Ova situacija otvara i šire pitanje o zaštiti kulturne baštine te o odnosu institucija prema povijesnim spomenicima i nasljeđu
povezane vijesti
U jednoj ličkoj općini je prije desetak godina osvanuo službeni natpis vrlo grotesknog sadržaja: “Mole se korisnici grobnih mjesta da se hitno jave u općinu. Ukoliko to ne učine do konca ovog mjeseca, grobna mjesta bit će im oduzeta“! U ovo „crnoj šali“ ostaje nepoznato koliko se korisnika grobnih mjesta javilo jer je netko na vrijeme uklonio obavijest i stopirao akciju koja nije imala previše veze s realnošću.
Gradsko groblje Svete Marije Magdalene u Gospiću ovih je dana preplavljeno naljepnicama žute boje koje istaknute na mnogim grobnim mjestima predaka i prijatelja obavještavaju Gospićane o potrebi naplate jer će se posmrtni ostaci ekshumirati, a grobno mjesto ustupiti drugom pokojniku. Na spomenutim žutim naljepnicama stoji: “Grobno mjesto za koje grobna naknada nije plaćena 10 godina i može se ponovno dodijeliti na korištenje” pozivajući se u nastavku na članak 14. Zakona o grobljima. Za više informacija pitali smo direktora Komunalca Svemirka Milkovića. U razgovoru Milković ističe kako su upravo građani predlagali da se u tom smislu uvede više reda na grobljima.
„Mi upravljamo grobljima u Gospiću i Ličkom Osiku. U starom dijelu groblja u Gospiću nalazi se nekoliko grobnih mjesta koja su vrlo zapuštena, obično je riječ o grobljima iz 19. stoljeća i iz vremena između dva svjetska rata. Budući su neki od tih spomenika spomenici kulture potrebno je donesti Odluku po kojoj se ta grobna mjesta izuzimaju od ove odredbe po kojoj je potrebno plaćati grobne naknade. Zbog surovih pravila kakva su u Gospiću vladala nakon konca II. svjetskog rata mnogi su pokojnici tajno sahranjivani. Takav je primjer časne sestre Žarke Ivasić koja je strijeljana nakon montiranog procesa. Budući da o njenom grobnom mjestu skrbi Gospićko-senjska biskupija potrebno je zatražiti izuzeće toga groba od uobičajenih pravila.
Budući da groblje u Gospiću nema aleju zaslužnih građana, naknade za grobna mjesta plaćaju i obitelji hrvatskih branitelja. Te su naknade gotovo simbolične jer na godišnjoj razini iznose 15.96 eura, za dva grobna mjesta plaća se 23.93 eura na godinu, a za tri grobna mjesta 31.85 eura, definirao nam je direktor Svemirko Milković.
Pravoslavno groblje u Jasikovcu kod Gospića za sada nema određenog skrbnika, dođe li do promjena tamo će biti mnoštvo problema je su tijekom Domovinskog rata brojni građani Gospića srpske nacionalnosti napustili RH. Tako se mnogi pitaju tko će npr. skrbiti i plaćati grobna mjesta roditelja velikog Nikole Tesle koji je dao izraditi spomenike svojim roditeljima ocu Milutinu i majci Đuki između dva svjetska rata”, pita se Svemirko Milković.
Prema svjedočanstvima građana, objavljenim fotografijama i komentarima na društvenim mrežama veliki broj grobnih mjesta u Gospiću obilježen je žutim naljepnicama, što je izazvalo ogorčenje i brojne negativne emocije. Postavlja se pitanje je li način na koji se provodi evidencija grobnih mjesta primjeren i osjetljiv na povijesni i kulturni značaj pojedinih spomenika i grobnica. Posebno je problematično to što su ovim postupkom pogođeni i grobovi od povijesnog značaja i spomenici istaknutim osobama. Ova situacija otvara i šire pitanje o zaštiti kulturne baštine te o odnosu institucija prema povijesnim spomenicima i nasljeđu. Iz Komunalca Gospić d.o.o. dolazi objašnjenje da je postupak evidencije grobnih mjesta proveden sukladno Zakonu o grobljima. Prema njihovim podacima, čak 690 grobnih mjesta nema evidentirane vlasnike, dok 2500 grobnih mjesta ima uredno prijavljene vlasnike koji unatrag deset godina redovito podmiruju svoje obveze.
Iako je razumljivo da je potrebno održavati groblje i osigurati ravnopravan tretman svih korisnika i rodbine ostaje pitanje načina provedbe ovog postupka i nedostatka transparentnosti u informiranju građana. Osim toga, postoji potreba za jasnijim kriterijima i osjetljivijim pristupom prema povijesnim grobnicama kako bi se ovakve situacije izbjegle.