulić, predsjednik HSU-a u Opatiji, smatra da je krajnje vrijeme za poboljšavanje uvjeta za život umirovljenika.
– Danas umirovljenici ne mogu živjeti dostojno od svojih primanja, a i u drugim sferama života poput zdravstva doživljavaju nepravde i nakon što su cijeli radni vijek pošteno odradili i nakon svih izdvajanja i doprinosa, uloženo im se nije vratilo, primanja ne prate životne troškove i opravdano su nezadovoljni. Ovdje smo da to promijenimo – naveo je Bulić.
Ispred mrkata se s umirovljenicima jučer družio i opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin koji je uza sve dosadašnje oblike pomoći za građane treće životne dobi obećao i da će se svim snagama nastaviti zalagati za normalizaciju rada pošte u Opatiji i otvaranje poštanskog ureda u Voloskom barem nekoliko sati dnevno, budući da je veliko kašnjenje u isporukama poštanskih pošiljaka ogroman problem baš za starije i teže pokretne osobe i one koji se ne koriste internetom.
– Na području grada Opatije živi mnogo osoba starije životne dobi, a mladih je malo i jedno naše nedavno istraživanje je pokazalo da ovdje živi tek 12 posto osoba koje imaju između 16 i 30 godina. Grad pokušava da se život umirovljenika koji nemaju mirovine s kojima bi mogli dostojno živjeti, olakša uz niz oblika simbolične pomoći poput božićnice i uskrsnice te besplatnog dopunskog zdravstvenog osiguranja, i opet ćemo se morati pozabaviti cenzusima budući da su životni troškovi sve veći i veći. Pomažemo im i uz sadržaje i događanja za umirovljenike unutar Kluba 60 plus i Kluba za športsku rekreaciju Gorovo jer nemaju svi obitelji, a starost nije ugodna za one koji su usamljeni. Nastojimo uvijek pronaći način da im se životni uvjeti poprave i zahvaljujem svima koji na tom putu pomažu. Definitivno jedan od najvećih tekućih problema na koje se žale opatijski umirovljenici je pitanje nedolaska poštanskih pošiljaka i do sada sam poduzeo sve što je bilo moguće, ponudio pomoć Grada da bi se situacija normalizirala. Smatram da se mora pronaći model da sustav profunkcionira, da se pošiljke razvrstaju i da naši građani opet počnu na vrijeme dobivati ne samo račune, već i važne obavijesti iz domene zdravstva o pregledima i nalazima – zaključio je gradonačelnik Kirigin.