povezane vijesti
RIJEKA – Rijeka i Primorsko-goranska županija domaćini su Međunarodne konferencije “Izazovi mentalnog zdravlja kod mladih” koja će se održati 22. i 23. listopada u Muzeju Grada Rijeke. Konferenciju organiziraju PGŽ, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a i Skupština europskih regija, a održava se povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja. Konferencijom će biti obilježena i 20. godišnjica programa Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a “Trening životnih vještina”.
Problem u EU
– Mentalno zdravlje pogotovo kod mladih, važna je tema o kojoj vrijedi raspravljati. Ona se sve više održava kroz nasilje u školama i osjećaj izolacije koji se pojavio nakon pandemije. To je problem koji je uočen na razini cijele Europske unije te nam je čast da je prilikom jedne prezentacije pred Skupštinom europskih regija predstavljen rad našeg Nastavnog zavoda za javno zdravstvo te je došlo do odluke da se ova konferenecija održi u Rijeci, rekla je na današnjem redovnom susretu s novinarima primorsko-goranska dožupanica Marina Medarić ističući kako se na konferenciji očekuje preko 200 sudionika iz Hrvatske i brojnih drugih europskih zemalja.
Ravnatelj Nastvnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a Željko Linšak ističe da je Županija već davno prepoznala važnost ulaganja u mentalno zdravlje mladih. Danas program “Trening životnih vještina” obuhvaća gotovo 90 posto osnovnih škola u PGŽ-u.
– Financira ga PGŽ, uz pomoć Grada Rijeke i resornog ministarstva. U programu utječemo na životne navike mladih posebice kod smanjenja konzuimiranja alkohola i pušenja. Pokazalo se da smo u ovih dvadeset godina smanjili broj pušača u školama i onih koji konzumiraju alkohol. Činjenice govore da 50 posto mentalnih poremećaja počinje u dobi do 14 godina, a čak 75 posto do 18. godine. Ovi podaci pokazuju da je zaštita zdravlja djece i mladih javnozdravstveni i opći društveni prioritet za koji se moramo boriti. Novi problemi su i nove tehnologije, a Zavod sa svojim timom koji čine klinički psiholozi, psihijatri i socijalni pedagozi su najpozvaniji da odrede kako se suočiti s krizom koja dolazi nakon krize odnosno nakon pandemije, a to je porast mentalnih poremećaja. Osim edukacije u osnvnim školama Zavod je krenuo prema dječjim vrtioćima i provodi se pilot-projekt u kojem se radi na zaštiti mentalnog zdravlja s naglaskom na nove tehnologije, rekao je Linšak pozvavši sve stručnjke, ali sve građane da se odazovu konferenciji.
Županija je raspisala drugi javni poziv za prijevoz onkoloških bolesnika u jedinicama lokalne samouprave koje na svom području nemaju odjel za liječenje onkoloških bolesnika vrijedan 65 tisuća eura. Prvi poziv je bio vrijedan 35 tisuća, no pokazalo se da je potreba za ovim vidom prijevoza sve veća. Na prvi poziv javile su se Opatija, Čabar, Kastav, Mali Lošinj, Matulji, Omišalj, Viškovo, Vrbovsko i Lokve.
Medarić je istaknula i kako je na kolegiju župana Županijskoj upravi za ceste dana suglasnost za sufinanciranje sanacije dijela ceste i oborinske odvodnje u Šilu. Vrijednost je 378 tisuća eura, a zajednički će je financirati Općina Dobrinj i ŽUC. Očekuje se da bi radovi na sanaciji trebali početi u prosincu.