Platit će kupci

Zbog suše jako podbacio urod ličkog krumpira, cijene poletjele u nebo

Marin Smolčić



Pogoršanje vremena noćas je Liku „opralo“ sa 16 do 26 litara kiše po metru četvornom.


Za većinu usjeva nema pomoći jer je dugo ljeto s minimalnim količinama oborina gotovo spržilo većinu poljoprivrednih kultura. Pri tome su povremene kiše ljetos tek neznatno ublažile jaku sušu i visoke temperature zraka. Ovih dana je započelo vađenje krumpira, te najpopularnije namirnice s ličkih polja. Sasvim očekivano slabiji urod od planiranog izazvao je podizanje cijene. U pravom stampedu povećanja cijena voća i povrća uz opravdanje od suše neki nakupci i uzgajivači krumpir prodaju i po 7 kuna za kilogram, dok mu je cijena u super-marketima oko 3,5 kune.


Zbog temperaturnih razlika dana i noći (koje se udaljavaju i do tri puta) krumpir uzgojen u Lici ima najviše suhe tvari, sporiju klijavost i propadanje u skladištima, dok nadmorska visina i kvaliteta tla dodatno čine njegovu posebnost ukusa. Stoga se po svim tim značajkama krumpir uzgojen na hrvatskom sjeveru ne može mjeriti s ličkim. Osim po izdašnosti uzgoja.


Urod slabiji, cijene veće




Već je sada očito da će izostanak kiše i slabiji urod ličkog krumpira platiti kupci. U okolici Gospića većina OPG-a počeli su s vađenjem krumpira i te rane sorte prodaju se „na kućnom pragu“ po cijenama od 5 do 7 kuna za kilogram. S vađenjem kasnih sorti, osobito popularnog crvenog desirea, pričekat će se dok se tlo ne osuši.


Pojašnjenje ukupne situacije vezane uz ovogodišnji urod krumpira potražili smo od dipl. ing. ag. Nikole Vidakovića, direktora tvrtke „Agro-Velebit“, ujedno i najvećeg ličkog proizvođača krumpira.


-Suša i vrućine unazadile su ovogodišnju proizvodnju za 20-30 posto pa će u tom opsegu ove sezone porasti cijena ličkoga krumpira. Ovisno o sorti i kvaliteti posađenog sjemenskog krumpira neke njive još imaju dobru cimu i taj krumpir još napreduje. Noćašnja kiša malo će mjestimično poboljšati urod, ali je za većinu usjeva u Lici kiša došla prekasno. U narednih 7-10 dana mi ćemo započeti s vađenjem uroda ranijih sorti, a kasnije sorte će pričekati do druge polovice rujna, naglasio je je Nikola Vidaković iz lovinačkog Agro-Velebita, prvog ličkog uzgajivača popularnog gomolja koji su uveli naodnjavanje većeg dijela svojih usjeva.


Tu svakako treba tražiti pojašnjenje vrhunske kvalitete njihovog uroda jer „Agro-Velebit“ niti jedne godine nije imao problema s plasmanom krumpira. Ovome svakako pomaže i činjenica kako lovinački uzgajivači krumpira imaju najveće skladište, sortirnicu i opremu za pakovanje popularnog gomolja.